Biraz Distopya, Biraz Hayal Gücü: En İyi Teknoloji Dizileri

Biraz Distopya, Biraz Hayal Gücü: En İyi Teknoloji Dizileri

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022

Teknoloji, yaşamımızın her alanına işlemişken film ve dizi sektörünün buna karşılıksız kalması düşünülemez! Sabahları gözümüzü açtığımız andan itibaren gece uykuya dalana kadar olan sürecin neredeyse tamamında teknolojik cihazlarla haşır neşir oluyoruz. Gündelik yaşamdaki bu devasa teknoloji hakimiyeti, doğal olarak filmlere, dizilere, romanlara da konu oluyor. Ancak tahmin edeceğiniz üzere senaristlerin ve yazarların hayal güçleri biraz daha geniş. Çoğu zaman filmlerde veya dizilerde bugünün değil geleceğin teknolojilerini izliyoruz. Açık söylemek gerekirse; bundan oldukça da memnunuz! Son dönemde birçok dijital platformu adeta ele geçiren teknoloji dizileri, her geçen gün daha çok kişi tarafından takip ediliyor. 

O halde gelin, mutlaka izlenmesi gereken teknoloji konulu diziler hangileriymiş, birlikte bakalım…

Black Mirror | IMDB: 8.8

Teknolojik geleceği bir distopya olarak görüyorsanız aradığınız dizi kesinlikle Black Mirror! 2011 yılında ilk bölümü yayınlanan ve o tarihten bugüne hem teknoloji dünyasında hem de dizi sektöründe gündemi belirlemeyi başaran Black Mirror, tartışmasız bir şekilde en iyi teknoloji dizileri arasında yer alıyor. Her bir bölümü birbirinden bağımsız şekilde kurgulanan ve yine her bölümünde izleyiciye adeta bir sinema keyfi sunan dizi, gündelik yaşamdaki basit teknolojik gelişmelerin ne gibi sonuçlar doğurabileceğine odaklanıyor. 

İngiliz yazar ve yapımcı Charlie Brooker imzalı olan Black Mirror, neredeyse her bölümüyle izleyicide iz bırakacak bir hikaye anlatmayı başarıyor. 

Mr. Robot | IMDB: 8.5

Teknoloji konulu bilim kurgu dizileri listemizde 2015 yılında yayınlanmaya başlayan ve Rami Malek ile tanışmamıza vesile olan yapıma geçiyoruz. Mr. Robot, yaklaşık altı yıldır dünya çapında en çok izlenen diziler arasında yer almayı başarmış durumda. Elliott Alderson isimli dahi bir siber güvenlik uzmanının hikayesini anlatan yapım, teknolojiyi gerçekten kullanmayı bilirseniz tüm dünyada neleri değiştirebileceğinizi gözler önüne seriyor.   

Love, Death & Robots | IMDB: 8.5

Animasyon dizilerden hoşlanır mısınız? Peki ya teknoloji ve distopyanın bir araya geldiği animasyonlar? Sizi Love, Death & Robots ile tanıştıralım…

2019 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan Love, Death & Robots, her biri yaklaşık 15-20 dakikadan oluşan bölümlere sahip bir antoloji serisi. Neredeyse her bölümünde farklı animasyon tekniklerinin kullanıldığı yapımın kendine has bir espri anlayışı da var. Hem eğlenceli hem de çarpıcı  bir teknoloji dizisi arayışındaysanız aradığınız yapım, kesinlikle Love, Death & Robots!

Westworld | IMDB: 8.6

Teknoloji dizileri listelemeye karar verdiğimizde dört bir yanımızı robotlar sarıyor. Ancak Westworld’ün robotları, alışılagelmiş metal yığınlarından biraz farklı. Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood gibi usta oyuncuların da rol aldığı Westworld, son dönemdeki en ilginç senaryoya sahip dizilerden bir tanesi.

Hayali bir gelecekte geçen dizi, yapay zekalara sahip ve birebir insansı görünümdeki robotların yer aldığı bir evreni konu ediniyor. Teknolojiyi yakından takip edenlerin kafalarındaki en büyük soru, Westworld ile biraz olsun cevap bulmayı başarıyor: Yapay zeka dünyayı ele geçirebilir mi?

Silicon Valley | IMDB: 8.5

“Bu kadar distopya, drama ve bilim kurgu yeter!” diyorsanız imdadınıza yetiştik! Neredeyse yayınladığı her diziyle başarıya ulaşan HBO, teknoloji dizileri alanındaki iddiasını da Silicon Valley ile kanıtladı. 2014 yılında yayınlanmaya başlayan ve 2019 yılında final yapan dizi, her biri yaklaşık 30 dakikalık 53 bölümüyle izleyiciler tarafından oldukça beğenilmeyi başarmıştı. 

Silicon Valley, Richard Hendricks ismindeki bir yazılımcının Silikon Vadisi’nde kendi şirketini kurma hedefini konu ediniyor. Oldukça eğlenceli bir izlence sunan yapım, pek çok teknoloji dizisinin aksine hayali bir geleceği değil tam da günümüzün şartlarını izleyiciye aktarıyor.