Çevre Dostu Yılbaşı Hediyesi Önerileri

Çevre Dostu Yılbaşı Hediyesi Önerileri

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2023

Hayatımızda yapacağımız minik değişiklikler ile çok daha güzel bir yaşam mümkün. Kullandığımız ürünlerin ömürleri ve ömürleri bittikten sonraki serüvenleri üzerine düşünerek siz de 2022 yılında bilinçli tüketim adına bir adım atmak ister misiniz? Bunun için atılabilecek en güzel adımlardan biri de hediye seçimlerimiz. 2022 yılbaşı hediyeleri tercihlerinizde, sevdiklerinizi sürdürülebilir bir hayat konusunda destekleyebilirsiniz. İşte bu nedenlerle sizler için çevre dostu yılbaşı hediyesi önerileri listeledik.

Matara ve Termos

Çevre dostu yılbaşı hediyesi matara ve termos
Çevre dostu yılbaşı hediyesi önerileri: Matara ve termos

Fotoğraf: quokkabottles

Al-götür olarak aldığımız içeceklerden arda kalan karton ve plastik bardak atıklarının sayısı o kadar fazla ki… 2022 yılında bu al-götür kaplardan tamamen kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Bu yıl çevre dostu yılbaşı hediyeleri seçerken tercihinizi termos ve mataradan yana kullanmak sıfır atık tüketime teşvik edecek! Sevdiklerinizin uzun yıllar ellerinden düşmeyecek termoslar için Stanley mataralara bakabilir, ekonomik seçenekler için Quechua’nın ürünlerini inceleyebilirsiniz. Her tarza uygun rengarenk mataralar ise SuCo’nun uzun ömürlü mataralarına göz atabilirsiniz. 

Ekolojik Pipet

Çevre dostu yılbaşı hediyesi pipet
Ekolojik pipet

Fotoğraf: Polina Tankilevitch

Dönüştürülmeyen ve doğaya zararları oldukça büyük olan plastik pipetlerin kullanımını ortadan kaldırmak, doğaya yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden. Neyse ki sürdürülebilir ve uzun ömürlü pipetlerin sayısı da oldukça fazla. Sevdiklerinize alacağınız çevre dostu yılbaşı hediyeleri için seçeceğiniz Buğday Sapı pipetler ya da My Coco Bowl’un keten keseli bambu pipetlerinin yanı sıra Egeflora ve daha pek çok markada bulabileceğiniz çelik pipetleri de düşünebilirsiniz. Hediyenizi özelleştirmek isterseniz 1200 Derece Cam Atölyesi’nin ellerinden çıkma cam pipetler de çevre dostu yılbaşı hediyesi olabilir. 

Çok Kullanımlı Alışveriş Çantaları

Çevre dostu yilbaşı hediyesi
Çok kullanımlık alışveriş çantaları

Fotoğraf: cottonbro

2022 yılbaşı hediyesi olarak doğal bezlerden, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ve özellikle de dijital baskı içermeyen bez çanta tasarımları tercih edebilirsiniz. Büyük bir bez çantanın içine farklı boylarda keseler, fileler ekleyerek sevdiklerinizin alışverişlerinde ve hatta seyahatlerinde kullanabilecekleri bir kit hazırlayabilirsiniz. Yaratıcılığına güvenenler düz bir bez çantayı dilediği gibi süsleyebilir, taş baskı yapabilir. Sanatla ilgili birine düz bir bez çanta hediye ederken içine kumaş boyası, kumaşlarda kullanılabilir boya kalemleri ekleyebilirsiniz. Kendi ördüğünüz bir market filesini hediye etmek de hem anlamlı hem de doğa dostu yılbaşı hediyesi olacaktır. 

Çevre Dostu Kişisel Bakım Ürünleri

Yılbaşı hediyesi ekolojik kişisel bakım ürünleri
Çevre dostu yılbaşı hediyesi önerileri: Ekolojik kişisel bakım ürünleri

Fotoğraf: Polina Kovaleva

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız ürünlerden biri diş temizliği ürünleri. Plastik kullanımını düşünürsek çevreye olan en büyük atıkların da bu ürünlerden oluştuğunun farkına varabiliriz. Humble Co gibi bambu diş fırçaları, Toothwak gibi atıksız, misvaklı diş fırçaları, T-brush ve Jardin Naturel’in tablet diş macunları, sevdiklerinize hazırlayacağınız çevre dostu kişisel bakım kitinin içinde yer alabilir. 

