Yabancı Dil Öğrenmek İçin Mobil Uygulamalar

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Mobil Uygulamalar

Yabancı dil öğrenirken herkes zaman zaman dil eğitiminde üzerinde durulan dört yetiden (Dinleme, okuma, yazma ve konuşma) birinde takılır. Bu yazıyı okuyorsanız siz de bir dili özümsemekte zorlanıyor olabilirsiniz. Durum buysa merak etmeyin! Çünkü nerede takılmış olursanız olun bu tıkanıklığı çözmenin yolu çok basit: Öğrenmek istediğiniz dili hayatınıza almak! Peki, bunu nasıl yaparız? 

Dil öğrenme sürecindeyseniz takdir edersiniz ki bir dil aslında gramer yapısı ve kelime kümelerinden çok daha fazlası. Çeviri cihazları ne kadar gelişirse gelişsin bir dilde derinlikli iletişim kurabilmek için o dili bilmek gerekir. Çünkü dil canlıdır ve içinde bir kültür barındırır. Bu yaklaşımdan yola çıkarak kendinizi öğrendiğiniz dile ve kültüre olabildiğince maruz bırakırsanız hangi aşamada olursanız olun dil öğrenme süreciniz kolaylaşacaktır. Bunu başarabilmek adına ise yabancı dil öğrenmek için mobil uygulamalar aradığınız şey olabilir. İşte önerilerimiz…

Language Reactor 

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Mobil Uygulamalar
Yabancı dil öğrenmek için uygulamalar: Language Reactor

Bir Chrome eklentisi olan Language Reactor başta Netflix ve Youtube olmak üzere, orijinal dilleri ne olursa olsun içerikleri öğrenmek istediğiniz dilde izlemenize olanak sağlarken aynı zamanda çift altyazı özelliğiyle bilmediğiniz kelimeleri kaçırmamanızı sağlıyor. Bu eklentiyi kullanırken dilediğiniz zaman bilmediğiniz kelimenin üzerine gelerek açıklamasını görebilirsiniz. En sevdiğiniz kanalları, dizileri ve hatta filmleri dilediğiniz dilde izlerken dinleme yetinizi geliştirebilir, kelime dağarcığınızı genişletebilirsiniz. 

Buraya tıklayarak uygulamaya erişebilirsiniz.

Slowly

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Mobil Uygulamalar
Yabancı dil öğrenmek için uygulamalar: Slowly

Kuruluş amacı dil öğrenmek olmayan Slowly, aslında bir dijital kartpostal uygulaması. Slowly’i dil öğrenme uygulamaları listemize eklememizin iki sebebi var. İlk olarak bu uygulamayla dünyanın dört yanından insanla mektup arkadaşı olabilirsiniz. Slowly’de oluşturulan profillerde insanların hangi dili hangi derecede bildiği görünüyor. Basit bir filtreleme işlemiyle öğrendiğiniz dili konuşan insanlarla mektup arkadaşı olarak ve kültürel paylaşımlarda bulunarak kendinizi o dile yakın hissetmek, dil öğrenme sürecinizi kolaylaştıracak. İkinci olarak bu uygulamanın adının “Slowly” (Yavaşça) olmasının sebebine gelelim. Slowly’de gönderdiğiniz dijital kartpostallar, somut kartpostalların gönderilme süresinde gideceği yere ulaşıyor. Yani buradan Hindistan’a kartpostal göndermek bir gün sürüyorsa Slowly’de de bu o kadar zaman alıyor. Bu da yazarların yazılarının uzunluğunu ve niteliğini artırmalarına neden oluyor. Yazma ve okuma becerilerinizi geliştirirken yeni kültürler tanımak istiyorsanız bu uygulamaya bir şans vermelisiniz.

AnkiDroid

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Mobil Uygulamalar
Yabancı dil öğrenmek için uygulamalar: Ankidroid

Yabancı dil öğrenmek için mobil uygulamalar arasında bulunan ve “bilgi kartları” mantığında çalışan Anki ile yeni öğrendiğiniz kelime, cümle yapısı hatta gramer yapılarını bile kart destesi haline getirebilirsiniz. Anki’nin en güzel yanı, kart destelerini istediğiniz gibi düzenleyebilme ve seçebilme olanağı tanıması. Sadece dil öğrenmek için değil, herhangi bir bilgiyi özümsemek için rahatça kullanabileceğiniz bu uygulama, sade tasarımı ve hazır kart destelerine erişimiyle, öğrenmek istediğiniz bilgileri size belli aralıklarla gösteriyor ve soruyor. Uygulamayı telefonunuza yükleyip her an, her yerde, bilgilerinizi tazeleyebilir, yeni kelimeleri ve cümle yapılarını hayatınıza alabilirsiniz. 

Duolingo 

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Mobil Uygulamalar
Yabancı dil öğrenmek için uygulamalar: Duolingo

Dil öğrenme uygulamaları içerisinde belki de en popüleri olan Duolingo’yu bu listeye eklemezsek olmaz. Duolingo, farklı seviyelere uygun eğitim paketleri, içlerinde yazı, kelime, telaffuz ve dinleme egzersizleri de bulunan eğlenceli aktiviteleriyle dil öğrenmeyi çocuk oyuncağıymış gibi gösteriyor. Duolingo’nun bizce en iyi özelliği, dört yetiyi de geliştirecek ve her dil için ayrı tasarlanmış egzersizleriyle dili kültüründen sıyırmadan öğretmesi. Yalnız bizden bir uyarı: Duolingo’nun kurlarında seviye atlamanın verdiği tatmin bağımlılık yapabilir. 

Kapak Fotoğrafı: Dmitry Ratushny