Yılbaşı Hediyesi Paketlemek İçin Çevre Dostu Öneriler

Yılbaşı Hediyesi Paketleme İçin Çevre Dostu Öneriler

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Doğa dostu bir yılbaşı kutlaması için planlar yapılmaya, çevre dostu yılbaşı hediyeleri seçilmeye başlandı. Hediyenin kendisi kadar paketinin de gezegenimiz için uygun olması önemli bir nokta. Peki, ya siz bu hediyeleri “zararsız” olarak nasıl paketleyeceğiniz konusunda karar veremiyor musunuz? O halde bu içeriğimiz size göre! Parlak ve ışıltılı geri dönüştürülmeyen malzemelerden uzak durarak yılbaşı hediyesi paketleme sandığınızdan çok daha kolay ve bir o kadar da eğlenceli! Çevre dostu paketlemenin en güzel yanı ise hediye içinde hediye sunuyor olmak. 

Sizlere sunduğumuz birbirinden farklı hediye paketleme yöntemlerini yalnızca yılbaşı hediyelerinizi paketlerken değil, herhangi bir zamanda da severek kullanacaksınız. Hazırsanız uygun malzemeyi seçerek hediyeleri paketlemeye başlayalım!

Çevre Dostu Yılbaşı Hediyesi Paketleme Nasıl Yapılır?

kraft kağıt yılbaşı paketi
Fotoğraf: Unsplash / Nathan Lemon

Çevre dostu paketleme için sürdürülebilir ve çevre dostu ürünler kullanmak en temel kural elbette! Yılbaşı paketleme malzemeleri olarak seçtiğiniz ürünler, kolayca geri dönüştürülebilen malzemelerden veya kompostlanabilir malzemelerden olmalı.

Kullan-at ürünlerin yerine tekrar tekrar kullanılabilir yılbaşı paketleme malzemelerinden yararlanabilir, elinizdeki herhangi bir malzemeyi yaratıcılığınızla birleştirerek harika bir çevre dostu yılbaşı hediye paketi hazırlayabilirsiniz.

Sevdiklerinizi sevindirdiğiniz hediyelerin ambalajları ile bahçe ve ev bitkilerinizi sevindirdiğini düşünsenize… %100 organik biyokütleye dönüşen komposta uygun malzemelerden de yararlanırsanız bu ambalajlar bir gün bitkiler için gıdaya dönüşebilir. Böylece hem siz mutlu olursunuz hem de bitkiler!

Sizler için yılbaşı paketleme malzemeleri olarak kullanabileceğiniz ürünleri ve bunları süsleme yöntemlerini listeledik. 

Kraft Kağıt

kraft kağıt hediye paketi
Fotoğraf: Unsplash / Joshua Lam

Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir malzeme olan kraft kağıt, çevre dostu yılbaşı hediye paketleme malzemesi arayanlar için en temel malzemelerden biri. Geri dönüştürülemez pek çok ambalajlama malzemesinin aksine biyolojik olarak parçalanarak geri dönüştürülebilir yapıda. Üstelik evde kompost yapıyorsanız bu kağıtları kompost malzemesi olarak da kullanabilirsiniz.

Yılbaşı hediye paketleme kağıdı olarak kraft kağıt kullanarak hem nostaljik bir etki yaratacak, hem de malzemeyi kullanırken rahatlıkla yaratıcılığınızı ortaya dökebileceksiniz!

El Yapımı Kağıt

el yapımı kağıt boyama

Yılbaşı hediye paketleme kağıdı arıyor ve bunu daha da özelleştirmek mi istiyorsunuz? Sizlere el becerinizi ortaya dökebileceğiniz doğa dostu bir tavsiye verelim: Kendi kağıdığınızı hazırlamak!

Evde kağıt hazırlamak için gerekli malzemeler: 

 • Atık kağıtlar
 • Su
 • El blenderı
 • Kullanabileceğiniz geniş bir tekne
 • Çerçeveli paslanmaz tel
 • İçinde tel olan başka bir çerçeve
 • Kullanmadığınız pamuklu bir kumaş
 • Fazla suyu çekmek için kullanacağınız sünger veya havlu. 

