Hibrit Çalışma Modelinin Avantajları Neler?

Hibrit Çalışma Modelinin Avantajları Neler?

Pandemi, birçok şeyi götürdü, birçok şeyi getirdi. Milyonlarca can kaybettik ve hem psikolojik hem de sosyoekonomik anlamda çok büyük zorluklarla karşılaştık. Tüm bu acı tabloya rağmen pandeminin yaşamımıza kattığı olumlu şeyler de oldu. Bunlardan bir tanesi de pandemi döneminin de etkisiyle çok daha yaygın bir hale gelen hibrit çalışma modeli. Peki, nedir bu hibrit çalışma? Hibrit çalışma modelinin avantajları neler? 

Hibrit Çalışma Modeli Nedir?

hibrit çalışma modelinin avantajları

Hibrit çalışma modeli, ismini “karışık” olarak da ifade edilebilecek “hibrit” teriminden alıyor. Yani aslında bu model, ismiyle bile kendini tanımlıyor. Hibrit çalışma nedir sorusunun yanıtı ise haftanın belirli günlerinde ofisten, belirli günlerindeyse evden çalışmak olarak verilebilir. Yani bir diğer deyişle pandemi sonrası pek çok çalışan gibi siz de “arada bir” ofise gidiyorsanız hibrit çalışma modelini uyguluyorsunuz demektir.

Pandemi öncesi dönemde, özellikle sanayi devriminden sonraki çağda, tüm dünyada mesai kavramı yerleşmiş, ofisten veya iş yerinden çalışmak vazgeçilmez bir unsur haline gelmişti. Ancak 21. yüzyılın başlarından itibaren dijtalleşmenin büyük oranda yaygınlaşması, iş yapış stillerinde farklı imkanlar doğurdu. Uzaktan iletişim konusunda sayısız kolaylık sağlayan dijitalleşme, ofis ortamlarının mecburi gerekliliğini nispeten de olsa ortadan kaldırdı. Tüm bu yenilenme akımına bir de pandemi dönemindeki zorunluluklar eklenince iş dünyası, ofisten çalışma işleyişinin sanıldığı kadar zaruri olmadığının farkına vardı.
Hızla yükselen bir trend olan hibrit çalışma modeli, her geçen gün daha çok firma tarafından tercih ediliyor. Hibrit çalışma modelinin avantajları daha net bir şekilde fark edildikçe bu akımın yeni normalin değişmez bir parçası haline geleceği öngörülüyor. Peki hibrit çalışma avantajları neler? Bu yöntemi tercih eden firmalar, hem kendileri hem de çalışanları için ne gibi faydalar sağlıyor?

Hibrit Çalışma Modelinin Avantajları

hibrit çalışma modelinin avantajları

Hibrit çalışmanın avantajları pek çok farklı düzlemde ele alınabilir. Ancak bu model, temelde hem tasarruf hem de üretkenlik noktasında fark yaratıyor.

  • Zaman Yönetimi: Hibrit çalışmaya geçen firmalar arasında büyük bir yüzdeyi, büyük şehirlerde faaliyet gösteren şirketler kaplıyor. Özellikle İstanbul, Ankara veya İzmir gibi şehirlerdeki ulaşım ve trafik sorunu, hibrit çalışma modelinin tercih edilmesinde büyük bir etken. Bu yeni model sayesinde çalışanlar, haftanın belirli günlerinde ofise gelmedikleri için trafikteki zaman kaybı minimuma indirgeniyor.
  • Gider Tasarrufu: Hibrit çalışma modelinin hem işverenlere hem de çalışanlara sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi de tasarruf imkanı. Ofis giderlerinde büyük oranda tasarruf sağlayan bu model, kaynakların başka yerlere aktarılabilmesine olanak tanıyor. 
  • Çevre Dostu ve Sürdürülebilir: Hibrit çalışma modeli, sürdürülebilirlik anlamında da çok daha faydalı. Hibrit çalışma; elektrik, yakıt gibi ofis giderlerinin azalmasının yanında çalışanların trafiğe daha az çıkmalarını sağlayarak ulaşım nedeniyle oluşan karbon ayak izinin de azalmasına yardımcı oluyor. 
  • Verimli Çalışma: Geleneksel çalışma sistemlerinde çalışanların ofiste geçirdikleri zamanın pek çoğu “mesai doldurmak” üzerine şekilleniyor. Ancak hibrit çalışmada çok daha verimli ve üretken bir iş süreci yakalamak mümkün. Sürekli ofise gitmek zorunda olmayan çalışanlar, evlerinden veya bulundukları yerden direkt olarak işlerine odaklanabiliyor
  • Esnek ve Uyumlu: Evden çalışmak mı, ofisten çalışmak mı?” sorusunun yanıtı verilirken genellikle işe göre veya projeye göre değişen sonuçlara ulaşmak mümkün. Her iki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Ancak hibrit çalışma, bu iki yöntemi tek bir potada eriterek projeye göre şekil alan bir çalışma sistemi sunuyor. Yani yapacağınız iş, ofis ortamında daha kolay yapılabilecekse gidebileceğiniz bir ofis mevcut. Ya da elinizdeki proje, evden çalışma ile çok daha kolay halledilebilecekse bu model ile işinizi evden de yapabilirsiniz. Kısacası hibrit çalışma modeli, ezberlenmiş sınırlardan kurtulmuş bir şekilde elinizdeki projeye yönelik nokta atışı çözümler sunuyor.