Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

İstanbul Sömestir Etkinlikleri (2024)

Yorucu bir eğitim döneminin yarısı bitmek üzere. Çocuklarımızın yarıyıl boyunca öğrendiklerini pekiştirmek ve tabii ki dinlenmek için biraz tatile ihtiyacı var. Bu yıl 22 Ocak – 2 Şubat tarihlerine denk gelen sömestr tatili sırasında çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeniz için detaylı bir etkinlik listesi hazırladık. İşte 2024 yılında çocukların kaliteli vakit geçirebileceği İstanbul sömestir etkinlikleri listemiz…

Sömestir Tatilinde Çocuklar İçin Neler Yapmalı?

sömestir etkinlikleri
Fotoğraf: Unsplash | Robo Wunderkind

Sömestir tatili, en başta eğitim maratonuna ara vererek çocukların rahatlaması için uygulanıyor. Ayrıca eğitim konularının toparlanması ve bir sonraki döneme hazırlık gibi noktalarda oldukça önemli rol oynuyor. Bu sebeple sömestir tatilini dolu dolu geçirmek, çocuğunuzun eğitim hayatı için oldukça önemli. 

Peki, çocuklar yarıyıl tatilinde hangi etkinliklere katılabilir?

 • Müze gezileri
 • Doğa yürüyüşü
 • Kültür tatili
 • Sergi gezileri
 • Konser, tiyatro, opera, sinema etkinlikleri
 • El becerisi, sanat ve robotik atölyeleri
 • Kamp

İstanbul Sömestir Etkinlikleri

sömestr etkinlikleri
Fotoğraf: Sahne Dragos

Türkiye’nin en fazla öğrenciye ev sahipliği yapan şehri olan İstanbul, çocuklar için pek çok sömestir etkinliği imkanına sahip. İstanbul’da başta müzeler ve atölyeler olmak üzere çocuklarla tercih edebileceğiniz çok sayıda farklı aktivite alternatifi var.

Uçurtma Müzesi

sömestir etkinlikleri istanbul

AdresAziz Mahmut Hüdai Mahallesi Bakıcı Sokak Uncular Caddesi No 12 -A, Üsküdar / İstanbul
Ziyaret Günü ve SaatleriPazar hariç 09.00 – 17.00

2005 yılında Mehmet Naci Aköz’ün girişimleriyle kurulan uçurtma müzesi, kurulduğu tarihten beri bünyesinde barındırdığı yüzlerce uçurtma çeşidiyle çocukları hayal dünyası ile gerçekliğin buluştuğu eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Toplamda 39 ülkeden toplanan 3000’i aşkın uçurtmanın yer aldığı müzeye herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Eğer isterseniz uçurtma yapımıyla ilgili atölyelere de katılmanız mümkün.

“Küçük Prens: Bir Dostluk Hikayesi” Dijital Gösteri (19 – 31 Ocak)

küçük prens müzesi

AdresHuzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer/İstanbul
Biletler İçinTıklayın!

İstanbul sömestir tatili etkinlikleri listemize klasik bir hikayeyle devam ediyoruz. Milyonlarca çocuğun hayal dünyasının gelişmesini sağlayan, modern çağın en klasik çocuk öykülerinden olan Küçük Prens, Illusionist Dijital Sanat Stüdyosu’nun yorumlarıyla çağdaş sahne teknolojileriyle yeniden uyarlanarak çocuklarla buluşuyor. Etkileşimli bir tiyatro deneyimi arayanlar için motion capture, 2D-3D mapping teknolojilerinin yer aldığı oyun, 40 dakikalık eşsiz bir deneyim sunuyor.

Sahne Dragos Çocuk Tiyatro Oyunları (Ocak Ayı Boyunca)

kral şakir

AdresCevizli mah. Tugayyolu cad. Kurşunlu Sk. No:9 34791, Maltepe/İstanbul
Biletler İçinTıklayın!

