Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri

Türkiye’nin en popüler turistik bölgelerinden biri olan Antalya, tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra eşsiz doğası, muhteşem koy ve plajlarıyla da her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Antalya koy ve plajları, masmavi denizi ve altın rengi kumsalları ile hem yerli hem yabancı turistlerin yaz tatili için ilk tercihleri arasında yer alıyor. 

Siz de unutulmaz bir yaz tatili için rotanızı Antalya’ya çevirmeyi düşünüyorsanız, en iyi Antalya koylarını ve plajlarını tanıttığımız bu yazımıza mutlaka göz atın. 

Mutlaka Görülmesi Gereken Antalya Koyları 

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Pxhere

Akdeniz’in en güzel koy ve plajlarına ev sahipliği yapan Antalya, bu yaz da deniz tatili yapmak isteyen turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. Gelin, birbirinden temiz sahilleri ile en güzel Antalya plajları ve rüya gibi koylarına beraber göz atalım!

Hidayet Koyu (Kaş)

Zeytin ağaçlarının gölgesinde, huzurlu bir tatil için en doğru adreslerden biri olan Hidayet Koyu, Kaş’ın Çukurbağ Yarımadası’nda yer alıyor. Koyda, denize girdikten sonra restoranında bir şeyler tüketebileceğiniz çevre dostu bir işletme de bulunuyor. Caretta Caretta’ların arasında, eşsiz doğa atmosferinin içinde yüzmek isterseniz, Hidayet Koyu’nu tercih edebilirsiniz.

Andrea Doria Koyu (Finike)

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @goantalya

İsmini Cenevizli Amiral Andrea Doria’dan alan koy, Finike ilçe merkezine yakınlığıyla biliniyor. Teknelerin de uğrak noktası olan koy, yapılaşma ve işletmelerin olmamasıyla da dikkat çekiyor. Caretta Caretta’ların yaşam alanı olmasının yanı sıra Akdeniz foklarının da sıklıkla ziyaret ettiği Andrea Doria Koyu; doğa ile iç içe, huzur dolu bir deniz tatili arayanlar için doğru adres.

Patara Plajı (Kaş)

Patara Antik Kenti’nin yakınında bulunan Patara Plajı, ülkemizin en uzun kumsala sahip plajları arasında yer alıyor. 12.3 kilometrelik uzunluğuyla bilinen plaj, yılın birçok döneminde rüzgarlı havaya sahip olmasından dolayı rüzgar sörfü için de ideal bir ortam sunuyor. Plaj, doğal sit alanı ve Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olduğu için haftanın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti bulunan Patara Plajı’nı tercih ederseniz, belediyeye ait işletmeden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Delik Deniz ve Kral Koyu (Gazipaşa)

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @goantalya

Gazipaşa’ya 25 kilometre mesafede bulunan koya, aracınızla muz bahçelerinin arasından geçip 10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. İsmini denizde bulunan dev bir delik kayadan alan koy, berrak ve tertemiz deniziyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Doğal güzellikleri ve el değmemiş sahiliyle bu huzur dolu atmosferde yüzmek isterseniz, Kral Koyu’nu kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Koya giderken yanınıza yiyecek ve su almayı ihmal etmeyin!

Adrasan Koyu (Kumluca)

Sığ denizi ile yeni yüzme öğrenenler ve çocuklar için uygun bir yüzme ortamı sunan Adrasan Koyu, ücretli-ücretsiz plajlar ve yeme içme mekanları ile de turistler tarafından en çok tercih edilen Antalya koylarından biri. Tertemiz denizi ve eşsiz doğa manzarasıyla Likya Yolu’nun da önemli duraklarından olan Adrasan Koyu’ndan her sabah kalkan günübirlik tekneler ile civardaki Suluada, Sazak, Korsan ve Ceneviz koyları da ziyaret edilebiliyor. Ayrıca, özel turlar için kendi teknenizi kiralayabileceğiniz alternatifler de bulunuyor.

