Sürdürülebilir Piknik İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sürdürülebilir Piknik İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Kış boyu evde oturmaktan bunaldıysanız, baharın gelişiyle birlikte aile ve arkadaşlarla yapılacak en güzel aktivite nedir? Dolaptakileri kaptığınız gibi parklara ve yeşil alanlara dökülmenizi sağlayacak bir piknik kulağa hoş geliyor değil mi? Ancak güzel havaların verdiği coşkuyla gezegene dair küçük ama önemli adımları da göz ardı etmemek gerek. Mesela sürdürülebilir piknik için hangi adımlara dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz?

Sürdürülebilir Piknik İçin Önemli Noktalar

Sürdürülebilir Piknik İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?Fotoğraf: Jill Wellington

Güneşli bir hafta sonundan sonra yaşadığınız şehrin piknik alanlarından birine giderseniz, korkunç bir manzarayla karşılaşmanız olası. Havada uçuşan poşetler, sağa sola savrulmuş pet bardaklar derken tahribatın boyutları insan aklının sınırlarını zorluyor. Tam da bunun önüne geçmek için önce kendimizden başlayan bir tür sürdürülebilir piknik alışkanlığı kazanmalıyız. Bunun için yapabileceklerimizi sıralayacak olursak:

  • Yanımızda getirdiklerimizi plastik poşetler yerine bez çantalara koyabiliriz.
  • Besinleri streç filme sarmak yerine yeniden kullanabileceğimiz kaplarda muhafaza edebiliriz.
  • Plastik bardaklara, tabaklara ve çatallara bir dur diyelim! 100’lü bambu çatal-bıçak-tabak takımları en az plastikler kadar ucuz. Üstelik doğada çok daha rahat çözünüyorlar. En olmadı, evden normal tabak getirebiliriz. Aynı zamanda plastik pipetleri azaltmak da oldukça mühim. Onlar yerine yine bambu pipetlere yönelelim.
  • Çayımızı kahvemizi evde demleyip piknik alanına termoslarla götürebiliriz. Evet, belki o içecekleri yeşilin içinde demlemek daha keyifli ama çevreyi kirletmemek her türlü keyiften önde gelmiyor mu?
  • Artan yemekleri hayvan dostlarımız için bırakmak ya da meyve kabuklarını doğaya armağan etmek kulağa oldukça çekici geliyor. Ancak bu kabuklar doğaya tahmin ettiğimiz kadar kolay karışmıyor. Hatta özellikle soğuk bölgelerde bu kabukların toprağa karışması iki yıl kadar sürebiliyor. Bu nedenle en iyisi plastik olmayan bir poşeti de kendi çöplerimiz için ayırmak.

Yediklerimizin Sürdürülebilir Pikniğe Dolaylı Etkisi

Sürdürülebilir Piknik İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?Fotoğraf: Taryn Elliott

Piknik rutinimizde hassasiyet göstermemiz gereken noktalara değindik. İşin bir de dolaylı da olsa yediğimiz besinlerle alakalı bir boyutu var. Öncelikle pikniğe götürmek için hazır gıdalar almaktansa evdeki besinleri değerlendirmemiz çok daha sağlıklı ve mantıklı. Bu sayede hem paketli ürün tüketmemiş oluruz, hem de gıda israfının önüne geçme şansımız doğar. Bu yüzden dolabı açıp elde ne varsa onlardan güzel bir piknik bohçası hazırlamayı ön plana alsak iyi olur.

Bunun yanı sıra konusu açılmışken son bir tavsiyemiz daha var.  Malum ülkemizde piknik, mangalla özdeşleşir. Ancak pikniğe giderken hazırladığımız gıdalar ne kadar bitkisel olurs, çevreye de o kadar faydamız dokunur. Bu yüzden bitkisel beslenmenin, vejetaryen veya vegan alternatiflere yönelmenin daha sürdürülebilir bir gezegen için önemini bir kere daha vurgulayalım istedik. Oldu da bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, vegan beslenmeyle ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Mikhail Nilov