Dikkat Çeken Sürdürülebilir Kırmızı Halı Kombinleri

Dikkat Çeken Sürdürülebilir Kırmızı Halı Kombinleri

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2021

Kırmızı halı deyince aklımıza neler geliyor? Şaşalı, çarpıcı, bazen de rüküş, “hiç olmamış” dedirten kıyafetler ve onları tamamlayan abartılı aksesuarlar… Ödül törenleri boyunca çoğumuz, heyecan ve merakla hangi sanatçının kimin tasarımını giydiğini görmek, incelemek, yapılan eleştirileri okumak ister. Ancak ünlülerin her davet ve organizasyonda sürekli yeni kumaşlardan üretilen yepyeni, özel dikim elbiseler tercih ettiklerine şahit olmak bizleri üzüyor. Birçok yönden takip edilen, rol model alınan ünlülerin doğaya saygılı sürdürülebilir kırmızı halı tercihleri yapmalarını bekliyoruz. 

Kırmızı halıda sürdürülebilir olmanın birçok yöntemi var. Doğa dostu kumaş kullanmak, vintage ürünler tercih etmek, hatta daha önce giyilen bir kıyafeti tekrar değerlendirmek ve bu eski parçaları ileri dönüştürerek yeni bir kombin yaratmak gibi çeşitli yollara başvurulabilir. Bu yazımızda, sürdürülebilir kombinler tercih ederek kırmızı halıda hem şık hem de duyarlı olunabileceğine işaret eden ünlü isimleri inceleyeceğiz.

Jane Fonda – Elie Saab

Sürdürülebilir kırmızı halı stili Jane Fonda

Kırmızı halıda sürdürülebilir kombinlerden vazgeçmeyen isimlerin başında Jane Fonda geliyor. “Birkaç yıl önce, bir daha asla yeni kıyafet almayacağıma söz verdim. Çok fazla para harcıyoruz, çok şey satın alıyoruz ve hemen bıkıyoruz. Alışveriş yaparak kimliğimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu durdurmalıyız. Tüm bu tüketim çılgınlığına son vermeliyiz.” şeklinde bir açıklama yapan Jane Fonda, sözünün arkasında durarak geçen sene gerçekleşen Oscar ödül törenine 2014’teki Cannes film festivaline giydiği kırmızı, ışıltılı Elie Saab imzalı elbisesiyle katılmıştı. 2021 Altın Küre ödül törenine de yine daha önce giymiş olduğu saten yaka detaylı, krem bir takım elbise ile katılarak bu konudaki duruşunu kanıtlamıştı. 

Saoirse Ronan – Gucci

Sürdürülebilir kırmızı halı stili Saoirse Ronan

Little Women filmi için Oscar ödül töreninde “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde aday gösterilen Saoirse Ronan, geceye Gucci imzalı, üstteki siyah-ekru renklerinin etek kısmındaki lavanta tonuyla kontrast oluşturduğu gösterişli bir elbise ile katılmıştı. Genç oyuncu, bu kostümün siyah kısımlarının bir önceki hafta gerçekleşen BAFTA ödüllerine giydiği siyah elbisenin kumaşını ileri dönüştürerek kullandığını açıklamıştı.

Ronan, bu tercihi ile birkaç ay süren ödül töreni döneminde her seferinde yeni kumaş tüketmek yerine bilinçli dokunuşlarla sürdürülebilirliği benimsediğine işaret etmişti.

Laura Dern – Armani

 Laura Dern

2020 Oscar ödüllerinde sürdürülebilir bir seçim yapan diğer sanatçı ise Laura Dern. “Marriage Story” filmindeki rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü teslim alan Dern, üst kısmı siyah, eteği ise tozpembe olan Armani imzalı bir elbise giymişti. Vanity Fair tarafından düzenlenen Afterparty’ye katılacağı zaman üstünü değişen Dern, göğüs kısmında kesimler olan özel-dikim klasik bir siyah elbiseye bürünmüştü. Usta oyuncu, bu Armani elbiseyle ilk kez 1995’te bir törende görüntülenmiş, 2013’te de tekrar kamera karşısına geçmişti.

Bunun gibi trendsiz, modası hiçbir zaman geçmeyecek parçaları biz de dolabımızda bulundurabilir, katılacağımız etkinliklerde farklı aksesuar, saç ve makyajla yeni bir hava katarak birçok kez kullanabiliriz.

Emma Watson – Calvin Klein

Emma Watson yeniden kullanılan elbisesiyle

Fotoğraf: Bustle 

Günlük hayatında olduğu gibi kırmızı halıda da sürdürülebilir, bilinçli kararlar almaya özen gösteren Emma Watson, 2016’da Met Gala’ya tamamen bu bakış açısını destekleyen bir kıyafet ile katılmıştı. Eco-Age ve Calvin Klein iş birliğinden doğan bu kombin, baştan aşağı sürdürülebilir malzeme ve kumaşlardan üretilmiş. Kıyafet, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış ipliklerden dokunan, organik pamuk da dâhil olmak üzere üç farklı kumaştan dikilmiş. Kostümün fermuarları da aynı şekilde geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş.

Gwyneth Paltrow – Valentino

Gwyneth Paltrow sürdürülebilir kırmızı halı stili

Fotoğraf: Page Six 

2019 Emmy ödülleri törenine vintage bir elbise ile katılarak sürdürülebilir kırmızı halı kombinlerini önemsediğine işaret eden Gwyneth Paltrow ile devam ediyoruz. Törendeki yürüyüşüyle sosyal medyayı kasıp kavuran, bir “meme” haline gelen Paltrow, elbisesi ile baş döndürmüştü. Valentino Haute Couture imzalı bu zarif tasarım, 1963 senesinin İlkbahar-Yaz koleksiyonuna ait!

Cambridge Düşesi Catherine – Alexander McQueen 

Cambridge Düşesi Catherine Alexander McQueen imzalı elbisesiyle

Sanatçıların sürdürülebilir kırmızı halı konusundaki duyarlılığına kraliyet ailesinin genç kuşak temsilcilerinde de rastlıyoruz.  Sürdürülebilirlikte öncü adım atma görevini üstlenen 2020 BAFTA ödül töreninin organizatörleri, katılımcılardan daha önce giydikleri bir kıyafeti tekrar kullanmalarını istemişti. Cambridge Düşesi Catherine de bu talebi dikkate alarak törene daha önce giydiği Alexander McQueen imzalı bir tuvalet ile katıldı. Sarah Burton tarafından tasarlanan bu beyaz renkli kostümü Düşes, ilk kez 2012’de Malezya’da resmi bir yemek davetinde giymişti. Bu elbisenin altın süslemeleri ise Malezya’nın ulusal çiçeği olan hibiskus şeklinde.