küçük dövme modelleri

Farklı Tarzlar İçin Küçük Dövme Modelleri

Güncelleme Tarihi: 9 Şubat 2024

“Az çoktur” sözünü bilirsiniz. Bu söz, belki de her alanda geçerliliğini koruyor. Küçük oldukları kadar ardında büyük anlamlar taşıyan küçük dövme modelleri son yıllarda oldukça revaçta. İnanç, ilham, düşünce veya kişisel mesajlar içeren küçük dövmeler, kişinin karakteriyle alakalı güçlü sinyaller verir bizlere. Yalın ve şık görünüme sahip bu ufak dövme modelleri yalnızca ilk kez dövme yaptıracak olanların değil, bedeninde başka dövmeler taşıyanların da tercihleri arasında. 

Küçük dövmeler ufak olsalar da güçlü bir görünüme sahipler. Bu güçlü görünümlü minik dövmeler bazı artıları da beraberinde getiriyorlar. 

 • Maliyeti büyük parçalara göre küçük dövme çizimleri daha ekonomikler. 
 • Eğer dövmenizi geçici olarak saklamanız gereken bir durum varsa küçük dövmeler kozmetik yardımıyla kolaylıkla gizlenebilirler. 
 • Dövmenizden artık memnun değil misiniz? Küçük dövme kapatma modelleri ile dövme sanatçısını zorlamadan ortadan kaybolabilirler! 
 • Ufak dövme modelleri her zaman yansıtmak istediği anlama odaklanır; küçük fakat büyük anlamlara sahiptir. 

Peki küçük dövme modelleri bedenin hangi bölgesi için uygun? Küçük dövmeler bilek, parmaklar, boyun, kulak arkası, kolun iç kısmı, köprücük kemiği ve ense için ideal. Küçük dövme erkek bedeninde ise en çok ön kol ve bileklere yakışıyor. Erkek göğsüne dövme modelleri küçük figürler, yazılar olarak karşımıza çıkıyor.  

Farklı Tarzlara Uygun Küçük Dövme Modelleri 

küçük dövme örnekleri
Fotoğraf: Yuri Manei

Küçük dövme modelleri kadın için de erkek için de vücudun herhangi bir bölgesine rahatlıkla uygulanabilir. Her tarza uygun bu dövmeler, sıkıcı veya detaysız olmak zorunda da değiller. Ufak dövme modelleri renkli ayrıntılara sahip olabilir, başka semboller ile kombinlenerek daha güçlü ifadelerde bulunabilir. 

İster modası yıllardır geçmeyen klasik küçük dövme çizimleri ile yola çıkın, isterseniz vermek istediğiniz mesaja yönelik bir çalışma tasarlatın. İşte sizin için seçtiğimiz tarzın için mükemmel küçük dövme modelleri… 

Geometrik Küçük Dövme Modelleri

geometrik dövme modelleri

Çeşitli tarzlara uygun dövme örnekleri vermeye başlamaya, küçük dövme modelleri için en uygun gördüğümüz geometrik dövmeler ile başlayalım. Üstelik fikir konusunda seçeneği de bol!

İlk geometrik dövmelerin tarihi Antik Yunan ve Antik Roma’dan tutun, Yeni Zelanda’daki yerel kabilelere kadar uzanıyor. Hinduizm, Budizm ve Hristiyanlık gibi çeşitli inanışların kutsal metinlerinde dahi evren birliği ve ilahi olanın mükemmelliğini simgeleyen “geometrik desenler” görülüyor. 

Ufak dövme modelleri arasında her tarza uyarlayabileceğiniz temiz çizgilerden oluşan sade geometrik dövmeler için işte birkaç öneri…

 • Üçgenler, çokgenler, daireler… Küçük el dövmesi bakıyorsanız klasiklerden şaşmayıp temel geometrik desenlerden yararlanabilirsiniz. Temel geometrik desenler yalın bir şekilde vücutta yer bulabilir veya desenleri başka sembollerle birleştirebilirsiniz. 
 • Küçük dövmeler her zaman yalın olacak diye bir şey yok. Dövme sanatçınızdan basit geometrik şekillerden optik illüzyonlar yaratmasını isteyebilirsiniz. 
 • Temel geometrik desenlerden daha farklı ve yaratıcı bir şeye ne dersiniz? Düz çizgilerden figürler yerine çeşitli geometrik şekillerden oluşan tasarımlar hazırlatabilirsiniz. İç içe geçmiş geometrik desenlerden pırlantalar, hayvan, çiçek ve bitki tasarımları küçük dövmelere pek yakışıyor. 
 • Küçük dövme kapatma modelleri arıyorsanız, karmaşık geometrik şekillerden oluşan dövmeleri düşünebilirsiniz. 
 • Geometrik dövmeler arasında, bize kalırsa en şık duranlar ruhsal gelişim ve kozmik uyumu simgeleyen mandala dövmeleri

