ara tatil etkinlikleri

Tatil Zamanı: Çocuklar İçin En İyi Ara Tatil Etkinlikleri

Ödevlere, sınavlara, uzun çalışma saatlerine kısa bir ara vermenin zamanı geldi! 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk ara tatili 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor. Yazımızda çocuğunuzun ara tatilde hem keyifli hem de verimli vakit geçireceği etkinlik ve atölyeleri derledik. Öğrencilere, öğretmenlere ve velilere harika bir ara tatil dönemi dileriz!

Ara Tatilde Çocuklar İçin En İlgi Çekici Atölye ve Etkinlikler

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: Unsplash | Dragos Gontariu

Öğrencilerin uzun zamandır sabırsızlıkla beklediği ara tatil dönemi nihayet geldi. Çocuklar bu ara tatil döneminde hafta sonu ile birlikte 9 gün tatil yapacak. Ailelerin birlikte vakit geçirmesi için harika bir fırsat olan bu tatil dönemi için uzmanlar, çocukların tatilde dinlenip eğlenmesi gerektiğini söylüyor. Çocuğunuzun yetenek ve ilgi alanları doğrultusunda tercih edebileceğiniz en iyi ara tatil etkinlik ve atölyelerini yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Keşiflerle Dolu Bir Doğa Yürüyüşüne Hazırlık Atölyesi | 12 Kasım | İçerenköy Penguen Kitabevi

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: @yeniinsanyayinevi

Yeni İnsan Yayınevi, ara tatilin ilk Pazar gününde çocuklar için keyifli ve öğretici bir etkinlik düzenliyor. 12 Kasım Pazar günü saat 17.00’de İçerenköy Penguen Kitabevi’nde yapılacak olan etkinlikte, Banu Binbaşaran’ın yürütücülüğünde, Doğa Yürüyüşü kitabının ışığında birlikte yaşadığımız canlı türleri, biyoçeşitliliğimiz, doğa kaşiflerinin mutlaka öğrenmesi gereken bilgiler ve coğrafyamızın özel türleri üzerine çocuklarla keyifli bir sohbet gerçekleştirilecek. 

Fotoğrafın Hikâyesi | 13 Kasım | İstanbul Modern

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: @istanbulmodern

Biletler için: Buraya tıklayın!

İstanbul Modern’de 13 Kasım Pazartesi günü 13.30-15.30 saatleri arasında gerçekleşecek Fotoğrafın Hikâyesi atölyesinin odak noktası, fotoğraf ve resim arasındaki benzerlik ve farklılıklar. Fotoğraf sanatı tarihinin önemli örneklerinin yorumlandığı bir sunumla başlayacak olan atölyede çocuklar, fotografik imgelerle yarattıkları düzenlemeleri boyayarak resimlerini tamamlayacaklar.

Haritalama Atölyesi | 14 Kasım | Meşher

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: @mesher_official

Kayıt için: Buraya tıklayın!

İstanbul’un önde gelen disiplinler arası sergi mekânı Meşher, Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisinden ilhamla hazırladığı çocuk atölyelerine ara tatil döneminde devam ediyor. 14 Kasım Salı günü saat 14.00’te düzenlenecek Haritalama Atölyesi’nde 7-12 yaş arasındaki çocuklar İstanbul’un titizlikle ölçülmüş ilk haritasını yapan François Kauffer’den ilham alarak İstanbul’un farklı haritalarını inceleyecek, haritalama teknikleri üzerine sohbet edecek ve kendi haritalarını oluşturacaklar. Gerekli malzemelerin Meşher tarafından karşılanacağı etkinliğe katılım ücretsiz. 

Bremen Mızıkacıları Paris’te | 15 Kasım | Maltepe Yaşar Kemal Kültür Merkezi

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: Unsplash | Hansjörg Keller

Biletler için: Buraya tıklayın!

