Çalışan Odaklı Yaklaşımlarla Gelen Başarı: Pernod Ricard Türkiye

Çalışan Odaklı Yaklaşımlarla Gelen Başarı: Pernod Ricard Türkiye

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Başarı, neredeyse tüm iş dünyasının anahtar kelimesi, ortak hedefi. Sektör fark etmeksizin her alanda yapılan tüm çalışmaların hedefinde, amaçlanan başarılara en hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmak yatıyor. Ancak iş dünyasına; günümüzde hala insanlar, yani çalışanlar yön veriyorken çalışma hayatında yalnızca sonuç odaklı bir süreç yürütmek sürdürülebilir değil. Uzun vadeli başarıların ve kalıcı sonuçların temelinde ise hedeflenen sonuca ulaşma sürecinde keyifli ve mutlu bir iş yaşamına sahip olabilmek yatıyor. 

Modern iş dünyasında görmeye pek de alışık olmadığımız bu sürdürülebilir çalışma ortamını firma politikası olarak belirleyen ve çalışan odaklı iş yapış biçimini benimseyen firmalar var. Dünyanın en büyük alkollü içecek üreticilerinden biri olan Pernod Ricard Türkiye de onlardan bir tanesi. Kendilerini “keyifli anların yaratıcıları” olarak tanımlayan şirket, tüm çalışanlarına pek çok farklı koşulda destek olacak yan haklar sunarak sürdürülebilir ve keyifli bir çalışma ortamı yaratıyor.

Keyifli Çalışanlar, Kalıcı Başarı

Çalışan Odaklı Yaklaşımlarla Gelen Başarı: Pernod Ricard Türkiye
Pernod Ricard Türkiye’den çalışan odaklı yaklaşımlar

Pernod Ricard, dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren bir firma. Tüm dünyada farklı alanlarda 19 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan şirket, “créateurs de convivialité” yani “keyifli anların yaratıcıları” mottosuyla hareket ediyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarından sorumlu alkol tüketimine kadar pek çok farklı konuda sosyal sorumluluk çalışmaları da sürdüren Pernod Ricard, çalışan odaklı yaklaşımı da firma politikası olarak belirlemiş durumda. Markanın başarısındaki sırrın önemli bir kısmı da “mutlu çalışanlar” kavramında yatıyor.

Glint isimli danışmanlık şirketi tarafından 2021 yılında yapılan araştırma, Pernod Ricard’ın mutlu çalışanlar yaratma konusundaki başarısını ortaya koymuş. Şirket tarafından yapılan küresel çaptaki araştırmaya göre Pernod Ricard çalışanları içerisinde şirkete bağlılık oranı, %82 gibi oldukça yüksek bir seviyede.

Pernod Ricard Türkiye’nin Çalışanlarına Sağladığı Destek Programları

Çalışan Odaklı Yaklaşımlarla Gelen Başarı: Pernod Ricard Türkiye
Pernod Ricard Türkiye’nin çalışan destek programları

Sayısız ülkede faaliyet gösteren çok uluslu bir şirket olan Pernod Ricard’ın Türkiye operasyonlarını yürüten Pernod Ricard Türkiye de mutlu ve keyifli bir çalışma ortamı yaratmak için pek çok farklı projeye imza atmış durumda. Firma, çalışanlarına destek olmak amacıyla aşağıda listelenen  programları yürütüyor.

Esnek Yan Haklar | PRFlex

Pernod Ricard Türkiye’de çalışmaya başlayan kişiler, PRFlex adı verilen programdan yararlanarak yan haklarını kendileri yönetiyor. Bu sayede farklı yaş, cinsiyet veya sosyal gruba dahil olan çalışanlar, kendileri için en uygun yan hakkı seçebiliyor ve ihtiyaçları çok daha efektif bir şekilde karşılanıyor.