Çizgi ve Nokta Şeklinde Ufak Dövme Modelleri

çizgi dövme modelleri
Fotoğraf: Alex Wong

Alman Mimar Ludwig Mies Van der Rohe‘nin  “Less is more”, yani “az çoktur” cümlesini en iyi destekleyen dövmeler; özellikle kol, kulak arkası, boyun ve el bölgesine yakışan çizgi dövmeleri… Yalın çizgiler, ince ve zarif oldukları kadar oldukça güçlüler de!

 • Küçük dövmeler bilek bölgesine pek yakışıyor! Bilek ve dirsek bölgesini saran çizgi bantlar, kulak arkasından veya enseden aşağı inen dümdüz çizgiler küçük dövme modelleri bakanların aklında olmalı. Düz çizgiler her ne kadar “basit” görünse de büyük ustalık istiyor.
 • Matematik sembollerine ne dersiniz? Yaklaşık eşittir anlamındaki “” ve eşit ama farklı anlamındaki “” gibi semboller özellikle küçük el dövmesi arıyorsanız çok yakışacak!  
 • Küçük kolay dövme modelleri bakan biri için muhtemelen en minimal olan dövme “nokta”. Minimalist olduğu kadar havalı da olan nokta dövmeleri çeşitli anlamlar ifade ediyor. Mesela üç nokta…  Üçgen oluşturan üç nokta dövmesi, “Mi Vida Loca” yani “çılgın hayatım” anlamına gelip azınlık mücadelesini simgelerken, yan yana bulunan üç nokta “geçmiş-bugün ve gelecek” temsili de olabilir. Dikey olarak dizilen üç nokta ise “ölüm, yaşam, reenkarnasyon” temsili. Tabii en önemlisi sizin için ne ifade ettiği! 

Rakam veya Yazı İçeren Küçük Dövme Modelleri

yazı dövmeler

İlham aldığınız ve hayatınızın her aşamasında yanınızda taşımak istediğiniz bir söz, bir alıntı var mı? Veya unutmak istemediğiniz hayat akışınızı değiştiren bir tarih, dünya üzerinde herhangi bir nokta? Cevabınız netse, işte bunlar dövme olarak bedeninizde yerini bulabilir! 

 • Hayat mottosu haline gelmiş bir kelime, hayatınızda önemli yer edinen bir isim küçük dövmeler sevenler için iyi bir dövme fikri olabilir! 
 • Asla unutmak istemediğiniz bir hatıranız mutlaka vardır. Belki birini kaybettiniz, belki sizin için oldukça özel bir gün veya hayatınızın seyri baştan sona değişti o günde. Tarih dövmeleri, küçük dövme modelleri arasında modasını her zaman koruyacak. Tarihli küçük dövmeler bilek için ideal! 
 • Son yılların en popüler dövme fikirlerinden biri koordinat dövmeleri. Bunlar estetik ve şık olduğu kadar çoğu zaman oldukça gizemliler de! Nereye çıkıyor bu koordinatlar? Belki “ilk” anların yaşandığı bir yer veya kişinin kendini en çok evde hissettiği yer…

Minik bir not: Vücudunuzda sonsuza kadar taşımak istediğiniz bir yazı dövmesi veya rakamlar, tarihler için ilk yapmanız gereken typeface yani yazı tipini belirlemek. Typeface çoğu zaman vermek istediğiniz mesajı hiç okumadan dahi karşı tarafa yansıtmayı başarır. Dövme için seçecek olduğunuz yazı tipinin, dövmenin kendisi ve anlamı kadar önemli olduğunu unutmayın. 

Doğa Temalı Ufak Dövme Modelleri 

doğa temalı dövmeler

Bitki, hayvan temalı veya güneş, yıldız, ay gibi figürler tüm cinsiyet ve tüm yaş gruplarında her zaman revaçta. Vücudunuza “küçük” eklemeler ile bir anda neşe katmak isterseniz, doğa temalı figürlerin küçük dövmeler için estetik ve enerjik olduklarını hatırlatalım. 