Yapmanız gerekenler ise sırasıyla şu şekilde:

 • Artık kağıtlarınızı minik parçalara ayırın ve sıcak su içinde yarım saat kadar bekletin.
  Ardından bu kağıtları süzerek sudan çıkarın ve 2 bardak sıcak su eklediğiniz bir leğenin içine yavaş yavaş atarak blenderdan geçirin. 
 • Kağıtlar hamur haline gelene kadar blender kullanmaya devam edin. 
 • Bir başka leğene 1 litre kadar sıcak su doldurup hamur haline gelen bu karışımı ekle ve yavaşça karıştırın. 
 • Telli kasnağı karışıma bastırın ve kağıt hamur her yere homojen halde dağılınca kasnağı yavaşça sudan çıkarın. 
 • Su süzüldükten sonra havlu veya sünger ile fazla suyu çekin. Ardından kağıt hamurunu dikkatlice ayırın.
 • Kağıt hamurun üzerine kuru bez yerleştirdikten sonra 5-10 dakika kadar ütüleyin ve kurutma makinesi ile kağıdı kurutup, kuruyan kağıdı tekrar ütüleyin.
 • Ve kağıdınız hazır! 

Hazırlamış olduğunuz kağıtları birbirleriyle birleştirerek yılbaşı hediye paketleme kağıdı olarak kullanabilir veya çeşitli şekillerde keserek süsleme malzemesi olarak da yararlanabilirsiniz.

Origami Sanatı

Origami sanatı ilginizi çeker mi? Eğer hem yaratıcı hem de eğlenceli bir yılbaşı paketleme malzemeleri arıyorsanız origami sanatından yararlanabilirsiniz.

Origamiye yeni başlayanların ilk öğrendikleri üç boyutlu modellerden olan “Origami Kalp Kutu”, en güzel hediyelik kutulardan olabilir. Kapalıyken üç boyutlu duran kalbin açıldığında bir kutu görülüyor. Biraz uğraş gerektiren ama oldukça kullanışlı olan kare origami kutular da hediyeleriniz için oldukça şık bir yılbaşı hediye paketleme yöntemi olacak!

YouTube’da çok sayıda origami sanatından kutu yapma videoları bulunuyor. Genellikle bunlar prototip, siz hediye paketleme yöntemi olarak origami sanatından yararlanmak istiyorsanız el yapımı kutularınızı istediğiniz boyutlarda oluşturabilirsiniz. 

Unutmamanız gereken, çevre dostu malzemelerden yararlanmak ve elinizde var olan malzemelere her zaman öncelik sağlamak! 

Furoshiki Hediye Paketi 

japon hediye paketi

Japonların kumaştan paketleme tekniği furoshiki metodunu duymuş muydunuz? Furoshiki, Anadolu’daki “bohçalama” geleneğine benzer bir yöntem; fakat kullanım alanları biraz daha fazla. Bu metodla yapabileceklerinizin sınırı yok: Hediye paketi, market poşeti, kargo ambalajı…

Furoshiki metodu ile artık yılbaşı hediye paketleme çok daha eğlenceli! İhtiyacınız olan keten, çuval bezi, pamuklu kumaş gibi “doğal kumaşlardan” eski bir eşarp, şal veya hediyenizin boyutuna göre bir başka kumaş parçanızı belirlemek. 

Kenarda köşede duran ve kullanmadığınız hoş desenli bir şalınız, bir yastık kılıfı, bir masa örtünüz harika bir paketleme malzemesi olabilir. Furoshiki metodu, kullan-at ambalajların aksine bütçe ve çevre dostu bir yılbaşı paketleme malzemesi elde etmenize yardımcı oluyor. 

Ayrıca unutmayalım ki onca yılbaşı paketleme malzemeleri arasından bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, karşınızdaki kişi için “sizden” bir parça, saklanabilecek bir başka anı/hediye olarak kalacak.

Kumaş Çantalar, Alışveriş Fileleri

bez çanta sarı gözlük
Fotoğraf: Unsplash / Ready Made

Elinizde fazladan kumaş çanta var mı? Bu soruya kumaş alışveriş keseleri ve filelerini de dahil edebiliriz. Peki, bunları yılbaşı hediye paketleme malzemeleri haline getirmeye ne dersiniz? Almış olduğunuz çevre dostu yılbaşı hediyelerini ambalajlamak yerine onları hoş bir kumaş çantaya veya keseye koyarak karşınızdakine armağan etmek, hem çifte hediye olacak hem de sevdiklerinizin sürdürülebilir alışverişlerine katkı sağlayacak!

Eğer elde dikiş yöntemleri veya makine ile dikiş biliyorsanız elinizdeki kumaş atıklarını veya eski giysilerinizi değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Eminiz ki eski kumaş parçaları temizlik bezine dönüşmektense yılbaşı hediye paketleme malzemesi olarak kullanılmayı tercih eder!

