İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Güncelleme Tarihi: 8 Ağustos 2023

Hem İstanbul semtlerinin tadını çıkarmak istiyor hem de kitap okuyarak keyifli ve sakin bir gün geçirmek istiyorsanız bu yazımıza mutlaka göz atın! İstanbul kitap kafeleri, birçok semtte kitapseverlere kapılarını açıyor. Kitabınızı okurken sıcacık kahve içmek ve kitaplarla ilgili bilgi edinebileceğiniz söyleşilere katılmak çok keyifli olacak!   

İstanbul’daki En İyi Kitap Kafeler

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri
Fotoğraf: Unsplash | Toa Heftiba

İstanbul’un farklı semtlerinde konumlanmış birçok kitap kafe arasından, okurlar tarafından en çok tercih edilenleri seçtik. İşte en sevilen İstanbul kitap kafeleri…

Türk Alman Kitabevi & Cafe ⏐ Beyoğlu 

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Şahkulu, İstiklal Cd. No:237, Beyoğlu

Instagram: @turkalmankitabevicafe

Beyoğlu kitap kafeleri denince akla hemen Türk-Alman Kitabevi Cafe geliyor. 1955’ten beri hizmet veren kitabevinin kafesi, sıcacık çalışma ortamı ve lezzetli kahveleri ile okurların uzun yıllardan beri en çok tercih ettiği kitabevlerinden biri.

Minoa Village | Beşiktaş

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Etiler Tepecik Yolu, Kaktüs Sk. No:3/12, Beşiktaş

Instagram: @minoavillage

Etiler’in en yeşil yerinde, Alkent Sitesi’nin içinde bulunan Minoa Village, hem çok rahat bir çalışma alanı hem de lezzetli yemekleri ile keyifli bir restoran. Yemyeşil bahçesinde ağaçların arasında otururken İstanbul’da olduğunuzu unutacaksınız!

İstanbul Kitapçısı ⏐ Kadıköy

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Caferağa, Rıhtım Cd. Şehir Hatları Eminönü-Karaköy İskelesi İçi, Kadıköy

Instagram: @istkitapcisi

İstanbul Kitapçısı’nın kitap kafe şubelerinden biri de Karaköy-Eminönü İskelesi’nin üst katında kitapseverleri ağırlıyor. Kadıköy’ün keyifli Haydarpaşa ve deniz manzarasında, martı sesleri eşliğinde kitap okumak harika olacak! Kitap Kulübü iş birliği ile yapılan yazar söyleşilerini Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Mephisto Kitabevi & Kafe ⏐ Beyoğlu

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Kuloğlu, İstiklal Cd. No:125, Beyoğlu 

Instagram: @mephistocafe 

Bahariye ve Beşiktaş’ta şubeleri bulunan Mephisto’nun, İstiklal Caddesi şubesi hem kitabevi hem kafe… Keyifli bahçesinde İstiklal Caddesi’nin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için saat 10.00-23.00 arasında açık! 

Books & Coffee ⏐ Caddebostan

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Vezir Sk. No: 4A D:1, Kadıköy 

Instagram: @booksandcoffeeturkiye

İstanbul kitap kafeleri denince Books & Coffee’yi saymazsak olmaz! Şişhane, Karaköy, Yeldeğirmeni ve Beylikdüzü şubeleri de bulunan kafenin Caddebostan şubesi, geniş masaları ile rahat bir çalışma ortamı da sunuyor. Lezzetli kahveler eşliğinde sakin bir ortamda kitap okumak isteyenler için Anadolu Yakası’nda tercih gidilebilecek kitap kafeler arasında. 

FilBooks ⏐ Karaköy 

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Ali Paşa Değirmeni Sk. No:1, Beyoğlu

Instagram: @filbooks 

Karaköy’de kitap satış noktası ve workshop alanı olarak açılan FilBooks, 2017’den beri yayınevi olarak da hizmet veriyor. Keyifli dekorasyonu ile fotoğrafseverlerin de sıkça uğradığı mekanda sanatçı söyleşileri de yapılıyor. Üstelik FilBooks’un keyifli atmosferi, çocuklarınıza da kitap sevgisi aşılamanız için çok uygun!

Fahriye Café ⏐ Moda 

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. Leylak Sk. 3/A, Kadıköy

Instagram: @fahriyecafe

Müjde Ar’ın Fahriye Abla filminden adını alan kafe, sokağına girdiğiniz anda sizi Yeşilçam’da hissettirecek bir atmosfere sahip. Retro dekorasyonu eşliğinde lezzetli tatlıları ve kahvelerini tadarken, nostaljik bir deneyim yaşamak için Fahriye’ye uğramalısınız.

Tarihi Moda İskelesi ve Kütüphanesi  ⏐Kadıköy

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Adres: Caferağa, Moda Cd. Tarihi Moda İskelesi, Kadıköy 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin restorasyonunu 2022 yılının ağustos ayında tamamladığı Tarihi Moda İskelesi; kütüphanesi, kafesi ve iskelesi ile yeniden hayat buldu. İskelenin kütüphane bölümü; sanat, bilim, kültürel miras, teknoloji, felsefe, siyaset gibi birçok kategoride 6500 eseri barındırıyor. Kütüphanedeki kitaplardan faydalanmak isteyen okuyucuların, kimlikleri ile birlikte üyelik oluşturması gerekiyor. Alt katta bulunan kitap kafe de açıldığı günden beri İstanbullu okurların en çok tercih ettiği kitap kafeler arasında yer alıyor.

Nail Kitabevi & Cafe ⏐ Kuzguncuk

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri
Fotoğraf:@ _gencokur1_

Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:32, Üsküdar

Instagram: @nail_kitabevi

Kitapseverlerin uğrak noktası olan Nail Kitabevi, düzenlediği yazar söyleşileri ile de okurlara keyifli deneyimler sunuyor. Dahası, Kuzguncuk’ta bulunan tarihi bina ‘Nerede o eski İstanbul?’ diyenler için nostaljik bir yolculuk vadediyor. Nail Kitabevi’nin sessiz atmosferinde doyasıya kitap okuma fırsatını sakın kaçırmayın!

Aşiyan Kitap ve Kahve ⏐ Üsküdar

İstanbul’un Birbirinden Güzel Kitap Kafeleri

Adres: Sultantepe, Selman Ağa Çeşme Sk. No:1, Üsküdar

Instagram: @asiyankitapkahve

Üsküdar merkezde, Mihrimah Sultan Camii yanında bulunan Aşiyan Kitap ve Kahve, tarihi dokusu ve boğaz manzarasıyla Üsküdar’ın kalabalığından sizi alıp götürecek bir atmosfere sahip. Haftanın her günü 09.00-01.00 saatleri arasında hizmet veriyor. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Praveen Gupta