Altın Küre Ödüllerinde Sürdürülebilir Moda İzleri

Altın Küre Ödüllerinde Sürdürülebilir Moda İzleri

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2021

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Altın Küre ödülleri hayatımızın her alanında olduğu gibi bu sene biraz farklıydı. Kırmızı halıda “acaba kim ne giymiş?” diye heyecanla beklediğimiz, “ödülü acaba kim alacak?” diye merak ettiğimiz bu prestijli tören, bu sene dijital ortamda gerçekleşti. Ancak bu durum ünlüleri durdurmadı! Kırmızı halıyı evlerine ve otellerine taşıyan isimler birbirinden şık kıyafetlerle izleyenleri yine büyüledi. Kimisi köpeğiyle, kimisi çocuklarıyla katıldığı bu törende bazı davetliler, kıyafet ve aksesuar seçimleriyle sorumlu ve doğa bilincine sahip kararlar alarak sürdürülebilir alternatifleri tercih etti.

İşte Ünlülerin Tercih Ettiği Sürdürülebilir Kombinlerden Örnekler

Jane Fonda

Jane Fonda

Fotoğraf: Daily Mail

Listemizi Jane Fonda ile açıyoruz. Törenden birkaç gün önce The Ellen DeGeneres Show’da “Birkaç yıl önce, bir daha asla yeni kıyafet almayacağıma söz verdim. Çok fazla para harcıyoruz, çok şey satın alıyoruz ve onlardan kurtuluyoruz. Alışveriş yaparak kimliğimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu durdurmalıyız. Tüm bu tüketim çılgınlığına son vermeliyiz.” şeklinde bir açıklama yapan Jane Fonda, sözünün arkasında durarak yeni bir elbise yerine dolabında bulduğu ve daha önce giymiş olduğu saten yaka detaylı, krem bir takım elbise tercih etti. Hatta geçen sene gerçekleşen Oscar ödül törenine de daha önce 2014’teki Cannes film festivaline giydiği kırmızı Elie Saab elbisesiyle katılmıştı.

Aksesuar ve mücevher seçimini, %100 sorumlu altın kullanan ve materyal tedariğinde ve işçiliğinde çevreye ve insan haklarına saygı gösteren Pomellato’dan yana kullandı.

Kırmızı halıda hem şık hem de duyarlı olunabileceğine işaret eden Jane Fonda, bu törende sürdürülebilirliğe imza atan isim oldu!

Viola Davis

Viola Davis

Pomellato’yu tercih eden bir başka isim de Viola Davis oldu. Dekoltesini Pomellato’nun üst mücevher koleksiyonundan elmas kaplı rose gold zincir kolye ile süsleyen Viola Davis’in elbisesi de Afrika’nın baskılarını popülerleştirme misyonuyla yola çıkan, aslen Kamerunlu, Los Angeles bazlı bir tasarımcı olan Claude Kameni tarafından tasarlanmış. Platformunu ve sesini hep çeşitlilik ve kapsayıcılık için kullanan Davis’in bu elbisesi Kamerun’a özgü, yoğun desenli bir kumaştan yapılmış. 

Bryce Dallas Howard

Bryce Dallas

Fotoğraf: Page Six

Bryce Dallas Howard ise sürdürülebilirliği farklı bir şekilde değerlendirdi. Altın Küre törenine Bryce Dallas Howard, ikinci el online mağazalar yazımızda bahsettiğimiz TheRealReal’den aldığı, kırmızı renge dönüşen metalik pullu, ikinci el, Temperley London markalı elbiseyle katılmayı tercih etti. Ayakkabıları ise dolabında bulup kıyafetine yakıştırdığı kırmızı Alexander McQueen topukluları…

Jane Fonda gibi Bryce Dallas Howard da ikinci el olarak satın aldığı ve dolabında bulunan ögeleri daha önce basın gezilerinde ve kırmızı halıda sıklıkla kullanmıştı. 2019 Cannes Film Festivali’ne yine TheRealReal’den aldığı ikinci el Ralph Lauren elbisesi ile katılan Dallas Howard, gözlük ve ayakkabı seçimini de ikinci el ürünlerden yana kullanarak sürdürülebilirliğe önem veren bir başka bir isim oldu. 

January Jones ve Kiernan Shipka

January Jones ve Kiernan Shipka

Görsel: Daily Mail

Birkaç gün önce January Jones, on yıl evvel 2011 Altın Küre ödül törenine giydiği göz alıcı kırmızı Versace elbisesini tekrar giyerek Instagram’da bir fotoğraf paylaştı. Mad Man dizisinde Jones’un kızını oynayan Kiernan Shipka ise “Hey @januaryjones 10 yıl öncesine ait Altın Küre kıyafetlerimizi giydiğimizi duydum.” esprisiyle, aynı törende giydiği elbise ile bir fotoğraf paylaştı.