Yılbaşı hediye paketleme malzemesi olarak seçtiğiniz bu parçalarını, başka kumaş parçaları ile veya çeşitli baskı teknikleriyle üzerlerini süsleyebilirsiniz. 

Eğer hediyeleri sarmak veya bağlamak için benzer malzemelerden yararlanmak istiyorsanız eski bere veya çorap gibi esnek bir malzemeyi şeritler halinde keserek “çevre dostu lastik” olarak kullanabilirsiniz. 

Minik bir not: Yılbaşı kurabiyesi paketleme yöntemi arıyorsanız, mutfakta kullanılabilecek kumaş keseler güzel bir tercih olacak! 

Gazete, Dergi ve Haritalar

eski gazete kağıdı sukulent
Fotoğraf: Unsplash / Artsy Vibes

Evlerdeki kıyıda köşede kalmış veya özenle saklanmış  gazete ve dergileri ortaya dökmenin zamanı geldi! İster eğlenceli bir magazin sayfası bulun veya karşınızdaki kişiyi teşvik edecek bir gezi sayfası, ister çözülmeyi bekleyen bir bulmaca…  Bir atık olarak çöpe giden gazete ve dergiler bu yıl, hediye paketleme malzemeleri arasında yer alarak anlamlı kağıtlara dönüşüp ikinci bir hayat bulabilirler. 

Eski gazete sayfaları, dergi sayfalarından yapabileceğiniz kolajlar ve eski okul kitaplarından yararlanarak hazırlayacağınız paketlemeler de anlamlı ambalajlara dönüşecek. 

Seyahatsever bir tanıdığınıza aldığınız hediyeyi, hediye boyutuna uygun bir haritaya dikkatlice sararak paketlemek de iyi bir fikir. Böylece yılbaşı hediye paketleme malzemesi olarak kullandığınız harita da duvarda yerini alabilir!

Nakliye Kutuları ve Eski Kutular

siyah kırmızı kareli örtü karton kutu
Fotoğraf: Unsplash / Priscilla Du Preez

Yılbaşı hediyesi olarak karşınızdakine minik bir hediye seti hazırlamak istiyor fakat nasıl sunacağınızı mı düşünüyorsunuz? Eğer siz de online alışverişlerinizden ve mağazalardan alınan ürünlerin kutularını saklıyorsanız muhtemelen elinizde çok sayıda nakliye kutusu veya bijuteri kutuları gibi çeşitli kutular birikiyordur. Bunları değerlendirmenin tam zamanı! 

Elinizde bulunan kutuları ister evdeki eski kumaşlarla kaplayın, ister rengarenk doğal boyalar ile boyayın (Süsleme tavsiyelerimizi yazının devamında bulacaksınız.), içlerini çevre dostu hediyelerle doldurarak sevdiklerinize hediye edin! 

Nakliye kutularının sonradan saklama kutusu olarak kullanılabileceğini ve bunların kompost yapılabilir bir malzeme olduğunu da unutmayın. 

Kavanoz ve Kurabiye Kutuları

Kavanoz kraft kağıt paket
Fotoğraf: Pexels / Roman Odintsov

Hediyeleri sarıp sarmalayarak ambalajlamak yerine onları kavanoz veya kurabiye kutularına koyarak hediye edebilirsiniz. Cam kavanozları dilediğiniz renkte boyayabilir, üzerlerine örgü veya makrome detaylar ekleyebilirsiniz. 

Bu kavanozlar sonradan kalemlik olarak, bitki çoğaltma kabı olarak veya mumluk olarak da sevdiklerinizin evinde bir köşede kendilerine yer bulabilir.

Kendi hazırladığınız el yapımı kurabiyeleri hediye etmek istiyorsanız, yılbaşı kurabiye paketleme malzemesi olarak da kavanozlarınızı ve eski kurabiye kutularını kullanabilirsiniz. 

Minik bir not: Hediye konusunda da kararsızlık yaşıyorsanız, elinizde kalan boş cam kavanozlara bir teraryum kurmayı deneyebilirsiniz.

Rulo Havlu ve Tuvalet Kağıtları 

havlu kağıt rulosu tuvalet kağıdı rulosu
Fotoğraf: Unsplash / Kier in Sight Archives

Tuvalet kağıdı ve havlu kağıtlarının rulosunu çöpe mi atıyorsunuz? Kompost malzemesi olarak kullanabileceğiniz bu kartonlardan yılbaşı paketleme malzemeleri olarak yararlanabilirsiniz. Eğer seçmiş olduğunuz hediye küçük bir alana ihtiyaç duyuyorsa bu rulolar tam hediyenize göre! 

