Sürdürülebilir Güzellik Rutini Nasıl Oluşturulur?

Sürdürülebilir Güzellik Rutini Nasıl Oluşturulur?

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Enerji kaynaklarının dengeli şekilde tüketilmesi, su kaynaklarının minimum düzeyde harcanması ve topraktan onu yormadan verim alınması dünyamızın geleceği için son derece önemli. Öyle ki uzmanlar bu şekilde tüketmeye devam edersek doğal kaynaklarımızın maksimum 50 yıl daha dayanabileceğini söylüyor. Bu durumu tersine çevirmek ve dünyamızı sürdürülebilir kılmak için ise hayatımızın her alanında yapabileceğimiz bir şey var. Günlük kişisel bakımlarımız ve güzellik rutinlerimiz de bunlara dahil. Daha yeşil, gezegenimiz ve bizim için daha sürdürülebilir güzellik rutini oluşturmak için bu söylediklerimize kulak verin!

1) İçeriğe Dikkat Edin

Kozmetik ürünlerinin birçoğu ne yazık ki hem sağlığımızı hem de çevreyi tehdit eden birçok zararlı kimyasal barındırıyor. Nasıl ki yediğimiz gıdaların organik olup olmadığına dikkat ediyorsak aynı durum kişisel bakımımızda da geçerli olmalı; çünkü yiyeceklerdeki zararlı maddeler karaciğer tarafından süzgeçten geçirilse de ciltte kullanılanlar doğrudan hücrelerimize karışmakta. Bu, kozmetikteki zararlı maddelerin bireysel etkisi. İşin bir de çevre boyutu var ki yine ciddi olumsuzluklar doğuruyor. Özellikle suya karışan atıkların ayrışımı yeterli yapılamadığı için bu durumdan en çok su ekosistemi etkileniyor. Yapacağımız şey belli; doğada kaybolmayan içeriklere sahip ürünlerden uzak durmak. Paraben, sentetik parfüm, siloksan, mikro plastik, triklosan, CFC, oksibenzon ve oktinoksat içerikli ürünleri ilk iş olarak güzellik rutinimizden çıkarıyoruz!

2) Geri Dönüştürülebilir Ambalaja Sahip Ürünler Tüketin

sürdürülebilir güzellik rutini

Fotoğraf: Sarah Chai

Sürdürülebilir güzellik rutini oluşturmada en bilinen yöntem, geri dönüşüme uygun ambalajlı ürünler tüketmek. Bu konuda ilk tercihimiz daha sağlıklı olduğu için elbette ki cam ambalajlar, ancak şunu da bilmelisiniz ki artık geri dönüşüme yüzde yüz uygun plastik formüller de üretiliyor. Yapmanız gereken tek şey bir kozmetik ürünü satın alırken üzerindeki geri dönüşüm bilgilerini dikkatlice incelemek. 

3) Tekrar Kullanılabilir Ürünlere Yer Açın

Tek kullanımlık ıslak mendillerin doğada nasıl büyük bir çöp yığını oluşturduğunu hayal edebiliyor musunuz? Cilt temizliğinizi makyaj mendilleri ile yapıyorsanız bu ne yazık ki büyük bir israf demek. Ayrıca piyasadaki birçok makyaj mendili temiz içeriklere de sahip değil. Buna alternatif olarak tekrar kullanılabilir ürünlere yönelebilirsiniz. Likit makyaj temizleyiciler veya makyaj havluları en iyi seçenekler. 

4) Büyük Boy Ürünler Tercih Edin

sürdürülebilir güzellik rutini önerileri

Fotoğraf: Monstera

Küçük boy ürünler yer kaplama ve taşıma bakımından daha pratik olsa da çevre açısından düşündüğümüzde daha çok ambalaj tüketimi anlamına geliyor. Bu nedenle sürdürülebilir güzellik rutini için ürünlerinizi mümkün olduğunca büyük boy olanlardan tercih edin ve doğaya olan zararı azaltın. 

