Verimli Bir Yarıyıl Tatili İçin Etkinlik Önerileri

2020-2021 eğitim öğretim döneminin ilk yarıyılı geçtiğimiz cuma sona erdi ve öğrenciler 3 hafta sürecek sömestir tatillerine başladı. Uzun süredir eğitimlerine online devam eden öğrenciler için bu 3 haftalık süreç her şeyden önce bilgisayar başından uzaklaşmak, yorulan zihinleri ve gözleri dinlendirmek demek. Evet, belki bu sömestiri tatile giderek değerlendiremeyecek veya vaktinizi dışarda geçiremeyeceksiniz ancak tatili çocuklarınızla birlikte evde de verimli hale getirmeniz mümkün.

Kötü Notlar İçin Suçlamayın

Fotoğraf: August de Richelieu

Çocuğunuzu kötü notları için suçlamanız, sadece tatilinin moral bozukluğuyla geçmesine değil, öz güven kaybı yaşamasına da sebebiyet verecektir. Bu yüzden karne notları konusunda kontrollü davranmanız ve sert eleştirilerden uzak durmanız gerekir. Karne çocuğunuzun kendisini, sizin de onu değerlendirmenizi sağlayan ve kendini geliştirmesi gereken dersleri gösteren bir belgedir, zeka seviyesini veya hayata karşı başarısını belirleyen bir şey değil. O yüzden aldığı son karnenin bu olmadığını çocuğunuza hissettirin. Notlarını tartışmacı bir şekilde eleştirmek yerine, çözüm odaklı davranın ve birlikte plan yapın. Düşük notlar yerine iyilere odaklanarak çocuğunuzu övün ve böylece kendini geliştirmesi için daha çok motive edin.

Dijital Detoks Yapın

Online eğitim döneminde öğrenciler 5 ila 8 saatini sadece dersler için bilgisayar karşısında geçiriyor. Bunun dışında bir de ödev ve projeler için dijital araçlara başvurduklarını düşünürsek çocukların ekranlara çok fazla maruz kaldığını söyleyebiliriz. Yarıyıl tatili içerisinde yapılacak ilk şey, bu ekranlardan uzak durmak olmalı. Bilgisayar, tablet, telefon, televizyon… Hem kendiniz bu kullanımlarınızı mümkün olduğunca azaltın hem de çocuklarınızı uzak tutun. Dijital bağımlılık, yalnızlaşmayı da beraberinde getirir. 23 gün boyunca dijital detoks yapmanız çocuğunuzun bilişsel ve zihinsel gelişimine olumlu katkı sağlamak için oldukça güzel bir süre.

Sosyalleşmesini Sağlayın

Fotoğraf: Ketut Subiyanto

Uzaktan eğitim gereği çocuklar arkadaşlarıyla çok fazla ayrı kaldı. Tatil döneminde de belki yüz yüze görüşemeyecekler ama onlar için online buluşmalar organize ederek sohbet etmelerini ve eğlenmelerini sağlayabilirsiniz. “Dijital detoks yapın dedikten sonra bunu neden söylüyorsunuz?” demeyin. Bu buluşmalar tamamen sizin kontrolünüzde olacak. Örneğin; iki akşam, birer saatliğine çocuğunuzu arkadaşlarıyla buluşturmak gibi. Unutmayın, özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların, anlaşıldığını ve duygularına eşlik edildiğini bilmesi onlar için oldukça gerekli bir sosyal destek.

Empati ve Sorumluluk Becerilerinin Gelişmesini Sağlayın

Fotoğraf: Roxanne Desgagnés

Eğitim döneminde gerek derslerin gerekse ödevlerin yoğunluğundan dolayı kişisel becerilerin gelişimine çok fazla vakit ayıramıyor olabilirsiniz. 3 haftalık sömestir, bu becerilere odaklanmak için harika bir fırsat. Çocuğunuzun yaş grubuna ve ilgi alanlarına göre ev içinde ona bazı görevler vererek sorumluluk bilincini artırabilirsiniz. Örneğin; okul öncesi veya ilkokul çağındaki çocuğunuzla birlikte temizlik yapın. Siz bir dolabı silerken, o da masayı silsin. Daha büyük yaştaki çocuğunuza ise fatura ödeme görevi verebilirsiniz. Bu sorumlulukların kusursuz bir şekilde gerçekleşmesine gerek yok, önemli olan o işe vakit ve emek harcanması.

