Yarıyıl Tatilinde Çocukların Katılabileceği Online Atölyeler

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022

Yarıyıl tatili bu defa her zamankinden uzun sürecek. Normal şartlarda 3 haftalık tatil çocukların havalara uçmasını sağlardı. Ancak eminiz ki şu an birçoğu dışarı çıkamadığı, arkadaşlarıyla görüşemediği için bu durumdan yeterince mutlu değil. O halde bize düşen görev, bu tatili onlar için daha verimli ve daha keyifli hale getirmek! Önceki yazımızda sizlerle online gezilebilecek çocuk müzelerini paylaşmıştık. Bu yazımızda ise çocuklar için düzenlenen online atölyeler ve etkinlikleri listeleyeceğiz. 4 – 14 arası farklı yaş grupları için sanat, animasyon, çizgi film yapımı, matematik ve geri dönüşüm gibi birçok farklı alanda düzenlenen bu atölyeler ile siz de çocuğunuzun tatiline renk katabilirsiniz.

İstanbul Modern ‘Çocuklara Çevrimiçi Yarıyıl Sanat Okulu’

İstanbul Modern, çocuklara yarıyıl tatillerinde sanat dolu bir program sunuyor. Program kapsamında çocuklar, online ortamda müze uzmanlarıyla bir araya geliyor ve birlikte sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. Hafta içi her gün düzenlenen program, 10 farklı atölye çalışması içeriyor. Çocuklar bu atölyelerin her birine ayrı ayrı veya bir bütün olarak katılabiliyor. 

Sergi gösterimleri ile başlayan atölyelerde çocuklar, sanat yapıtlarını müze uzmanlarıyla birlikte çözümleyerek sanat tarihinden örneklerin gösterildiği kısa bir sunuma katılıyor. Sonrasında da uzman tarafından paylaşılan etkinliği izleyerek kendi sanat çalışmasını yaratıyor. Tabii ki bu çalışmalarda her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemeler kullanılıyor.

12 Şubat 2021 Cuma gününe kadar devam edecek olan ‘Çocuklara Çevrimiçi Yarıyıl Sanat Okulu’ atölye çalışmaları, 10.00-11.00 saatlerinde 4-7 yaş grubu çocuklar ve 11.30-12.30 saatlerinde 8-12 yaş grubu çocuklar için düzenleniyor.

Pera Müzesi ‘Yarıyıl Tatili Öğrenme Programları’

Pera Müzesi tarafından 4-12 yaş grubu çocuklara yönelik düzenlenen öğrenme programları, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu sergi turuyla başlayıp, sergiye yönelik atölyelerin düzenlenmesiyle devam ediyor. Program kapsamında gerçekleşen ‘Renkli Kumaşlarla Dokuma, ‘Çılgın Moleküller’, ‘Geri Dönüşüm ile Tasarım’ ve ‘Manyetizmanın Gizemi’ atölyelerinde çocuklar sanat ve bilim dolu saatler geçiriyor.

Her biri farklı yaş gruplarına hitap eden öğrenme programları 13 Şubat 2021 Cumartesi gününe kadar devam edecek. Pera Müzesi ajanda sayfasından atölyelere ilişkin detaylı bilgi alabilir ve yerinizi ayırabilirsiniz. 

Rahmi M. Koç Müzesi ‘Çevrim İçi Eğitim Atölyeleri’

Rahmi M. Koç Müzesi, çocukları uzaktan eğitim etkinlikleri ile öğrenmeye ve keşfetmeye davet ediyor. 4-10 yaş grubuna yönelik düzenlenen atölyelerde çocuklar, müze eğitmenleriyle bir araya gelerek sanat ve bilim konuşuyor.

Çocukların hedef ve davranışlarına uygun olarak hazırlanan atölyeler, eğitim kiti eşliğinde ve eğitmenlerin anlatımı ile gerçekleşiyor. Önce sanal ortamda müzeyi gezen çocuklar ardından gördüklerini kendi hayal dünyalarına göre yorumluyor. Müzenin atölye programı şu şekilde;

6 Şubat Cumartesi: Tasarım Atölyesi | Hayallerle Dolu Küçük Evler (4-6 yaş)

13 Şubat Cumartesi: Astronomi Atölyesi | Satürn’ün Halkaları’ (8-10 yaş)

20 Şubat Cumartesi: Tasarım Atölyesi | Deniz Kabuğundan Tasarımlar (5-8 yaş)

27 Şubat Cumartesi: Dekupaj Atölyesi | Yaratıcı Tablolar’ (6-9 yaş)

İstanbul Oyuncak Müzesi ‘Yarıyıl Atölyeleri’

Fotoğraf: Sigmund

4-11 yaş grubundaki çocuklara yönelik düzenlenen İstanbul Oyuncak Müzesi atölyeleri birbirinden eğlenceli ve öğretici! Peki, 11 Şubat Perşembe gününe kadar devam edecek etkinliklerde sizi neler mi bekliyor?

  • Mehmet Ali Erbil ile Çevrim İçi Masal Atölyesi
  • Atmayalım, Oynayalım! Tasarım Atölyesi
  • Kelimelerden Renklere Tasarım Atölyesi
  • Frida ve Otoportresi Kolaj Atölyesi
  • Bir Oyuncak Masalı Tasarım Atölyesi
  • Picasso ve Kübik Şekiller Kolaj Atölyesi

Sadece isimlere bakarak bile bu etkinliklerin çocukların hayal güçlerini ve el becerilerini geliştireceğini söyleyebiliriz.