İstanbul’da Çöp Toplama Etkinliği İçin En Uygun Yerler

İstanbul’da Çöp Toplama Etkinliği İçin En Uygun Yerler

Bir gün bir arkadaşımla İstanbul’da ormanlık bir arazide yürüyorduk. Sağa sola baka baka gezerken birden bir anne-kız ile karşılaştık. Ekipmanları çekmiş, ucunda kıskacı olan çöp toplama sopalarından almış, etrafa atılan çöpleri topluyorlardı. Anne, gördüğü çöpleri kıza söylüyor, kız da sopasıyla çöpleri alıp sakince poşete koyuyordu. O an arkadaşımla o ikiliye epey imrendik. Bizler ebeveyn değiliz ancak gerek bir ebeveyn aktivitesi olarak gerekse de bir terapi yöntemi olarak İstanbul’da çöp toplama etkinliği fikri aklımıza yattı. Sonra da gittiğimiz yerlerde bir iki poşet aracılığıyla gördüğümüz çöpleri toplamaya başladık. 

Bu basit amaç, doğada yürümekten aldığımız hazza bir anlam kattı. Yürüdükçe içimiz mecazen, orman ise fiilen temizlendi. Eğer bu anlatılanlar sizin de kulağınıza güzel geldiyse İstanbul’da hem yürüyüş yapıp hem de çöp toplayabileceğiniz birçok rota var. 

İstanbul’da Çöp Toplama Etkinliği İçin Ziyaret Noktaları

Ormana uyum sağlayıp yeşilliğin içinde kaybolduğunuzda, o yeşile ait olmayan şeyler gözünüze daha çabuk batmaya başlıyor. Haliyle doğal örtünün içerisinde gizlenmiş yapaylıkları, yani çöpleri rahatlıkla görebiliyorsunuz. O yüzden poşetlerinizi alıp aşağıdaki ziyaret noktalarından birine gittiğiniz takdirde o poşeti doldurmadan dönmeniz pek mümkün değil.

Belgrad Ormanı

İstanbul’da Çöp Toplama Etkinliği İçin En Uygun Yerler
İstanbul’da çöp toplama etkinliği için yer önerileri: Belgrad Ormanı

Fotoğraf: Caner Başer

Sarıyer’e bağlı Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı, apayrı bir büyüye sahip. İçerisindeki gölün kıyısında dolaşan ana patikayı takip ederken huzur verici görüntülerle karşılaşmanız mümkün. Gölün duruluğu, renklerin keskinliği, ormanın sessizliği ve kendi içindeki harmonisi derken sadece kendinizi kaptırıp yürüyün. Bu yürüyüş sırasında sağınızda solunuzda, belirli mangal alanlarına rastlayacaksınız. Maalesef mangalcılar çöplerine dikkat etmeyebiliyor. Bu alanlar poşetlerinizi doldurmanız ve ufak molalar için gayet elverişli. Birkaç saatlik yürüyüşün sonunda doğanın kucağından şehre döndüğünüzde ne kadar hafiflediğinizi fark edeceksiniz. Bir de topladığınız çöpün miktarına şaşırabilirsiniz…

Belgrad Ormanı’na ulaşım için Hacıosman Metrosu’nu ve daha sonra otobüsleri kullanabilirsiniz.

Kınalıada

İstanbul’da Çöp Toplamak için yer önerileri
İstanbul’da çöp toplama etkinliği için yer önerileri: Kınalıada

Fotoğraf: Wikimedia

Prens Adaları veya diğer adıyla İstanbul Adaları da çöp toplama etkinliği için uygun duraklar. Yazının girişinde bahsi geçen anne-kıza Kınalıada’da rastlamıştık. Sonra dikkat kesilince ne denli fazla çöp olduğunu gördük. Hafta sonunu adanın çevresinde tur atarken çöpleri toplama fikri kulağa çekici gelmiyor mu? Bir yandan da kısmen İstanbul’dan uzaklaşma şansınız oluyor. Çevresini dolaştıktan sonra yorgunluğunuzu adanın merkezinde atabilirsiniz. Ya da uzun ve keyifli bir vapur yolculuğuyla evinize dönebilirsiniz. Seçim sizin…

Kınalıada’ya Eminönü, Bostancı, Kadıköy ve Kabataş iskelelerinden kalkan vapurlarla ulaşabilirsiniz. Yolculuk, iskeleye bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Japon Bahçesi

İstanbul’da çöp toplamak için yer önerileri
İstanbul’da çöp toplamak için yer önerileri: Japon Bahçesi

Fotoğraf: İstanbul.tr

Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesi, İstanbul’da çöp toplama etkinliği için şehrin içinden bir alternatif sunuyor. 2003 yılında Türkiye’de Japon Yılı vesilesiyle inşa edilen ve 2015’te restore edilen bu bahçe, oldukça estetik bir tasarıma sahip. Bunun nedeni, pembe Sakura ağacı gibi tamamen Japon kültürünün örneklerini barındırması. 

Mekan, Türkiye’ye gelen Japonlar tarafından Japon bahçesi geleneğine göre dizayn edilmiş.  Diğer rotalara oranla yüz ölçümünün darlığını da hesaba katarsak birkaç saatlik bir kaçamak için oldukça etkileyici. Zaten Japon estetiğinin doğaya yansıması, çöpler ile pek uyumlu değil ve haliyle bu durum göze batıyor. Gerek ailecek gerek yeterli bir arkadaş grubuyla gerekse bahçenin sükunetinde tek başınıza bu göze batan çöpleri toplayabilirsiniz. 

Japon Bahçesi’ne; 22, 22RE, 25E, 40T ve 42T gibi otobüsler aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 

Beykoz Kaymakdonduran Mesire Alanı

İstanbul’da çöp toplamak için yer önerileri
İstanbul’da çöp toplamak için yer önerileri: Beykoz Kaymakdonduran Mesire Alanı

Fotoğraf: tripadvisor.com

İstanbul’un iyice sınırlarına doğru, daha çok piknik ve mesire alanı olarak kullanılan Beykoz Kaymakdonduran’ın birçok ziyaretçisi var. Özellikle aile aktiviteleri için tercih edilen bu bölge, ister istemez çöplerden muzdarip oluyor. Yürüyecek alanların fazlalığı ve yeşil atmosferi de göz önünde bulundurursak bu mesire alanı, İstanbul’da çöp toplama etkinliği için uygun bir başka durak. 

Kaymakdonduran’a çöp toplamak için bir ziyaret gerçekleştirdiğinizde burada pikniğe gelen diğer insanlara da örnek olabilirsiniz. Belki başkalarını da peşinize takar, ufak ufak sağı solu temizlemeye başlarsınız. Hele ki zaten bazı çevreci kuruluşlara üyeyseniz böyle bir etkinliği kendiniz dahi öneri olarak ortaya atabilirsiniz. Artık önce piknik sonra temizlik mi, yoksa tam tersi mi size kalmış… 

Beykoz Kaymakdonduran’a ulaşmak için 15BK veya 15F otobüslerine binip Cevizli Bahçe durağında inebilirsiniz. Birazcık yürüdükten sonra mesire alanına kolayca ulaşacaksınız.