Çocukluğumuzun unutulmaz eseri Bremen Mızıkacıları, modern bir dokunuşla yeniden karşımızda. 3-10 yaş arası çocukların hayal dünyasına büyük katkı sunacak. 15 Kasım Çarşamba günü saat 13.00 ve 15.00’te Maltepe Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahne alacak Bremen Mızıkacıları Paris’te tiyatro oyunu Cumhuriyetin 100. yılına özel bir alana bir bedava kampanyası ile satışa sunuluyor. 

Lirik mi, Geometrik mi? | 16 Kasım | İstanbul Modern 

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: Unsplash | Mayur Deshpande

Biletler için: Buraya tıklayın!

Çocukların lirik ve geometrik soyut resim çalışmalarını yorumlamalarını ve dahası uygulamalarını sağlayan İstanbul Modern atölyesi “Lirik mi, Geometrik mi?”, 16 Kasım Perşembe günü 10.30–12.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Atölyede müze koleksiyonundaki soyut eserleri birbirleriyle karşılaştıracak olan çocuklar, üretim teknikleriyle farklılaşan lirik ve geometrik soyut resim çalışmaları ortaya koyacak. 

Masal Etkinliği | 17 Kasım | Maximum Uniq Lounge

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: Pexels | David Gonzales

Biletler için: Buraya tıklayın!

Ara tatilde çocuğunuzla katılacağınız bol kahkahalı, çok eğlenceli bir etkinlik arıyorsanız, Onur Erol Kids Club tarafından düzenlenen Masal Etkinliği tam size göre! İstanbul Komedi Festivali çerçevesinde 17 Kasım Cuma günü Maximum Uniq Lounge’da, Selin Akoğlu liderliğinde gerçekleşecek interaktif hazırlıklı Masal Etkinliği, hem çocuğunuzu hem de sizi masalların büyülü dünyasına götürecek. 

Minik Eller Pizza Pişiriyor | 18 Kasım | Eataly

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: Unsplash | Kelly Sikkema

Biletler için: Buraya tıklayın!

Eataly ara tatilde çocuklar için keyifli ve lezzetli etkinlikler düzenliyor. 18 Kasım Cumartesi günü saat 14.30-15.30 arasında gerçekleşecek Minik Eller Pizza Pişiriyor etkinliğinde çocuklar, Eataly şefleri ile birlikte Pizza Margherita ile Calzone Con Nutella pişirecek ve çok eğlenecek. Geleceğin minik şef adaylarını eğlenmeye ve öğrenmeye davet eden bu etkinliği kaçırmayın. 

İcat Ağacı Ara Tatil Atölyeleri | 13-17 Kasım | Sahrayıcedit 

ara tatil etkinlikleri
Fotoğraf: Unsplash | Amélie Mourichon

Biletler için: Buraya tıklayın!

Düzenlediği etkinliklerle kişilere eğlenerek öğrenme ve öğrendiklerini uygulama fırsatı sunan İcat Ağacı, Kasım 2023 ara tatilini dolu bir programla karşılıyor. İcat Ağacı Keşif ve Beceri Atölyesi’nde 13 Kasım – 17 Kasım tarihleri arasında her gün farklı sanat ve mühendislik atölyeleri düzenlenecek. Mum yapımı atölyesi, Lego Spike ile sensör keşfetme, ahşap oyuncak atölyesi, stop motion ile animasyon yapımı, şeker hamuru atölyesi ve yarış arabası tasarımı İcat Ağacı’nın ara tatilde düzenlediği etkinliklerden sadece bazıları. 

Ayasofya Tarihi Müzesi | 10-19 Kasım 2023

Sultanahmet Meydanı’ndaki yer alan Defter-i Hakani Nezareti binasında açılan Ayasofya Tarihi Müzesi, ara tatilde kapılarını 6-17 yaş arasındaki çocuklara ücretsiz açıyor. Çocuklar, 10-19 Kasım 2023 tarihleri arasında Ayasofya’nın 1700 yıllık tarihini en son teknolojilerin yardımıyla görsel ve işitsel gösterilerle anlatan Ayasofya Tarihi Müzesi’ni ücretsiz gezebilecekler. Müze, Ayasofya koleksiyonundan birçoğu ilk kez sergilenen eserlere de ev sahipliği yapıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Sigmund