Doğa Dostu Yılbaşı Kutlaması İçin Öneriler

Doğa Dostu Yılbaşı Kutlaması İçin Öneriler

Yılbaşı için planlarınızı yapmaya başladınız mı? Yepyeni bir yıla daha sürdürülebilir bir adım atmak için yeni yıl gecesini doğa dostu yılbaşı kutlaması ile taçlandırmaya ne dersiniz? Gereksiz harcamaların yapılmadığı, plastik ve dönüştürülemeyen malzemeler içermeyen bir parti, israfsız bir kutlama masası ve doğa dostu eğlenceler…

Heyecanla beklediğimiz bu geceyi, ardımızda yığınla çöp bırakmadan, israftan uzak bir şekilde kutlayabilmek için doğa dostu yılbaşı önerileri hazırladık.

Doğal Malzemelerden Süslemeler

Doğa Dostu Yılbaşı Süslemesi
Doğa dostu yılbaşı süslemesi

Fotoğraf: Erwan Hesry

Yılbaşının olmazsa olmazı yılbaşı ağacı ile başlayalım. Eğer bir yılbaşı ağacınız yoksa plastik bir ağaç almaya hiç gerek yok; çünkü evdeki eşyalarınızdan kendi ağacınızı oluşturabilirsiniz! Bunun için kitaplığınızdaki kitapları kullanabilir, doğa yürüyüşlerinden topladığınız dallardan kendi ağacınızı yaratabilir veya evinizdeki salon bitkilerini süsleyebilirsiniz. Eğer bahçeniz varsa ve yılbaşı gecesini bahçenizde kutlamak istiyorsanız çam fidanı dikebilirsiniz.

Doğa dostu bir yılbaşı için ağacınızı süslerken ambalajlardan, simlerden ve payetlerden uzak durmak gerekiyor. Doğadan toplanan çam kozalakları, ağaç dalları ve çeşitli yapraklar güzelce iş görür! Portakal, greyfurt gibi meyvelerin kurularından, biberiye ve tarçından süslemeler yapabilirsiniz. Bunları iplere dizerek istediğiniz yerlere asabilir veya hazırladığınız yılbaşı ağacını süsleyebilirsiniz. 

Dilerseniz eski gazete ve dergilerden parçalar keserek de kendi süslemelerinizi hazırlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken onları biraz boyamak! (Ardından bu kağıtları kompost için kullanabilir veya evde kendi yeni kağıtlarınızı üretebilirsiniz.) 

Kar süsü vermek için beyaz yün iplerden hazırlayacağınız ponponlar eğlenceli bir iş görecektir. Misafirlerinizi karşılayacak yapay, plastikten çelenkler yerine kendiniz bir çelenk hazırlayabilirsiniz. Bir yılbaşı çelengi hazırlamanın en güzel yolu ise elbette doğada vakit geçirerek gözümüzü dört açmak! Çeşitli dallardan, yapraklardan, kozalaklardan, kestanelerden hazırlayacağınız yaratıcı çelenekler, doğa dostu yılbaşı partinize katılacak konuklarınızı etkileyecektir!

Doğa Dostu Davetiye

Doğa Dostu Yılbaşı Kutlaması İçin Öneriler
Doğa dostu davetiye

Fotoğraf: Julia Larson

Yılbaşı partiniz için davetiye hazırlamak istiyorsanız mutlaka elektronik davetiyeleri tercih edin! Hem maddi olarak bir harcama yapmanıza gerek kalmayacak hem de gereksiz bir kağıt harcaması olmayacak. Eğer misafirlerinize anı olarak kalmasını istediğiniz bir davetiye hayal ediyorsanız, bunun için evdeki eski dergi ve gazetelerden kendi kağıdığınızı hazırlayarak, doğa dostu malzemelerle süslemeler yaparak halledebilirsiniz. Kağıdına kadar el yapımı, daha ne olsun! 

Plastiksiz Hediye Paketlemesi!