Karton ruloları dilediğiniz gibi boyayıp süsleyebilir, onları bir anda değerli bir forma dönüştürebilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüze bağlı. Yapmanız gereken şey, kartonu güzelce süslemek ve hediyenizi tam ortasına yerleştirdikten sonra iki yanını katlamak! 

Ahşap Parçaları ve Yapı Malzemeleri

ahşap hediye kutusu
Fotoğraf: Unsplash / Tamara Menzi

Eviniz veya ofisiniz tadilattan çıktı ve elinizde çok sayıda ahşap parçalar ve yapı malzemeleri mi bulunuyor? Bunlar ile ne yapacağınızı bilmiyorsanız ahşap parçalar 2024 yılbaşı hediye paketleme malzemeleri arasında yerlerini alabilirler.

Elinizde kalan artık ahşap levhalardan ve hatta eski tuğla parçalarından farklı boyutlarda ve şekillerde kutular hazırlayabilir; hediyeleriniz için doğal paketleme malzemesi elde edebilirsiniz. 

Özellikle vermek istediğiniz hediye ev dekorasyonu ile ilgili bir şeyse, bu şekilde bir yılbaşı hediye paketleme yöntemi kullanmak da ilgi çekici olacaktır. 

Hediye Paketleri Nasıl Süslenir?

kraft kağıt yılbaşı hediye paketi
Fotoğraf: Unsplash / Olesia Buyar
 • Doğal malzemeler: Minik bir doğa yürüyüşüne çıkın ve gözlerinizi dört açın! Toplamış olduğunuz küçük çam kozalakları, kurumuş yapraklar ve çiçekler, dal parçaları birer süs eşyasına dönüşerek hediyelerin yılbaşı ruhunu artırabilir! 
 • Baharatlar ve narenciyeler: Mutfak dolapların kurcalayarak tarçın çubukları, biberiye, vanilya gibi hem kış ve yılbaşı temasına uygun hem de çevre dostu pek çok süsleme malzemesi bulabilirsiniz. Narenciyeleri kurutarak yılbaşı hediyesi paketleme malzemesine dönüştürmeniz de mümkün.
 • Ezilmiş sebze ve meyveler: Hediye paketinize renk katmak istiyorsanız ezilmiş meyve ve sebzelerden doğal renkler üreterek yaratıcılığınızı kullanıp soyut çalışmalar yaratabilirsiniz.
 • Baskı çalışmaları: Yılbaşı hediye paketleme kağıdı olarak seçtiğiniz malzemeyi, doğal malzemelerden yapacağınız baskılar ile süsleyebilirsiniz. Küçükken yapmış olduğumuz patates baskısının yanı sıra mantarlar, yapraklar ve diğer sebzeleri kullanarak özgün desenler oluşturmak oldukça eğlenceli!
 • Geri dönüştürülmüş çevre dostu lastik: Hediye paketlerini bağlamak için geri dönüştürülmüş kumaş şeritlerinden, çorap veya esnek malzemelerden “geri dönüştürülmüş çevre dostu lastik” oluşturabilirsiniz. 
 • Mandal ve kurdeleler: Doğal malzemelerden yapılmış mandal ve kurdeleleri hediye paketlerinizi bağlamak ve birleştirmek için kullanabilirsiniz. 
 • Eski dergi ve gazeteler: Kenarda köşede kalmış eski gazete ve dergiler hem paketleme konusunda hem de paketlerinizi süslemek için kolaj oluşturma konusunda size yardımcı olabilir. Bunlardan kurabiye adamlar, yıldızlar, yılbaşı ağaçları kesebilirsiniz. 
 • Eski kıyafetler ve kumaşlar: Kullanmadığınız kıyafetlerinizi ve kumaşlarınızı yalnızca kaplama amacıyla değil, çeşitli desenler keserek süslemede de kullanabilirsiniz. Eski eşyalardan sökülmüş danteller de iş görecektir! 
 • Doğal kokular: Hazırlamış olduğunuz hediyelere ve paketlemelere kuru lavanta, tarçın çubukları eklemek hoş bir koku yaratacaktır. Bunun için hediyelerinizi paketlerken doğal yağlardan veya esansiyellerden de yararlanabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Anastasia Shuraeva