Kuaförlerde Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Kuaförlerde Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Güncelleme Tarihi: 3 Ağustos 2021

Bakım ve güzellik sektörünün vazgeçilmez mekanlarından biri olan kuaför salonları, her gün çok sayıda müşteriyi ağırlıyor. Kuaför hizmetleri kapsamında elektrik, su ve doğal gaz açısından da ciddi bir tüketim söz konusu. Konumuz sürdürülebilirlik olunca kuaförler, berberler ve güzellik salonlarının rutin salon giderlerinde tasarruflu davranmaları oldukça önemli. Enerji tasarruflu cihazları kullanmanın yanı sıra tercih edilen ürünlerin içeriğinin çevre dostu olması, artık kuaförlerde sürdürülebilirlik için beklenen konular arasında.

Su krizinin kapıda olduğu bu çağda kuaförler, salonlarındaki su kullanımının israfa kaçmaması adına da pratik ve etkili önlemler alınmalı. Yine elektrikli cihazların en ekonomik ve tasarruflu modellerinin tercih edilmesi büyük fark yaratabilir. Aslında kuaförlük, el emeğinin ve el işçiliğinin ön planda olduğu meslek dallarından biri. Bu yönüyle de belirli bir bilinç ve farkındalıkla yaklaşıldığında sürdürülebilirliğe ciddi katkılar sunabilecek bir sektör.

Hemen hemen her yazımızda da vurguladığımız gibi sürdürülebilirlik felsefesi, yaşamın her alanını kapsayan bir gelecek meselesi. Hangi meslek dalını icra ederseniz edin ekolojiyi iyileştirmek adına yapabileceğimiz onca şey var. Konu güzellik ve bakım olduğunda hem kuaförlerin hem de müşteri konumundaki bizlerin sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk alması gereken bir durumdayız.

Dolayısıyla bu yazımızda, “Kuaför salonlarında sürdürülebilirliğe nasıl katkı verilebilir?”, “Sürdürülebilir kuaför hizmetleri nasıl olabilir?”, “Kaynakların tüketimi açısından nasıl daha çevreci bir yol izlenebilir?” konuları üzerine düşünerek, birkaç noktaya dikkat çektik.

Saç Şekillendirici Ürünlerinin Enerji Tasarruflu Olanlarını Kullanmak

kuaförlerde sürdürülebilirlik saç şekillendirici

Kuaförlerin temel eşyaları arasında yer alan saç şekillendirici aletlerin enerji tasarruflu olanlarının kullanılması ekonomik ve çevreci bir adımdır. Oldukça yüksek voltlu olan kuaförlerdeki profesyonel fön makinesi, saç maşası, ağda ısıtıcılar gibi elektrikli cihazların tükettiği elektriği mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Kuaför salonlarında enerji tüketiminin daha kontrollü olduğu bir ortamı sağlamak birincil gaye olmalıdır. Bu nedenle enerji tasarrufu açısından etkili ürünler seçilmelidir.

Bazı durumlarda elektrikli saç şekillendirici aletlerin yerine karbon ayak izi de sıfır olan bigudiler tercih edilebilir. Hatta bigudilerinizi yanınızda götürülebilir, bunu kuaföre siz teklif edebilirsiniz. Böylece ısısız ve elektrik kullanmadan sadece el emeği ile dalgalı saçlar elde edebilirsiniz. Evet! Ekstra zaman ayırmak sabır gerektirse de hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor.

Evinizdeki Havlularınızı ve Manikür Kaplarını Kuaföre Götürmek

Kuaförlerde sürdürülebilirlik adımları

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında en çok kullanılan tekstil ürünleri arasında şüphesiz havlular yer alıyor. Bazı kuaförler, özellikle pandemi döneminde tek kullanımlık kişiye özel havlulara geçtiyse de bu uygulamanın uzun vadede büyük israfa yol açacağı kesin. Diğer taraftan salonun havlularını kullanmak da sonrasında yıkama işlemi gerektirdiğinden ciddi bir su ve elektrik kaynağını kullanmak demek. Bu gereksiz tüketimin önüne geçmek, özellikle suyun kullanımının azaltılmasına destek olmak adına kuaföre evinizdeki havlulardan götürebilirsiniz.

Diğer bir konu ise yeni nesil kuaförlerin çokça tercih ettiği tek kullanımlık pedikür terlikleri ve manikür kaplarının kötü bir tüketim örneği oluşturması. Bu uygulama her ne kadar hijyen için yapılsa da çevreye ciddi miktarda atık demek. Bu ziyanı engellemek adına kuaförler daha geleneksel yöntemlere geri dönebilir ya da evinizden kendi pedikür terliklerinizi ve manikür kaplarınızı kuaförünüze getirebilirsiniz.

Ayrıca kağıt havlu, ıslak mendil ve pamuk gibi malzemeleri daha az kullanmaya dikkat etmek gerekir. Kullanılan pamuğun organik olması da çok önemlidir.

Organik ve Doğal İçerikli Saç Boyalarını Tercih Etmek

organik ve doğal saç boyaları

Kimyasal içerikli saç boyalarında kullanılan maddeler, kanserojen etkileri ile kişi sağlığını tehdit ederken, bu özellikteki boyalar doğa dostu bir performans da göstermiyor. Hayvanlar üzerinde test edilmeyen, organik, doğal içerikli ve sertifikalı saç boyaları her yönüyle daha sağlıklı. Ayrıca bir boyanın ana bileşenlerinin sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş olması kesinlikle tercih nedenimiz olmalı. Sonuç olarak kuaförünüze gittiğinizde mutlaka organik saç boyası ile saçınızı boyatın. O kuaförde organik sertifikalı saç boyası bulunmuyorsa başka bir kuaföre gitmekten de çekinmeyin.

Makyaj ve Cilt Bakımında Organik, Vegan ve Hayvan Dostu Markaları Kullanmak

kuaförlerde vegan ürün kullanımı

Bir kuaför salonunun kozmetik ürünleri arasında hayvanlar üzerinde test edilmeyen, vegan ya da organik sertifikalı ürünlerin yer alması sürdürülebilir kuaför hizmetleri açısından çok değerli. Cilt, vücut ve yüz bakımından makyaj yapımına varıncaya kadar kullanılan ürünlerin doğa dostu olması, arka planda bir canlı veya çevre tahribatının parçası olmadığını bilmek iç ferahlatıcı. Bizlere düşen görev ise sorgulayıcı olmak. Kuaförlük hizmeti aldığınız mekanda gerekirse ürün ve sertifika bilgisini istemekten asla imtina etmeyin.

Kuaför Salonlarında Geri Dönüşüm Kovaları Bulundurmak

Kuaför salonları, çok sayıda farklı türde atık üretimine neden oluyor. İyi bir atık yönetimi ve geri dönüşüme destek vermek için kuaförlerde geri dönüşüm çöp kovalarının mutlaka olması gerekiyor. Plastik, cam, kağıt türdeki birçok atığın en başında ayrıştırılması için gerçekten de kuaförlere büyük görev düşüyor. Unutmayalım ki kuaförlük hizmetlerinde oluşan atıkların büyük bir oranı ürün içeriklerinden dolayı kimyasal bir özellik gösteriyor.

Kapak Fotoğrafı: Adam Winger