Teknoloji Tutkunlarına: En İyi Teknoloji Filmleri

Teknoloji Tutkunlarına: En İyi Teknoloji Filmleri

Hayal gücü teknolojiyi, teknoloji de hayal gücünü besler… Bu iki kavram arasında böylesine yakın bir bağ varken teknolojik gelişmelerin sinema dünyasında kendine yer bulmaması ise düşünülemez! Ancak bu önermemizle büyüleyici görsel efektleri, devasa prodüksiyonları kastetmiyoruz. Evet, sinemada teknoloji dendiğinde ilk olarak VFX, SFX veya CGI gibi teknikler akla gelebilir. Ancak teknoloji, sinema sektöründe yalnızca teknik detaylarda kendine yer bulmuyor. Senaryolar, hikayeler de teknolojiyle şekilleniyor. O halde geçmişten günümüze en iyi teknoloji filmleri hangileriymiş, birlikte göz atmaya var mısınız?

Ex-Machina (2014) | IMDB: 7.7

Teknoloji tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken filmler listemize çok uzaklara gitmeden, 2010’ların ortasından bir yapımla başlıyoruz. Alex Garland’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Ex-Machina, ezber bozan hikayesi ve ilginç kurgusuyla gösterime girdiği dönemde büyük yankı uyandırmıştı. Yapay zeka filmleri arayışında olanlar için de harika bir seçenek olan Ex-Machina’da genç bir yazılımcının katıldığı bir yapay zeka deneyi işleniyor. Gerilim ve bilim kurgunun ustaca harmanlandığı film, teknolojiyle ilgilenen herkesin ilgisini çekmeye aday.

Minority Report (2002) | IMDB: 7.6

Teknoloji filmleri dendiğinde akla gelen ilk yapımlardan bir diğeri ise hiç şüphesiz 2000’li yılların başında büyük ses getiren Minority Report. Türkçeye Azınlık Raporu olarak çevrilen yapımın yönetmeni ise çok iyi tanıdığımız bir isim. Steven Spielberg’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmde Tom Cruise ve Colin Farrell gibi iki büyük yıldız başrolleri paylaşıyor. Gösterime girdiği dönemde büyük ilgi gören yapım, pek çok teknoloji filmi gibi gelecekte geçiyor. ‘Potansiyel’ suçluların özel bir teknolojiyle henüz suç işlemeden yakalanmasının sağlandığı bu gelecek, acaba sanıldığı kadar güvenli mi?

Her (2013) | IMDB: 8.0

Son dönemlerin en çok ilgi gören yapay zeka filmleri arasında yer alan Her, Spike Jonze imzalı bir yapım. Joker filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü alan Joaquin Phoenix’in başrolde olduğu filmde, hayata ‘tutunamayan’ bir yazarın yaşadığı ilginç bir aşk hikayesine tanık oluyoruz. Ancak Her, alışılagelmiş aşk filmlerinden biraz farklı bir senaryoya sahip. Çünkü Phoenix’in canlandırdığı Theodore karakterinin aşık olduğu ‘kişi’, bir insan değil, bir yapay zeka…

2001: A Space Odyssey (1968) | IMDB: 8.3

Teknoloji filmleri, yalnızca günümüzün popüler sinema türlerinden biri değil. Pek çoklarına göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yönetmeni olan Stanley Kubrick de bundan yaklaşık 50 yıl önce çektiği filmle bu alandaki iddiasını ortaya koymuştu. 1968 yapımı 2001: A Space Odyssey, birçok otoriteye göre bilim kurgu ve uzay filmleri arasında zirvede yer alıyor. Yalnızca teknoloji veya uzay ögelerinin işlenmediği, dramatik yapısıyla da oldukça çarpıcı bir kurgu ortaya koyan A Space Odyssey, özellikle teknolojiyle ilgili filmlerden hoşlananlar için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

Moon (2009) | IMDB: 7.8

Tek mekanda geçen filmlerden hoşlanan bir teknoloji tutkunuysanız işte aradığınız film! Duncan Jones tarafından yönetilen, başrolünde ise Sam Rockwell’in yer aldığı yapımda usta bir oyuncu daha var. Ancak bu usta oyuncu, yalnızca sesiyle filme eşlik ediyor. Yapımda; Sam Bell isimli bir astronot, bir görev için üç yıllığına Ay’a gidiyor. Görevini tek başına tamamlamak zorunda olan Sam Bell’in konuşabileceği ise yalnızca tek bir kişi var: Kevin Spacey’nin seslendirdiği yapay zeka Gerty!

Upgrade (2018) | IMDB: 7.5

Teknolojiyle ilgili filmler arasında son dönemde en çok ilgi gören yapımlardan bir diğeri ise Leigh Whannell imzalı. Logan Marshall-Green’in başrolünde olduğu Upgrade, yakın bir gelecekte, tüm dünyadaki yaşamın adeta teknoloji tarafından ele geçirildiği bir dönemde geçiyor. Ancak Marshall-Green’in canlandırdığı Grey Trace karakteri, iflah olmaz bir teknofobik ve dünyadaki bu durumdan hiç hoşnut değil.

Back to the Future Serisi (1985, 1989, 1990)

Teknoloji filmleri listemizin en sonunda ise neredeyse hepinizin daha önce izlediğinden emin olduğumuz bir yapım var. Ancak bu yapım, her ne kadar herkes tarafından bilinse de bu listede olmayı kesinlikle hak ediyor. Robert Zemeckis tarafından yönetilen ve Michael J. Fox ile Christopher Lloyd gibi iki efsane ismin başrollerini paylaştığı Back to the Future, zaman yolculuğu filmleri dendiğinde ilk akla gelen yapımlardan bir tanesi. Neredeyse her birimizin çocukluğunda önemli bir yeri olan bu seriyi; ola ki izlemediyseniz mutlaka izlemenizi, izlediyseniz bile tekrar bir göz atıp üstünden geçmenizi öneririz.