Kaputaş Plajı (Kaş)

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @goantalya

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini en çok çeken Antalya plajlarından biri olan Kaputaş Plajı, Kaş-Kalkan yolunda karşınıza çıkıyor. Mavinin her tonunu görmenin mümkün olduğu plaja, 186 basamak merdiven inerek ulaşılabiliyor. İndiğinize asla pişman olmayacağınız eşsiz manzarası ve doğal güzellikleriyle Kaputaş Plajı, sakin ve huzur dolu bir deniz tatili yaşamak için en doğru adreslerden biri. 

Phaselis Koyu (Kemer)

Eski bir Likya antik kenti olan Phaselis’in tarihi kalıntılarının plaja kadar uzandığı koyun tertemiz denizinde yüzmek ve dev çam ağaçlarının altında dinlenmek mümkün. Öğle vakitlerinde teknelerin de uğrak noktası olan eşsiz koyda hem tarihi bir gezinti yapabilir hem de doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Olimpos Plajı (Kumluca)

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @goantalya

Mavi ile yeşilin muhteşem uyumunu görebileceğiniz Olimpos Plajı; sadece doğal güzelliği ve berrak denizi ile değil, Olympos Antik Kenti’nden kalan tarihi kalıntılar ile de her sene turistlerin ilgisini çekiyor. Plaja gitmek için antik kentin içinden yürümeyi tercih eden misafirler Müzekart yardımıyla ücretsiz giriş yapabiliyor. Plaja, Çıralı yönünden de ücret ödemeden girmek mümkün. Tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu Olimpos Antik Kenti ve Plajı, 08.00-18.30 saatleri arasında ziyarete açık. 

Alacasu Cennet Koyu (Kemer)

Kamp ve piknik alanları ile doğa içinde bir tatil yapmak isteyen turistlerin uğrak noktası olan koya, hem karadan hem denizden ulaşılabiliyor. Yemyeşil çam ormanı manzarasını görmek isteyen misafirler, tur tekneleri ve yatlarla koya giriş yapıyor. Koyda kamp yapmak isteyen turistlerin, ihtiyaçlarını önceden almaları gerekiyor.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @antalya_konyaalti_sahil

Antalya’nın en çok tercih edilen plajları arasında, mavi bayraklı Konyaaltı Plajı da bulunuyor. Giriş ücreti olmayan plajda şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor. Gündüzleri masmavi denizi ve tertemiz kumsalıyla denize girmek isteyenlerin uğrak noktası olan plaj, akşamları da etrafındaki restoran ve kafeler ile turistlerin ilgisini çekiyor.

Gökliman Koyu (Finike)

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: @goklimancamping

Mavi bayraklı plajı ile ailelerin sıklıkla tercih ettiği Gökliman Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir işletme bulunuyor. Turkuaz rengi tertemiz denizi ile sakin bir ortamda keyifle yüzmek isteyen turistlerin tercih etmesi gereken Antalya koylarından biri.

Kleopatra Plajı (Alanya)

En güzel Antalya plajları arasında yer alan Kleopatra Plajı, sığ denizi ve altın rengi kumsal ile aileler tarafından çok tercih ediliyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği plajın girişleri ücretsiz olup şezlong/şemsiye kiralamak ve yiyecek içecek ihtiyaçlarını karşılamak için büfeler bulunuyor. Kelopatra Plajı’nda yüzme alanı dışında jet ski, parasailing, deniz bisikleti aktivitelerini yapabileceğiniz işletmeler de yer alıyor.

Maden Koyu (Kemer)

Antalya’nın En Güzel Koyları ve Plajları⏐ 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Kemer’e yaklaşık 32 kilometre mesafedeki koy, sessiz ve sakin ortamıyla biliniyor. Yatların sıklıkla demir attığı koya, kamp ve piknik yapmak isteyen turistler de yoğun ilgi gösteriyor. Yemyeşil ağaçların altında dinlenip masmavi denizde yüzmek isteyenler, Maden Koyu’nun keyfini çıkarmadan Antalya’dan dönmemeli. 

Kapak Fotoğrafı: Pixabay | usufk53