TX2 Planı ve Kaplan Yılı

TX2 Planı ve Kaplan Yılı

Çin astrolojisine göre göklerin hakimi 12 hayvan vardır. Bunlar; fare, boğa, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuzdur. Her yıl, bir sonraki hayvanın yılı gelir ve insanlığın talihi de bu çerçevede şekillenir. Bu mantığa göre 12 yılda bir yıllar tekrar başa döner. Mesela en son kaplan yılı 12 yıl önce 2010’daydı. Peki 2010’da dünyadaki kaplan sayısı kaçtı biliyor musunuz? Yanıt, 3200. Bu vahim durumu düzeltmek için kaplanların yaşam alanındaki 13 ülke bir araya geldi ve bir sonraki kaplan yılında bu sayıyı iki katına çıkarmak için bir hareket planı çizdiler. Çizdikleri planın ismini ise TX2 planı koydular ve çalışmaya başladılar. 

Çinlilere göre ormanların kralının yılı, yani kaplan yılı geldiğinde daha cesur, atılgan bir şekilde ve adaleti gözeterek hareket ederiz. Bu yıl, su kaplanının enerjisi daha hakim olduğundan ötürü duygusal kararlarımızı dikkatle vermeliyiz. Aynı zamanda fevri davranmamaya özen gösterirsek iyi olur. 

Çin astrolojisine göre kaplan yılının beraberinde getirdiklerine inanıp inanmamak keyfimize kalmış ancak keyfimizden öte başka bir husus var.

O da kaplanların soyunun tükendiği gerçeği…

TX2 Planı ve Küresel Sorumluluk

TX2 Planı ve Kaplan Yılı
Beyaz kaplan

Fotoğraf: Juan Camilo Guarin

TX2, kaplan yılının gelmesiyle birlikte odakları soyları tükenen kaplanlara çevirmek için oluşturulan bir plan. Program, ilk adımda kaplanların yaşam alanlarında devletleşen 13 ülkeyi kapsıyor:  Çin, Endonezya, Bangladeş, Bhutan, Kamboçya, Hindistan, Laos, Malezya, Nepal, Myanmar, Tayland, Rusya ve Vietnam’ın yanı sıra WWF başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu da TX projesinin içinde yer alıyor. 

TX2 Planı Neyi Amaçlıyor?

TX2 projesinin amacı; 2010 yılında 3200 olan kaplan sayısını 2022 senesinde, yani bir sonraki kaplan yılında iki katına çıkarmak. Bunu yerine getirmek adına Global Tiger Forum veya yerel halk gibi paydaşlar bir araya gelerek birtakım çözümler geliştiriyor. 

TX2 projesinin temel hedefleri şu şekilde sıralanıyor:

  1. Soruna kaplanların yaşam alanlarını koruyarak kökten bir çözüm getirmeyi hedefliyorlar. 2013 yılından itibaren yaşam alanları bir tür derecelendirme sistemine göre sınıflandırılıyor ve WWF koordinatörlüğünde durumu kötü olanlar için rekreasyon çalışmaları yürütülüyor.
  2. Yalnızca kayda geçen sayılara baktığımızda kaplan ticareti nedeniyle haftada en az 2 kaplan hayatını kaybediyor. Proje, kaplan ticaretinin önüne geçmeyi amaçlıyor.
  3. Avcılığın bitmesi adına bekçiler ve gözcüler yetiştiriliyor ve ormanlara kurulan tuzaklar etkisiz hale getiriliyor.
  4. Yerel toplulukları konuya dahil edip birlikte çalışarak daha sürdürülebilir ve temellere sahip bir eylem planı oluşturuluyor. 

Araştırmalara göre kaplan sayısı, geçtiğimiz yıl %6 oranında arttı. Bu yılın raporu henüz yayınlanmasa da yine bir artış bekleniyor. Bu açıdan bakılırsa TX2 planının sunduğu çözüm adımları işe yarıyor gibi. 

Dev Giyim Markaları Da Kaplanlar İçin Projeler Geliştirdi

TX2 Planı ve Gucci
TX2 Planı ve Gucci

Fotoğraf: Gucci

Kaplanlar için harekete geçenler yalnızca yerel topluluklar ya da hayvanlar için kurulan STK’lar değil. Kaplan yılı vesilesiyle özel sektör de kaplan yılı kapsamında dikkat çekici kampanyalar tasarladı. Bu kampanyalardan biri, İtalya’nın en meşhur markalarından Prada’ya ait. Marka “Kaplan Yılında Prada Harekete Geçiyor” isimli proje kapsamında Çin Yeşil Vakfı’nın “Kaplan ve Leopar Koruma” programına bağışlarda bulunuyor. Aynı zamanda Çin’deki 30 üniversiteden birçok sanat bölümü öğrencisini kaplanların durumuna dikkat çekmek için sanat yapmaya teşvik ediyor. Bu sayede soyu tükenen kaplanlar için özellikle gençleri hedef alan etkili bir iletişim çalışması yürütülüyor. 

Soyu tükenen kaplanlar için harekete geçen bir diğer dünya devi marka ise Gucci. Firma, “Gucci Tiger” isimli bir temada çıkardığı ürünleri kaplan motifleriyle donatıyor. Bir yandan da model fotoğraflarını kaplan fotoğraflarıyla eşleyerek görsel anlamda çarpıcı bir fotoğraf koleksiyonu oluşturuyor. Aynı zamanda Gucci, Lion’s Share Fund aracılığıyla kaplanların korunması adına bağışlar da yapıyor. 

Kaplan Yılı Gündemi

Kaplanlarla alakalı tehlikeye yönelik küresel farkındalık, önümüzdeki dönemde gündemde yer alabilir. Bunun için yıl boyu birçok aktöre çeşitli roller düşüyor. Mesela yine Çin astrolojisine göre yıl boyunca sevdiklerimizle sık sık ve kalabalık gruplar halinde zaman geçirmemiz epey olası. Bu görüşmelerde kaplan yılı veya TX2 planı gibi konuları gündeme getirmek bile bir katkı değil midir? 

Bu arada unutmadan, 4000 yıllık Çin geleneğine göre bu yıl pembe veya kahverengi tonlarında giyinmek şans getirecek, aklınızda bulunsun…

Astrolojiyle arası iyi veya kötü, herkesin kaplan yılı bir kez daha kutlu olsun.

Kapak Fotoğrafı: Frida Lanenrstrom