 • İster dikenli minik bir kaktüs veya zarif bir kır çiçeği, ister minimalist bir ağaç dalı ya da en sevdiğiniz bitkinin yaprağı… Üstelik tüm bu bitkiler ve yaprakların her biri çeşitli anlamlar taşıyor! Sevdiğiniz bir bitkiyi tercih edebilir, “istediğiniz anlama” uygun bir bitki araştırıp vücudunuzdaki yerini seçebilirsiniz.
 • Küçük el dövmesi için sevdiğiniz bir bitkiye ne dersiniz? Lotus çiçeği, papatyalar, ayçiçeği, kaktüs ve sukulentler el ve parmaklarda en çok karşımıza çıkan bitkilerden. 
 • Rengarenk meyve sebzeler küçük dövme modelleri olarak bedenimizi de renklendirip bir anda enerji değiştirmeyi başarıyor. Sarı limonlar, kırmızı çilekler, kirazlar, parlak renkleri ve şekilleri ile dikkat çeken Uzak Doğu meyveleri… Küçük fakat etkili bir dövme için, meyve sebzeleri kesinlikle renkli dövme olarak tercih etmelisiniz! 
 • Doğaseverler olarak doğayı vücudunuzda taşımak ister misiniz? Küçük ama güçlü bir dağ, minik minik ağaçlardan oluşan küçücük bir orman, akar su veya kamp temalı figürler ufak dövme modelleri için tercih edilebilir.
 • Güneş, yıldız ve ay figürleri küçük dövme çizimleri için ideal. Doğurganlık ve annelik temsili hilal, hayatta açılan yeni bir aşamayı da gösterir bizlere. En çok da parmak, el ve ayak bileklerine yakışıyor zarifliğiyle. Onurun ve umudun sembolü yıldız, yeni başlangıç ve doğuşu simgeleyen güneş de küçük dövmeler olarak oldukça şık duruyorlar. 
 • Erkek göğsüne dövme modelleri küçük tercih ediliyorsa, doğadan ve evrenden ilham alınıp güneş, yıldız ve ay gibi figürler tercih edilebilir. Takım yıldızlarının da göğüs bölgesinde hoş durduğunu söylemek gerek! 

Hayvan Figürlü Ufak Dövme Modelleri 

hayvan dövme modelleri

Küçük dövme çizimleri içinde en vazgeçilmez olanlardan bir diğeri ise hayvanlar. Eğer siz de bir hayvanseverseniz sizi böyle alalım… 

 • Japon kültüründe bolluk ve bereket simgeleyen, birçok kültürde gizem ve ölümden sonraki yaşamı temsil eden kedi dövmeleri kulak arkası, bilek, göbek deliği, ayak bileğine çok yakışıyor. Kedi dövmelerini dilerseniz sevdiğiniz bir bitki ile kombinleyebilirsiniz. 
 • Her kuşun bambaşka bir anlam ifade ettiğini biliyor muydunuz? Kuşların yaşamlarını araştırıp kendinize en yakın gördüğünüzü seçebileceğiniz gibi sevdiğiniz bir kuş türü de küçük dövme çizimleri için listenizde olabilir. 
 • Minik filler, tilkiler, panda, köpekler hayvanseverlerin küçük dövme çizimleri için en çok tercih ettiği diğer hayvanlardan. 

Deniz Temalı Ufak Dövme Modelleri 

deniz objeleri dövme

Şimdi sırada dalgalar, sualtı canlıları ve efsanevi yaratıklar var… 

 • Ruh, bilinçaltı, hayallerin sembolü olan dalga dövmeleri, vücudun her bölgesinde dikkatleri üzerine çekebilecek kadar güçlü! Küçük dövmeler bilek bölgesinde hoş durduğu gibi diz altı, köprücük kemiği ve kulak arkasında da tercih edilebilir. 
 • Çapa dövmesini elbette yalnızca denizciler yaptırmıyor! Sağlamlık, güven ve umut anlamları taşıyan çapa dövmesi deniz temalı dövmeler arasında en modası geçmeyenlerden.
 • Denizci temalı ufak dövme modelleri bakıyorsanız deniz çapasının yanı sıra, denizci düğümleri, deniz feneri, yelkenli veya dümen gibi figürleri de inceleyebilirsiniz. Küçük el dövmesi için dümen ve çapa iyi bir seçenek! 
 • Midye kabukları ve mercanlarla birlikte, deniz yıldızı, deniz anası, ahtapot, yengeç ve su kaplumbağası gibi su altı dünyasından figürler küçük el dövmesi olarak tercih edilebilir.
 • Küçük Deniz Kızı’na ne dersiniz? Vücudunuzda herhangi bir yere konduracağınız minicik bir deniz kızı figürü bir efsane ve masal kahramanı olmanın yanında güzellik, duygusallık ve bağımsızlığın bir sembolü. 

