Atatürkü Anlamak Konser Afişi

100. Yıla Özel “Atatürk’ü Anlamak” Klasik Müzik Konseri

Milliyet Gazetesi ve Türkiye’nin kültür-sanat dergisi Milliyet Sanat; Cumhuriyetimizin 100. yılında, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü klasik müzikle anlatmak için çok özel bir konser düzenliyor. Kültür sanatın büyük destekçisi Mey|Diageo’nun katkılarıyla düzenlenen “Atatürk’ü Anlamak” konserinde; Cihat Aşkın, Cana Gürmen, Faik Mansuroğlu ve Burcu Hancı, Atatürk’ün sevdiği Türk ve yabancı bestecilerin yeniden düzenlenmiş klasik müzik eserlerini seslendirecekler. “Atatürk’ü Anlamak” konseri 13 Aralık Çarşamba akşamı İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde dinleyicilerle buluşacak.  

Cihat Aşkın

Milliyet Gazetesi ve Türkiye’nin 50 yıllık köklü geçmişe sahip sanat hafızası Milliyet Sanat iş birliğiyle düzenlenen “Atatürk’ü Anlamak” konseri, Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleşecek. Mey|Diageo’nun kültür ve sanatın hayatımızdaki önemine inanarak sunduğu değerli katkılarıyla hayat bulan “Atatürk’ü Anlamak” konseri, İzmir Büyükşehir Belediyesinin mekan desteğiyle Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahnelenecek. 

Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaptığı müzik reformları, müzik tutkusu ve ülke için belirlediği hedeflerin de anlatımlı bir şekilde ele alacağı konserde; Türk ve yabancı bestecilerin klasik müzik eserleri, Cihat Aşkın’ın kemanı ve Cana Gürmen’in piyanosuyla özgün bir yorumla seslendirilecek.

Konser, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin başarılı solistlerinden tenor Faik Mansuroğlu ve Türkiye’nin önde gelen soprano sanatçılarından Burcu Hancı’nın katılımıyla zenginleşecek.

Konserde aynı zamanda anlatıcı görevini de üstlenecek olan Cihat Aşkın, her parçadan önce çalınacak eser ve bu eserin Atatürk için önemi üzerine yapacağı açıklamalarla konseri daha da anlamlı kılacak.

Burcu Hancı Faik Mansuroğlu Gürmen

“Atatürk’ü Anlamak” konser programında; Atatürk’ün Kolağası rütbesiyle Bulgaristan’da ilk kez canlı izlediği opera olan Puccini’nin “Tosca” operasında Cavaradossi’nin aryasından etkilenerek ağlaması ve duygularını; “Balkan Savaşı’nda bizi neden yendiklerini anladım. Burada opera sanatı var, bizde de olmalı.” sözleriyle ifade etmesi gibi anekdotlar da dinleyicilerle paylaşılacak.

Sanat yönetmenliğini Kemal Küçük’ün üstlendiği konserde, Burcu Hancı’nın ağustos ayında ABD’deki Walt Disney Concert Hall’da büyük bir orkestra eşliğinde seslendirdiği “Bozkırın Sesi” adlı bölüm de piyano ve keman eşliğinde dinleyicilerle buluşacak.

13 Aralık Çarşamba akşamı saat 20.00’de İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan “Atatürk’ü Anlamak” konserinin biletlerine buradan ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi gişesinden ulaşabilirsiniz.