YouTube Tiyatro Deryası: Evden İzlenebilecek Oyunlar

YouTube Tiyatro Deryası: Evden İzlenebilecek Oyunlar

YouTube’u nasıl bilirsiniz? Gerçek bir boomer gibi “İyi yanları var ama çoğunlukla zararlı!” demeyeceğiz. Birazcık doğru arama terimleriyle, birazcık araştırmayla YouTube’da izlenecek harika içerikler bulma şansınız var. Bilgilendirici, ufuk açıcı ya da eğlendirici YouTube içerikleri haricinde sanatın da pek çok dalını bu video paylaşım platformu üzerinden takip edebilirsiniz. Son dönemlerde pandeminin de etkisiyle uzak kaldığımız tiyatro da bunlardan bir tanesi. O halde gelin, evinizin konforunda tiyatro keyfi yaşayabileceğiniz YouTube tiyatro oyunları hangileriymiş, birlikte bakalım…

İstanbul’u Satıyorum | Ortaoyuncular | 1987

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Türk tiyatrosunun usta ismi Ferhan Şensoy dendiğinde akla ilk gelen, tabii ki Ortaoyuncular oluyor. Uzun yıllar boyunca Ferhangi Şeyler oyunuyla sahnede izleyicileriyle buluşan büyük usta, bu oyununu herhangi bir dijital platforma yüklememişti. Ancak Ortaoyuncular’ın 40 yılı aşkın serüveninde sahneye koyduğu pek çok başka oyun da var ve bu konuda size güzel bir haberimiz var: Bu tiyatro oyunlarının bir kısmını YouTube üzerinden izleyebilirsiniz!

1987 yılında sahneye konmaya başlanan İstanbul’u Satıyorum, gerçekten muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip. Ferhan Şensoy tarafından yazılan ve yönetilen oyunda Münir Özkul, Erol Günaydın, Ferhan Şensoy, Baykal Kent, Rasim Öztekin gibi efsane isimler yer alıyor. 

Soyut Padişah | Ortaoyuncular | 1989

Ortaoyuncular’ın YouTube üzerinden izlenebilen bir diğer eseri ise 1989 yılında sahneye konan Soyut Padişah. Ses Tiyatrosu’nun tekrar açılmasıyla birlikte sahneye konan ilk oyun olma özelliğini de taşıyan eserde Ortaoyuncular kadrosunun efsane isimleri yine bir araya geliyor. Münir Özkul, Erol Günaydın, Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Baykal Kent gibi isimlere Tarık Pabuççuoğlu, Gülümser Gülhan, Parkan Özturan gibi usta oyuncular eşlik ediyor. Tarihin her döneminde insanlığın değişmez çatışması olan çıkar ilişkilerini ele alan oyun, YouTube tiyatro oyunları arasında mutlaka izlenmesi gerekenlerden.

Yasaklar | Devekuşu Kabare | 1984

youtube tiyatro yasaklar
YouTube tiyatro deryası: Evden izlenebilecek oyunlar “Yasaklar”

Türk tiyatrosunun bir diğer efsanesi Devekuşu Kabare ekibinin de günümüze ulaşan bazı oyunları var. Kandemir Konduk tarafından yazılan ve 1984 yılında sahneye konmaya başlanan Yasaklar da bunlardan bir tanesi. YouTube üzerinden izleyebileceğiniz Yasaklar, sanki bundan 37 sene öncesinde değil de günümüzde geçiyor. Türkiye’nin değişmeyen “yasak fetişini” oldukça eğlenceli bir dille ele alan oyunda Metin Akpınar, Zeki Alasya, Selim Naşit Özcan, Cihat Tamer ve Selma Sonat gibi usta isimler var.

Deliler | Devekuşu Kabare | 1987

Devekuşu Kabare ekibinin unutulmaz oyunlarından bir diğeri olan Deliler de YouTube tiyatro deryası içinde yerini alıyor. Metin Akpınar, Zeki Alasya, Nevra Serezli, Demet Akbağ gibi usta isimlerin bir araya geldiği oyun, adeta iyi sanatın ne kadar zamansız olduğunun somut bir örneği. Türkiye’nin uzun yıllardan beri süregelen sorunları bundan yaklaşık 35 sene önce Devekuşu Kabare’de ele alınmış. İşin garip tarafı, bu sorunların pek çoğu halen güncel.

Dijital Sahne | Zorlu PSM | 2021

YouTube’dan izlenebilecek tiyatro oyunları listemizde biraz daha günümüze dönmemiz gerekirse pandeminin olumlu sonuçlarından birine odaklanabiliriz. Zorlu PSM tarafından gerçekleştirilen Dijital Sahne projesi kapsamında YouTube’a, pek çok ünlü tiyatro oyunundan unutulmaz sahneler eklendi. Günümüzün ünlü ve başarılı oyuncularının bir araya geldiği projede; Hamlet, Romeo ve Juliet, Antigone, Bir Yaz Gecesi Rüyası gibi pek çok ünlü eserden yirmişer dakikalık tadımlık sahneler izleyebilirsiniz.

7 (Şekspir Müzikali) | Oyun Atölyesi | 2011

Modern Türkiye tiyatrosunun efsane isimlerinden Haluk Bilginer’i sahnede izleme fırsatını henüz bulamadıysanız merak etmeyin! YouTube üzerinden yayınlanan 7 (Şekspir Müzikali) isimli oyun, sizi tiyatro ve müzikale doyuracak. Haluk Bilginer’in sahibi olduğu Oyun Atölyesi tarafından hazırlanan eser, W. Shakespeare’in pek çok oyunundan efsane sahneleri bir araya getirerek muhteşem bir kurguyla “insanın hikayesini” anlatıyor. 

Marx’ın Dönüşü | Dostlar Tiyatrosu | 2008

Tiyatromuzun efsane isimlerini sayarken Genco Erkal’dan bahsetmemek olmaz. Dostlar Tiyatrosu ile çok uzun yıllardır seyirciyle buluşan Genco Erkal, 2008 tarihinde sahneye koyduğu Marx’ın Dönüşü isimli oyunu YouTube üzerinden yayınladı. Howard Zinn tarafından yazılan oyun, sosyalizmin fikir babası Karl Marx’ı günümüze (en azından 2008’e) ışınlıyor. Oldukça keyifli ve sorgulayıcı bir oyun olan Marx’ın Dönüşü’nü, Genco Erkal’ın resmi YouTube hesabı üzerinden izleyebilirsiniz.