Atölye Delice, Soap&Beauty, Baboon Natural gibi yerel üreticilerden seçebileceğiniz mis kokulu doğal sabunlar ile de hazırlayacağınız çevre dostu hediyenizi çeşitlendirebilirsiniz. 

Sürdürülebilir Tekstil ve Moda

Sürdürülebilir tekstil
Çevre dostu yılbaşı hediyesi önerileri: Sürdürülebilir tekstil ürünleri

Fotoğraf: Alyssa Strohmann

Her geçen gün hızlı modadan adım adım uzaklaşıyoruz. Moda ile ilgili sevdiklerinize organik kumaşlardan, sürdürülebilir şartlarda üretilen birbirinden güzel ürünler bulabilirsiniz. Kıyafet ve aksesuar seçimleriniz ile WWF ve Amnesty gibi kurumları destekleyebilir, “Sizin çöpünüz bizim hazinemiz.” mottosuyla hareket eden 100%İstanbul markasının İstanbul’daki atıklardan ürettikleri çantalara bakabilir ya da yerel butik üretim yapan Atölye Ren ve Knitss gibi tekstil markalarına göz atabilirsiniz. 

E-kitap Okuyucu

Çevre dostu yılbaşı hediyesi
E-kitap

Fotoğraf: Spencer

Yılbaşı hediyesi konusunda bütçeniz biraz geniş ise elinden kitap düşmeyen sevdiklerinize alacağınız elektronik kitaplar, kağıt için ekilip kesilen ağaçlara ve yığınla kağıda bir son verecek. Üstelik emin olun; sevdiklerinizin hemen her yere taşıyacağı elektronik kitap okuyucular ile onların yıl boyunca aklında olacaksınız! Sizce de harika bir doğa dostu hediye fikri değil mi?

Balmumu Kaplı Gıda Koruyucuları

Balmumu gıda koruyucu
Çevre dostu yılbaşı hediyesi önerileri: Balmumu gıda koruyucu

Fotoğraf: Cotton Bee

Mutfakta zaman geçirmeyi seven birine çevre dostu yılbaşı hediyesi almak mı istiyorsunuz? O halde MUM-O ve Cotton Bee balmumu kaplı gıda koruyucularına bakabilirsiniz. Böylece hem sağlıksız hem de çevre kirliliğine sebep olan streç kağıt, buzdolabı poşeti gibi tek kullanımlık plastikleri mutfaktan uzaklaştırmış olacaksınız. Tekrar tekrar kullanıma uygun bu yıkanabilir balmumu koruyucuları dilerseniz kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken desenini ve rengini beğendiğiniz pamuklu bir kumaşı belirleyerek balmumu, çam reçinesi ve Hindistan cevizinden yararlanıp kendi koruyucu bezlerinizi hazırlamak. İşte karşınızda çevre dostu hediye!

Çevre Dostu Oyuncaklar

Çevre Dostu Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Çevre dostu yılbaşı hediyesi önerileri: Doğa dostu oyucak

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Çocuklara sağlam, kırılmayan, bozulmayan, uzun ömürlü oyuncaklar seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri sağlıksız plastiklerden uzak durmak. El yapımı bebekler, amigurumi oyuncaklar, ahşap oyuncakların yanı sıra çocukların yaratıcılıklarını artıran Toyi oyun kitleri, kültürel miras konusunda farkındalık oluşturacak Arkerobox’un eğitici kazı setleri, çocuklara bilimi sevdirecek Bilim Kutusu deneyleri de çocuklar için yılbaşı hediyesi arayanların imdadına yetişebilir

STK Bağış Sertifikaları

yılbaşı bağış sertifikası
Çevre dostu yılbaşı hediyesi önerileri: STK bağış sertifikaları

Fotoğraf: Buğday Derneği

Bu sene yılbaşı hediyesi olarak çevre, kadın, çocuk veya engelliler için çalışan dernekleri desteklemek ister misiniz? 

Buğday Derneği, KAÇUV, Tohum Otizm, TOÇEV, WWF, TEMA, Greenpeace gibi derneklerden çevre dostu bez çantalar, ajandalar alabilir veya hediye konusunda son dakikacı birisi iseniz sevdikleriniz adına bağış yaparak onların isimlerine özel sertifikalar hediye edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Polina Kovaleva