Gezgin Ruhlara Ufak Dövme Modelleri

gezi temalı dövme

Seyahat etmek sizin için vazgeçilmez mi? Yerinizde duramıyor ve sürekli seyahat planları yapıyorsanız, belki de vücudunuzda taşımanız gereken dövme bununla alakalı bir şeydir. 

 • Klasik fakat asla modası geçmez: Uçak figürü! Gezginler ve seyahatseverlerin en sık tercih ettiği uçak dövmesini tam daire oluşturacak şekilde bileğin etrafında sarabilir, parmaklara kondurabilir veya kolunuzun iç kısmına, köprücük kemiğinize yerleştirebilirsiniz. 
 • Bir diğer klasik ve vazgeçilmez küçük dövme modeli dünya küresi. Farklı dövme stillerine uyarlanabilir dünya küresinin farklı noktalarına pin’ler ekleyebilir, dünya küresini herhangi bir başka sembolle kombinleyebilirsiniz. 
 • Seyahatinizden simgeleşmiş figürleri küçük dövme çizimleri haline getirmeye ne demeli? Mısır’a gerçekleştireceğiniz yolculuk sonrası minik bir piramit veya firavun, Bali dönüşü minik bir fil belki de? 
 • Pusula, harita, valiz, uçak bileti… Seyahat deyince akla gelen figürlerin yanı sıra, size ziyaret ettiğiniz bölgeyi anımsatan sembolleri düşünebilirsiniz. Bu semboller küçük dövme çizimleri halinde vücudunuzda hayat bulabilir! 
 • Yurt dışı seyahatlerinin her biri ayrı özel, doğru. Peki ya aralarından biri çok daha farklı anlamlar ifade ediyorsa? O halde neden o ülke pulu dövme olarak vücutta yerini almasın?

Modası Hiç Geçmeyen Küçük Dövme Modelleri

minimal dövme

Modası yıllardır geçmeyen küçük dövme modelleri arasından ille tarzınıza uygun bir şey çıkar. O halde bunlara da göz atın…

 • Yüzyıllardır popülerliğini koruyan yin yang dövmesi, klasik modellerin yanı sıra koi balıkları gibi de karşımıza çıkıyor, bazen de başka figürler ile birleştiriliyor. 
 • Özellikle çiftler arasında sadakat ve bağlılık simgesi olarak karşımıza çıkan parmak izi dövmeleri, sonsuza kadar vücutta ölümsüzleşmeye devam ediyor. 
 • Evrenin ilahi sesi olarak bilinen OM, hayata pozitiflik katmak için en iyi sembollerden biri olarak modası hiç geçmeyen küçük dövme modelleri arasında yerini korumaya devam ediyor. 
 • Peki ya sonsuzluk dövmeleri? Yalın bir sembol olarak karşımıza çıktığı gibi, doğum/ölüm gibi tarihlerle beraber de karşılaştığımız sonsuzluk dövmelerine biraz daha hareket katmak istiyorsanız çiçekler, tüyler, yaprak gibi detaylar eklenebilir. 
 • Astrolojiyle ilgilenen birçok kişi ufak dövme modelleri olarak vücudunda burcunun simgesini taşımayı tercih ediyor. Burç dövmeleri, küçük el dövmesi olarak oldukça ilgi çekiyor! 
 • Vücudun her neresinde olursa olsun oldukça zarif duran kalp şekli, küçük el dövmesi olarak ideal. Ayrıca küçük dövmeler bilek bölgesinde hoş durduğu için kalpleri bilekte kullanabilir, kulak içine tercih edebilir veya vücudun çeşitli noktalarına farklı sayılarda serpiştirebilirsiniz. 
 • Küçük Prens dövme olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor! Kaç yaşında olursak olalım hayat dersi aldığımız Küçük Prens, muhtemelen aradan yıllar geçse de küçük dövme modelleri olarak popülerliğini korumaya her daim devam edecek!