Anne Dostu Uygulamalar

Pernod Ricard Türkiye çalışanları, anneliğe hazırlık ve anne olma sürecinde pek çok farklı destek programından faydalanabiliyor. Hamilelik öncesinde ve sonrasında uygulanan destek programları, aşağıdaki gibi listeleniyor:

 • Hamilelik sırasında periyodik kontrol izni
 • Doğum izninden sonra 4 ay boyunca haftada 3 gün çalışma fırsatı
 • Doğum izninden sonra 3 ay boyunca Buddy isimli program ile yakın dönemde doğum yapmış annelerin tecrübelerinden faydalanmaya imkan tanıyan danışmanlık hizmeti
 • Çalışan Destek Programı’na Anne Destek Paketi’nin eklenmesi
 • Annelere özel uzaktan psikolojik destek hizmeti

Babalık İzni (4 Hafta)

Pernod Ricard Türkiye, çocuk gelişiminde anneler kadar babaların da önem taşıdığının farkında olarak tüm çalışanlarına dört hafta süreliğine Babalık İzni imkanı tanıyor. Bu sayede yeni doğan ya da evlat edinilen her bir çocuk, ailesiyle ilk ilişkilerini kuracağı ilk ayını babasının yanı başında geçiriyor. 

Sosyal Yardım İzni

The Bar World of Tomorrow, Original by Nature ya da DrinkMoreWater gibi pek çok farklı sosyal sorumluluk projesine imza atan Pernod Ricard Türkiye, çalışanlarını da bu konuda teşvik etmeyi sürdürüyor. Firma tarafından yürütülen Sosyal Yardım İzni kapsamında Pernod Ricard çalışanları, her ay diledikleri bir gün, istedikleri bir sosyal yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışmak üzere izin alabiliyor.

AVITA Çalışan Destek Programı

Sağlıklı çalışan psikolojisi, mutlu bir çalışma ortamı için olmazsa olmaz. Pernod Ricard Türkiye çalışanlarının tümü, firma tarafından AVITA iş birliğiyle yürütülen Çalışan Destek Programı’ndan faydalanabiliyor. Program kapsamında çalışanlar, 7 gün 24 saat diledikleri zaman aşağıda listelenen konular özelinde telefonla danışmanlık hizmeti alabiliyor.

 • Psikolojik Danışmanlık
 • Hukuki Bilgi Hizmetleri
 • Mali Bilgi Hizmetleri
 • Tıbbi Danışmanlık ve Bilgi Hizmetleri
 • Bel, Boyun, Sırt Ağrıları ve Ergonomi
 • Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı
 • Yenidoğan Bakım Bilgi Hizmetleri
 • TeknoDestek
 • Veteriner Danışmanlığı
 • Ev/Bahçe Bitkileri Danışmanlığı
 • Sosyal Yaşam ve Genel Bilgi Hizmetleri

Coursera İş Birliği ile Eğitim Fırsatı

Pernod Ricard Türkiye çalışanlarının sahip olduğu yan haklardan bir diğeri ise kendilerini geliştirmeleri için tanınan bir fırsat. Dünyanın en önemli çevrim içi eğitim platformlarından biri olan Coursera iş birliğiyle gerçekleşen proje kapsamında 190 önemli üniversite ve şirketin en iyi eğitmenleri tarafından hazırlanan 19 farklı dildeki eğitim programı, çevrim içi olarak Pernod Ricard Türkiye çalışanlarına sunuluyor. Çalışanlar, platform vasıtasıyla 3 binden fazla kursa ve 100’den fazla beceri setine ulaşabiliyor.

Karne Günü İzni

Ebeveyn-çocuk ilişkisindeki iletişimin önemi, yalnızca doğum süreciyle sınırlı değil. Pernod Ricard Türkiye, pek fazla görülmemiş bir yeniliğe imza atarak çalışanlarına karne günü izni imkanı da tanıyor. Bu program sayesinde Pernod Ricard çalışanları, çocuklarının ana okulu, ilköğretim, lise veya üniversitede eğitim görmeleri fark etmeksizin karne günlerinde ücretli izin hakkından faydalanabiliyor.

Doğum Günü İzni

Doğum günleri de Pernod Ricard çalışanları için izin kapsamında. Firma, çalışanlarına doğum günlerinde ücretli izin hakkı tanıyor.

Toplantısız Cuma

İş yaşamında cuma günlerinin önemi, herkes tarafından bilinir. Hafta sonunun gelişiyle birlikte içine girilen tatil psikolojisi ise uzun veya yorucu bir toplantıyla alt üst olabilir. Bu sorunun önüne geçmek isteyen Pernod Ricard Türkiye, Toplantısız Cuma programını uyguluyor. Bu sayede çalışanlar, çok daha rahat bir cuma günü geçirerek hafta sonuna keyifli bir geçiş yapabiliyor.