Sanat yönetmenliği koltuğunda ünlü oyuncu Emre Karayel’in görev aldığı Sahne Dragos, bu yıl pek çok farklı çocuk tiyatro oyunu da sahneye koyuyor. Sömestir çocuk tiyatro oyunları içerisinde ocak ayı boyunca sahne alacak olan oyunlar ise şu şekilde:

 • Bremen Mızıkacıları Yeni Dünya BandosuEn klasik çocuk hikayelerinden olan Bremen Mızıkacıları, Çizgi Kukla Tiyatrosu yorumuyla yeniden canlanıyor. Eşek, köpek, kedi ve horozun Bremen’deki Belediye Bandosu’na girme maceralarını anlatan yapım, ışık oyunlarıyla seyirciyi eğlenceli bir deneyime davet ediyor.
 • Hayalbaz KaşiflerÇocukların belki de en öne çıkan özelliklerinden biri olan güçlü hayal dünyalarının üzerine eğilen Hayalbaz Kaşifler oyunu, küçük kaşifleri korsanlar, balıkçılar, süper kahramanlar ve kraliçelerle dolu oldukça renkli bir evrene davet ediyor. 
 • Seksen Günde Dünya TuruÜnlü yazar Jules Verne’in klasik eseri Seksen Günde Dünya Turu, Tiyatro We yorumuyla sahneye taşınıyor. Phileas Fogg ve Passeportaut’un dünyanın ilginçliklerine şahit oldukları maceraları, müzik ile birleşerek seyircilere eğlenceli bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.
 • Kral Şakir – Kapadokya MacerasıEn sevilen çizgi film kahramanlarından olan Kral Şakir’in sıradaki durağı, Türkiye’nin önemli turistik bölgelerinden olan Kapadokya! Canan, Mirket ve Fil Necati ile çeşitli maceralara atılan Kral Şakir’in Kapadokya deneyimi, müzik eşliğinde eğlenceli bir oyuna dönüşüyor.
 • Pinkfong Baby Shark Canlı GösteriTüm zamanların en çok dinlenen çocuk şarkılarından olan Baby Shark’ın canlı gösterisine ne dersiniz? Eğitici ve öğretici yönleriyle dikkat çeken müzikal, sizi Baby Shark ile birlikte hareket etmeye davet ediyor!

İBB “Karneni Getir” Etkinlikleri (22 Ocak – 26 Şubat / 29 Ocak – 02 Şubat)

ibb çocuk etkinlikleri

AdresSilivri Kapı Buz Pisti / Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi
Kayıt İçinTıklayın!

2024 İstanbul ara tatil etkinlikleri listemize İBB’nin tamamen ücretsiz olarak sunduğu “Karneni Getir” kampanyasıyla devam ediyoruz. 6-17 yaş grubu çocukların katılabildiği etkinliklerde tek yapmanız gereken, İBB’nin sitesine kaydolarak karnenizi yüklemeniz. 19 Ocak’ta başlayacak olan kayıtlar için toplamda 10 gün ve her gün için 4 seans planlanmış durumda. İBB’nin bu sene çocuklara sunduğu etkinlikler ise şu şekilde:

 • “Karneni Getir Buzda Kay” (Silivri Kapı Buz Pisti)Sömestir etkinlikleri arasında dönemine en uygun eğlencelerden biri olan buz patenini ücretsiz olarak denemeye ne dersiniz? 09.45-13.45 saatleri arasında düzenlenecek seanslarda gönlünüzce buz pistinde eğlenebilir ve yine tesiste bulunan Air Hokey Masası, Basketbol Oyun Masası ve Langırt Masası gibi eğlencelerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca isteyenler için resim boyama alanı ve hatıra fotoğraf alanı da kompleks içerisinde yer alıyor.
 • “Karneni Getir Aqua’da Kay” (Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi)Kış ortasında su eğlencesi, çocuklar için unutulmaz bir deneyime dönüşebilir. İstanbul’un önemli tesislerinden olan Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi, Ocak ve Şubat aylarında gönüllerince eğlenmesi için çocuklara tahsis edilecek. Isıtmalı havuzda aynı zamanda kaydırak da yer alıyor.