Doğa Dostu Yılbaşı Kutlaması İçin Öneriler
Doğa dostu yılbaşı hediyeleri için plastiksiz paketleme

Fotoğraf: Jeshoots.com

Yılbaşı hediyelerinizi paketlerken geri dönüşümü olmayan parlak, ışıltılı hediye paketi ambalajlarından uzak durun. Süslemeler için kuru dallar, kurutulmuş narenciyeler ve tarçın, anason gibi malzemeleri tercih edin. Ambalajlamada kahverengi geri dönüştürülebilir kağıtları kullanabilir, hediyenizin boyutuna göre bir şal, mendil veya sonradan alışverişlerde veya seyahatlerde kullanılabilecek keten keselerden yararlanarak paketlemeler yapabilirsiniz. Hediye içinde hediye!

Sürdürülebilir Yılbaşı Kıyafeti

doğa dostu yılbaşı kıyafetleri
Doğa dostu yılbaşı kıyafetleri

Fotoğraf: Thom Bradley

Markaların yapmış olduğu “Yılbaşı İndirimi” kampanyalarına inanmayın ve eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa yeni bir kıyafet almayın. Araştırmalar gösteriyor ki İngiltere’de yılbaşı kutlamalarında alınan kıyafetlerin sekiz milyonu yalnızca bir kez giyiliyor. Tek kullanımlık kıyafetler satın almayın; başka zamanlarda kullanıp kullanmayacağınızı düşünerek sürdürülebilir seçimler yapın. Eğer yeni bir kıyafete ihtiyacınız varsa alacağınız yılbaşı kıyafetinin payetlerden ve simlerden uzak olmasına özen gösterin. Sebebi ise siz kıyafetiniz içinde ışıldarken, gezegenin her geçen gün kararması!

Sürdürülebilir Yılbaşı Sofrası

Doğa dostu sofralar
Doğa dostu yılbaşı sofrası

Fotoğraf: Tim Douglas

Doğa dostu yılbaşı kutlaması, gecenin tamamını kapsamalı değil mi? Bunu masanızda da devam ettirin. Alışverişe market alışveriş listesini yaparak gidin, market çantanızı almayı unutmayın. Seçeceğiniz ürünlerde plastik kullanımından uzak durun ve atıksız alışverişin mümkün olduğunu unutmayın. Yerel tüccarları, organik pazarları tercih edin; yalnızca tüketeceğiniz kadarını alın. 

Yemekleri dışarıdan sipariş etmeyi düşünüyorsanız doğa dostu restoranlardan biriyle veya şirketle anlaşın; kendi saklama kaplarınızda gıdaları temin edin. Yılbaşı menüsünde minimum malzeme ile çeşitlilik sağlayabilir, vegan gıdalar tercih edebilirsiniz. Yeni yılın ilk saatlerinde bulaşık yıkamak bir işkence gibi gelebilir fakat tek kullanımlık plastik tabak ve bardakların doğa dostu bir yılbaşı kutlamasında işi yok!  

Doğa Dostu Yılbaşı Eğlenceleri

Çevre dostu yılbaşı eğlenceleri
Doğa dostu eğlence

Fotoğraf: freepik

Doğa dostu yılbaşı demek, eğlenceden uzak kalmak anlamına gelmez! Yılbaşı kutlamasına davet ettiğiniz konuklar için evinizde bulunan eski gazete ve dergileri boyayabilir ve gıda ambalajlarından yararlanarak fotoğraf çekilme süsleri, eğlenceli gözlükler ve şapkalar hazırlayabilirsiniz. Yılbaşı şapkasının tepesine evinizdeki yün iplerden ponpon hazırladınız mı, her şey tamam! Her ne kadar konfeti patlatmak eğlenceli görünse de dönüştürülmeyen atıklardan oluştuğu için çevreye zararı büyük. Bu sebeple konfeti yerine önceden hazırladığınız patlamış mısırları doğaya atabilirsiniz. Böylece kuşlar için de hoş bir yeni yıl kutlaması olacaktır!

Kapak Fotoğrafı: Alexandra Kusper