Oscar Ödüllerinde Sürdürülebilir Moda Esintisi

Oscar Ödüllerinde Sürdürülebilir Moda Esintisi

Yeni bir gün yine bir tören… Türkiye saatiyle geçtiğimiz pazartesi, sabaha karşı gerçekleşen Oscar ödülleri bu sene yeni bir ilke imza attı: Nomadland’in yönetmeni Chloe Zhao, Oscar tarihinde “En İyi Yönetmen” ödülünü alan ikinci kadın ve ilk Asyalı kadın oldu. Peki ya kırmızı halı? Güvenlik önlemleri çerçevesinde katılımın özellikle düşük tutularak planlandığı bu yılki organizasyonda ünlülerin basına ve ekranlara yansıyan görüntüleri farklı yorumlar, eleştiriler aldı. Sayıca az da olsa bazı yıldızlar kıyafetlerinde sürdürülebilir ögeleri tercih ederek Oscar ödülleri gibi prestijli bir törenin kırmızı halısında sürdürülebilirliğe verdikleri destekle sevenlerine, takipçilerine örnek oldu, doğa dostu olmanın önemini hatırlattı.

İşte Ünlülerin Oscar Töreninde Tercih Ettiği Sürdürülebilir Kombinler

Marlee Matlin’in Elbisesi 

Marlee Matlin'in sürdürülebilir kumaştan oscar elbisesi

Fotoğraf: Daily Mail

Vivienne Westwood imzalı bir elbiseyle kameralara görüntü veren Marlee Matlin’in bu kıyafeti tamamen sürdürülebilir bir kumaştan özel olarak dikilmiş. 

Elbise, Oscar ödül törenini ve temsil ettiği kırmızı halıyı daha sürdürülebilir ve duyarlı hale getirmeye çalışan Red Carpet Green Dress’in TENCEL markasıyla ortak yürüttüğü çalışması sonucu üretilen siyah, vegan bir kumaştan oluşuyor. @redcarpetgreendress Instagram hesabına göre TENCEL, tekstil, konfeksiyon ve moda için çevre dostu çözümler arayışına öncülük etmek isteyen, kaliteyi ve itibarı korurken yüksek modayı sürdürülebilirlikle harmanlayan, üst segment ve lüks markaları hedefleyen bir marka.

Laura Dern’in Mücevherleri 

Laura Dern'in oscar törenindeki sürdürülebilir takıları

Fotoğraf: InStyle

Kırmızı halıda duyarlı olunabileceğini işaret eden bir başka isim ise Laura Dern. “En İyi Uluslararası Film” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategori ödüllerini sunan Laura Dern, mücevher ve aksesuar seçimini Pomellato’dan yana kullandı. Pomellato, materyal tedariğinde ve işçiliğinde çevreye ve insan haklarına saygı gösteren, %100 sorumlu altın kullanan, her daim sürdürülebilir gümüş kaynağı arayışında olan, elmas ve renkli taşların izlenebilir bir şekilde tedarik edilmesine öncülük eden, doğa bilinci gelişmiş bir marka. 

Nina Pedrad’ın Elbisesi 

Nina Pedrad'ın sürdürülebilir elbisesi

Fotoğraf: The Telegraph

Sacha Baron Cohen’in 2020’de vizyona giren ünlü filmi Borat Subsequent Moviefilm’in yazarlarından biri olan Nina Pedrad, kırmızı halı için aynı tonda, derin V dekolteli bir elbise ile objektiflere poz verdi. Peki bu elbisenin tasarımcısı kim? Tabii ki Stella McCartney!

Tasarımlarında sürdürülebilirliği en iyi uygulayan, lüks markaların başını çeken, onlara öncülük eden Stella McCartney, tüm ürünlerinin materyallerinde ve üretiminde etik ve çevre dostu bir yaklaşım hedefliyor. Bütün ögelerde, aksesuarlarda gerçek deri, kürk ve kuş tüyünü ilk terk eden lüks markalardan biri olan Stella McCartney, aynı zamanda Ethical Trading Initiative (Etik Ticaret Girişimi) üyesi. Stella McCartney, sıklıkla tedarik zincirini denetleyen, adil ve etik çalışma standartlarında üretimi hedeflerken çevresel faktörleri de gözeten bir marka. 

Joaquin Phoenix’in Takım Elbisesi

Joaquin Phoenix Oscar töreni kıyafeti

Fotoğraf: Vanity Fair

“En İyi Erkek Oyuncu” kategorisini sunmak için sahneye çıkan Joaquin Phoenix’in takım elbisesi bizlere tanıdık geldi. Klasik siyah Converse ayakkabılarıyla kombinlediği tek düğmeli, siyah Stella McCartney takım elbisesi ve papyonunu, geçen sene hem Oscar ödül töreninde hem de tören sezonu boyunca farklı organizasyonlarda giymişti. Stella McCartney ile işbirliği yapan Phoenix, geçen sene Altın Küre ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, iklim değişikliğine dikkat çekmiş, törenin ardından Jane Fonda’nın önderliğindeki küresel ısınma protestosuna katılmış ve hatta tutuklanmıştı.

Sürdürülebilirlik yolunda bu önemli kararının bu yılki törende de arkasında durması, kırmızı halıların da yavaş yavaş bu akıma katılacağının bir göstergesi…