Empati duygusunun gelişmesinde de en etkili yollardan biri, konuşamayan canlılarla iletişim kurmaktır. Bu konuda sizlere oldukça keyifli bir önerimiz var; bir kedi evi yapın, bir kap mama ve su ile sokağın müsait bir yerine yerleştirin. Mama ve su kaplarını düzenli olarak yenileyin. İkinci önerimiz de bahçenize veya sokağın uygun bir noktasına fidan ekmeniz ve düzenli olarak sulamaya gitmeniz. 

Küçük Yaştaki Çocukların Hayal Güçlerini ve Dikkatlerini Geliştirecek Etkinlikler Yapın

Fotoğraf: Phil Hearing

Küçük yaştaki çocukların dikkatleri çok çabuk dağılmaya müsaittir. İkinci yarıyılın onlar için daha başarılı geçmesi için tatil döneminde odaklanma becerilerini geliştirecek etkinliklere yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra hayal gücü de önemli. Ebeveynler olarak çok iyi biliyorsunuz; küçük yaş grubundaki çocukların hayal güçleri sınırsız ve tatil döneminde onları hiçbir şey bu hayallere ortak olmanız kadar mutlu edemez! Peki, neler yapabilirsiniz?

  • Hikaye anlatıcılığı, yaratıcılığı desteklemek açısından oldukça faydalıdır. Önce siz, çocuğunuzun da bildiği bir hikayeyi değiştirerek anlatın. Ardından aynısını ondan isteyin.
  • Belki çok basit bir öneri gibi gelebilir ama kutu oyunları oynayın. Çünkü bu oyunlar çocukların sadece dikkatlerini geliştirmekle kalmıyor, onların kazanma ve kaybetme duygularıyla tanışmasını da sağlıyor.
  • Çocuğunuza bir dolap içindeki eşyaları 1 dakika boyunca inceletin. Ardından çocuğunuz görmeden yerlerini değiştirin ve ondan eşyaları eski düzenine getirmesini isteyin. 
  • Hayvan figürlü küçük oyuncakları bir balonun içine yerleştirin, biraz boya dökün ve su ile doldurduktan sonra buzlukta dondurun. Ardından balonu sıyırın ve büyüteç ile hayvanlar alemine ufak bir yolculuk yapın.
  • Çocuğunuza ilgi duyduğu bir alanla ilgili bol bol soru sorun ve uzun uzun cevaplar vermeleri için onları teşvik edin.
  • Geri dönüşüme uygun atıklar ile oyuncaklar yapın, boyalarla renklendirin.

Sınava Hazırlanan Öğrenciler İçin Tatil, Eksikleri Tamamlamak İçin Güzel Bir Fırsat

Fotoğraf: Annie Spratt

Sınava hazırlanan ortaokul ve lise kademesindeki öğrenciler için yarıyıl tatili, eksikleri tamamlamak ve konu tekrarları yapmak için güzel bir fırsat. Ancak ebeveynler olarak bu süreçte çocuğunuza sürekli “ders çalış” baskısı yapmamalısınız. Hatta tatilin ilk 3 günü sadece dinlenmeye ve kafa dağıtmaya ayrılmalıdır. 

Öğrenciler tatilde, gelecekte sahip olmak istedikleri meslekleri araştırabilir, bu yönde artılarını ve eksilerini listeleyebilir. Özellikle lise öğrencileri normal dönemde ebeveynleri ile çok fazla vakit geçirmeyi tercih etmez. Ancak bu tatilde herkes evde olduğu için çocuğunuzun da dikkatini çekebilecek etkinlikler organize ederek aranızdaki iletişimi kuvvetlendirebilirsiniz.