Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Sizce global anlamda 21. yüzyılın en büyük sorunu ne olabilir? Yoksulluk, iklim değişikliği, sosyal eşitsizlikler ve pek tabii ki pandemi… Tüm bunların arasında belki ilk olarak akla gelmeyen ancak sorun olarak gördüğümüz bazı konuların sebebi, bazı konuların ise sonucu olan bir problem var: Gıda israfı! 

Dünya Gıda ve Tarım Örgütüne göre tüm dünyada her yıl ortalama 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor. Tabii ki bu akıl almaz boyuta varan gıda israfı, hem ekonomik anlamda hem de karbon ayak izi üretimi konusunda çok büyük sonuçlar doğuruyor. Ancak neyse ki son dönemlerde gıda israfını önleme konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için bazı adımlar atılmaya başlandı. Bu önemli adımlardan bir tanesini ise geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Original By Nature projesiyle, Pernod Ricard Türkiye üstlendi. 

Gelin, gıda israfını önleme konusunda önemli bir proje olan Original By Nature kampanyasının detaylarını birlikte inceleyelim. Dünyaca ünlü alkollü içecek üreticisi Pernod Ricard, neler yapmış da sıfır atık menüler oluşturmayı başarmış, birlikte bakalım…

The Glenlivet Damıtım Evinden Alınan İlham

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar
Original By Nature ile sıfır atık mutfaklar: The Glenlivet damıtım evi

Pernod Ricard Türkiye, Original By Nature projesi için 2021 yılının ilk aylarında harekete geçti. Proje kapsamında Türkiye’nin önde gelen mekanları ve özel şefleri ile iş birliğine gidildi. Üretimden paketlemeye kadar her adımın “sıfır atık” felsefesiyle kurgulandığı kampanya sonucunda birbirinden lezzetli ve sürdürülebilir fine-dining menüler hazırlandı. Ancak bu menülerin içeriğine ve hazırlanma aşamalarına geçmeden önce projenin ilham kaynağı olan, İskoçya’daki The Glenlivet Damıtım Evi’nin özelliklerine bir göz atmak gerekli.

The Glenlivet’in Sürdürülebilir Damıtım Evi

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar
Original By Nature ile sıfır atık mutfaklar: The Glenlivet sürdürülebilir damıtım evi

The Glenlivet damıtım evi, sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Merkezdeki sürdürülebilirlik çalışmaları dört ana fikir altında toplanıyor:

Arpa Seçimi

The Glenlivet Damıtım Evi içerisinde kullanılan tüm arpalar, yerel topluluklardan elde ediliyor. Tesis, üretimindeki kalite sürekliliğinin önemli bir kısmını %100 yerel arpa kullanımına borçlu.

Su Kullanımı

Damıtım evi içerisinde kullanılan suyun %96’sı tekrar kullanılabilmek üzere doğaya geri dönüyor. Merkezdeki su kaynaklarının verimliliği, yerel gruplarla birlikte takip ediliyor.

Üretim Süreçleri

Sürdürülebilirlik ilkeleri üzerine kurulu olan The Glenlivet damıtım evindeki tüm üretim süreçlerinde doğaya dost, çevreye duyarlı politikalar izleniyor. Merkezde, İskoçya’nın çevre dostu enerji kaynakları (hidro ve rüzgar) kullanılarak enerji tüketiminden ortaya çıkacak karbon ayak izi sıfırlanıyor. Tamamen enerji verimli bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmış olan tesis, 1 litre alkol üretimi baz alındığında benzer tesislere oranla %26 daha az enerji kullanımına ihtiyaç duyuyor.

Sürdürülebilir Gelecek

The Glenlivet Damıtım Evi, yalnızca bugünü değil geleceği de düşünüyor. Tesis içerisinde yapılan çalışmalar, bölgedeki yerel halk ile birlikte yürütülüyor. Böylece hem bölgenin ekolojik dengesi gözetiliyor hem de yaban hayatının devamlılığı konusunda önemli adımlar atılıyor.

Original By Nature Projesi

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar
Original By Nature projesi

Sürdürülebilir bir gelecek adına son derece önem taşıyan konulardan biri olan gıda israfının önlenmesi için harekete geçen Pernod Ricard Türkiye, Original By Nature projesine 2021 yılında destek verdi. Ocak ayında başlayan kampanyaya Türkiye’nin üç özel şefi ve mekanı katıldı. Maksut Aşkar, Murat Bozok ve Murat Deniz Temel, yılın farklı dönemlerinde sıfır atığa yakın fine-dining menüler hazırladı ve bu sürdürülebilir lezzetleri kamuoyuyla paylaştı. 

Maksut Aşkar | Neolokal | %2,32 Atık

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar
Original By Nature ile sıfır atık mutfaklar: Maksut Aşkar | Neolokal

Original By Nature projesi kapsamındaki ilk atıksız fine dining menüsü, İstanbul Galata’da yer alan Neolokal’in şefi Maksut Aşkar tarafından hazırlandı. Ünlü şefin projeye özel olarak tasarladığı menüde; %96,5 geri kazanım ile kereviz böreği, %93,56 geri kazanım ile midyeli lüfer ve tamamen sıfır atık olan frigo yer aldı. 

Maksut Aşkar tarafından hazırlanan Original By Nature menüsü, yalnızca %2,32 atık üretti!

Murat Bozok | Alancha | %2,68 Atık

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar
Original By Nature ile sıfır atık mutfaklar: Murat Bozok | Alancha

Projenin ikinci adımında ise yine İstanbul’un önde gelen mekanlarından biri olan Beşiktaş’taki Alancha yer aldı. Şef Murat Bozok tarafından hazırlanan Original By Nature menüsünde %97 geri kazanım ile karides, %96,52 geri kazanım ile karnabahar kullanıldı. Şef Bozok, bu malzemelerden dört farklı yemek ortaya çıkardı. 

Murat Bozok tarafından hazırlanan menüde tercih edilen gıdaların %97,3’ü kullanıldı ve neredeyse sıfır atık bir menü oluşturuldu!

Murat Deniz Temel | Alaf | Sıfır Atık!

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar
Original By Nature ile sıfır atık mutfaklar: Murat Deniz Temel | Alaf

Original By Nature projesinin son aşamasında ise İstanbul Kuruçeşme’deki Alaf restoran vardı. Şef Murat Deniz Temel tarafından hazırlanan Original By Nature menüsü, tamamen sıfır atık olarak ortaya çıktı ve doğanın aslında gıda israfı ortaya çıkarmayacak şekilde besinleri bize sunduğunu ispatladı. 

Tamamen sıfır atık olan menüsünde Şef Murat Deniz Temel, ördek ve fındık kullanarak farklı lezzetler ortaya çıkardı. 

Sıfır Atık Paketleme

Original By Nature ile Sıfır Atık Mutfaklar
Original By Nature ile sıfır atık mutfaklar: Sıfır atık paketleme

Original By Nature; üretimden servise, paketlemeden tüketime kadar her aşaması sıfır atık felsefesiyle şekillenen bir proje olma özelliği taşıyor. Proje kapsamında dünyaca ünlü şefler tarafından hazırlanan menüler, tamamen sıfır atık paketleme teknikleri ile sürdürülebilirlik ve gastronomi konusunda önde gelen kişilere gönderildi. Pandemi nedeniyle fine-dining deneyimi evlere taşındı ve birbirinden lezzetli sıfır atık menüler, ilgili şef ve gastronomi yazarı Oğul Türkkan eşliğinde çevrim içi bir ziyafete dönüştürüldü.