Ebeveyn ve Çocuklar İçin iklim Krizi ve Çevre Farkındalığı Atölyesi (30 Ocak)

online çocuk etkinlikleri
Fotoğraf: Unsplash | Wander Fleur
AdresÇevrimiçi
Kayıt İçinTıklayın!

Bu yılın sömestir tatili için çocuğunuzla hem öğretici hem de sosyal farkındalık sağlayıcı bir etkinliğe katılmaya ne dersiniz? Doğayı ve hayvanları korumayı öğrenme amacıyla yola çıkan “Ebeveyn ve Çocuklar için İklim Krizi ve Çevre Farkındalığı Atölyesi”, çocuklara iklim krizini basit bir şekilde oyun ve sanat aracılığıyla anlatarak çevre bilinci ve farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Etkinlikte, ileri dönüşümü desteklemek amacıyla sanatla terapi tekniklerini kullanarak atık malzemelerle kolaj yapılması planlanıyor.

Lavi Sanatla Terapi tarafından düzenlenen Çocuklar İçin İklim Krizi ve Çevre Farkındalığı atölyesinde, çocuklara konuyla ilgili bilgilendirme kitaplar aracılığıyla yapıldıktan sonra, ileri dönüşüme yönelik ürünlerin hazırlanacağı bir etkinlik sizi bekliyor.

USLA Yemek Atölyeleri (23-25-27 Ocak)

çocuk yemek atölyesi

AdresBüyükdere Cad. No:185 Levent 34394 İstanbul – Kanyon G Katı
Bilet İçinTıklayın!

Gastronomi alanında 10 yılı aşkın tecrübeye sahip olan USLA, sömestir tatiline özel mutfak atölyeleriyle genç aşçıları tezgah başına geçirmeye hazırlanıyor. Ocak ve şubat ayı boyunca devam eden atölye etkinlikleri; pizza, çikolata ve favori tarifler etrafında şekilleniyor.

 • Minik Şeflerle Çikolata (23 Ocak)Çocukların en sevdiği atıştırmalıklardan biri hiç şüphesiz ki çikolata! Peki, bu sefer çikolatayı marketten almak yerine çocuğunuzla beraber kendiniz yapmaya ne dersiniz? USLA Yemek Atölyeleri kapsamında düzenlenecek olan çikolata atölyesi, çocukları hayallerindeki çikolatayı yapmaya davet ediyor. Program işleyişinde Sütlü çikolata kaplı elma, Sütlü jelibon bark çikolata, Beyaz çikolatalı haşhaş kuru meyve rocher yapımı yer alıyor. Ayrıca atölye dışarısında bekleyen ebeveynlere özel bir kadeh içecek ikramı da yapılıyor.
 • Ailelere Özel Waffle Atölyesi (25 Ocak)Pazar günlerinin vazgeçilmezleri tabii ki aile kahvaltıları. USLA’da düzenlenen waffle atölyesi ile birlikte aile kahvaltılarınızı çok daha eğlencel ve lezzetli hale getirebilirsiniz. Tabii ki atölyede yaptıklarınızı beraber yemek, işin en keyifli tarafı!
 • Çocuk Çikolata Atölyesi (27 Ocak)Çikolatanın sırlarını keşfetmeye hazır mısınız? USLA’nın Çocuk Çikolata Atölyesi, küçük şeflerin el becerilerini geliştirmesini ve lezzetli atıştırmalıklar ortaya çıkarmasını amaçlıyor. Etkinlik kapsamında çikolatalı mozaik pasta ve çikolata lolipop yapılacak.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Rachel