5) Boşalan Ambalajları Değerlendirin

Tükettiğiniz ürünlerin ambalajlarını atmak yerine evde farklı bir ihtiyacınız için değerlendirin. Örneğin küçük ambalajları takı kutusu olarak kullanabilir, büyükleri vazoya çevirebilirsiniz. Bırakın hayal gücünüz serbest kalsın!

6) Minimal Tasarımlara Yönelin

sürdürülebilir minimal tasarımlar

Fotoğraf: Anete Lusina

“Bunun sürdürülebilir güzellik rutini ile nasıl bir alakası var?” dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen açıklayalım; çok fazla sayıda parçaya ve materyale sahip ambalajlar geri dönüşüm sürecini uzatmakla kalmayıp aynı zamanda da zorlaştırıyor; sprey ürünlerde bulunan mini metal başlıklar gibi. O yüzden mümkün olduğunca minimal tasarımlı ambalajlara yönelmenizde fayda var. 

7) Geri Getir Programlarını Araştırın

Geri getir programları; pratik, güvenilir ve kazançlı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bitmiş ürünlerinizin ambalajlarını bu programı uygulayan markalara götürerek hem sundukları promosyonlardan yararlanabilir hem de ambalajların geri dönüştürüleceğinden emin olabilirsiniz. 

8) Su Tüketiminizi Minimuma İndirin

güzellik rutini ekolojik ürün

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Temiz su kaynakları kişisel bakım ve güzellik rutinimiz içinde en fazla tükettiklerimizden. Suyun tazyiğini ayarlamak, banyoyu kısa tutmak ve kullanılmayan anlarda musluğu kapatmak su tasarrufunda basit ama çok büyük adımlardan birkaçı. 

9) Sadece İhtiyacınız Olanı Alın

Çeşit çeşit rujlar, maskaralar ve fondötenlerle dolu bir makyaj çantası her ne kadar cezbedici olsa da kullandığınız kadarını almayı rutininizin bir parçası haline getirin. Kendinizi trendlere kaptırmak yerine günlük hayatta en çok kullandığınız ve size en çok yakışan renklerden birer ürün, sürdürülebilir bir makyaj çantası için yeterli olacaktır. Bununla birlikte tercihlerinizi birden fazla amaca hitap eden ürünlerden yana yapabilir ve yine tüketiminizi en aza indirgeyebilirsiniz. Örneğin ayrı ayrı fondöten ve nemlendirici almak yerine iki amaca da hitap eden BB kremler kullanabilirsiniz.

10) Bakım Ürünlerinizi Kendiniz Yapın

sürdürülebilir güzellik rutini ürünlerini evde kendiniz yapın

Fotoğraf: Nataliya Vaitkevich

Cildinize sürdüğünüz maddelerin içeriğini doğrudan görmeniz ve bilmenizden daha güzel bir şey olabilir mi? Peelingten cilt serumuna, şampuandan el kremine kadar tüm bakım ürünlerinizi tamamen doğal içeriklerle evde kendiniz yapabilir, tüketim ve ambalaj kullanımınızı azaltabilirsiniz. 

11) Unisex Ürün Kullanımınızı Artırın

Özellikle birden fazla kişinin yaşadığı evlerin banyosunda etkili olabilecek yöntemlerden biri unisex ürünler tüketmek. Kadınlar ve erkekler için özel üretilen bakım ürünleri yerine her iki tarafa da hitap edenleri tercih etmeniz hem tüketiminizi hem de banyonuzdaki karmaşayı azaltacaktır. 

12) Duş Lifi Yerine Doğal İçerikli Süngerler Kullanın

doğal içerikli süngerler

Fotoğraf: Sarah Chai

Sürdürülebilir güzellik rutini oluşturmadaki son önerimiz çok küçük gibi gözükmesiyle birlikte süreklilik kazandırıldığında doğa için büyük anlam ifade ediyor. Genellikle geri dönüşüme uygun olmayan maddelerle üretilen duş liflerinin doğaya yansıması büyük bir katı atık yığını oluyor. Bunun yerine kabak liflerini veya doğal deniz süngerlerini tercih edebilir, küçücük bir adımla doğanın doğal dengesini sürdürmesine katkı sağlayabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Monstera