Mutlaka Canlı İzlenmesi Gereken Müzikaller

Mutlaka Canlı İzlenmesi Gereken Müzikaller

Filme uyarlanmış müzikallerde rol alan sinema oyuncuları, paylaşımlarında müziğin ilham verdiği, onları bambaşka evrenlere götürerek performanslarını zenginleştirdiği fikrinde birleşiyor. Büyüleyici besteleri, çarpıcı, canlı atmosferi, yaratıcı dekor tasarımlarıyla müzikaller, uzun bir süredir seyircide iz bırakmayı başarmış eserler arasında. Bu düşünceden yola çıkarak biz de mutlaka canlı izlenmesi gereken müzikaller listesi derledik. 

Hamilton

izlenmesi gereken müzikaller Hamilton

Fotoğraf: FILMAHOLIC

Canlı izlenmesi gereken müzikaller listemizi biletlerin çok yüksek fiyattan satışa çıktığı ve kısa sürede tükendiği, Broadway’in ünlü isimlerinden Lin Manuel Miranda tarafından sahneleştirilip bestelenen Hamilton ile açıyoruz.

 11 Tony ödüllü, 2015’te açılış yapan bu müzikal, Amerika’nın Kurucu Babası Alexander Hamilton’ın hikâyesini anlatıyor. Hip-hop, rap, caz, R&B ve Broadway ezgilerini birleştiren Hamilton; yenilikçi müziği, sözleri ve akılda kalıcılığıyla özellikle genç kesime hitap ediyor. Müzikali “eski Amerika’nın günümüz Amerika’sı tarafından anlatılması” olarak tanımlayan Lin Manuel Miranda, aslen beyaz olan karakterleri canlandırmaları için beyaz olmayan oyunculara rol veriyor. Böylece seyirciye Amerikan tarihinin yalnızca beyaz ırktan oluşmadığını hatırlatarak barış ve kardeşlik mesajı veriliyor.

 Broadway haricinde Avustralya ve İngiltere’nin West End’inde sahne almaya devam eden Hamilton, büyüleyici atmosferiyle mutlaka canlı izlenmesi gereken eserler arasında. Çeşitli sebeplerden seyahat imkânı olmayanlara Broadway versiyonun çekilmiş halinin Disney+ üzerinden 2020’de yayınlandığını hatırlatalım.

The Lion King

İzlenmesi gereken müzikaller The Lion King

Fotoğraf: Working Spark Theater

Sırada aynı isimli Disney filminden uyarlanarak sahneyle buluşan, Elton John’un besteleriyle hayat bulan The Lion King var. 1997’de Minnesota’da açılış yaptıktan sonra aynı sene içinde Broadway sahnesine taşınan bu müzikal büyük beğeniyle izlendi. Broadway’in tarihteki en uzun süre devam eden üçüncü eseri olan The Lion King, 1999’da Londra’nın West End’ine de taşınarak seyircileri büyülemeye devam ediyor. Pandemiden dolayı ara verilen performansların 14 Eylül 2021’de yeniden başlaması planlanıyor.

 Altı Tony ödüllü bu müzikal; set tasarımları, canlı kostümleri ve ilginç makyajlarıyla seyirciyi bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor. Bu maceraya tanık olanlarda derin bir etki bırakmayı başaran, çocukların da ilgiyle izlediği The Lion King’i canlı izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Wicked

canlı izlenecek müzikal Wicked

Fotoğraf: Playbill

Oz Büyücüsü’nün hikâyesini konu alan film ve kitaplardan esinlenerek sahneleştirilen Wicked ile canlı izlenmesi gereken müzikaller listemizi paylaşmaya devam ediyoruz. Dorothy Gale’in bakış açısı üzerine yoğunlaşmak yerine Oz Diyarı’nın cadılarını konu alan Wicked, Elphaba ve Galinda’nın (sonradan Glinda) zıt kişilik yapıları ve çatışmaları kaynaklı sorunları ve aralarındaki derin rekabeti anlatıyor. 2003’te Broadway sahnesinde açılış yapan bu müzikalin orijinal kadrosunda ünlü oyuncular Idina Menzel ve Kristin Chenoweth yer aldı. Set tasarımlarından, müthiş atmosferine, karakterlerin doğaüstü yeteneklerine kadar ilk sahnesinden seyirciyi içine çeken bu müzikal olmazsa olmazlar arasında. Pandemi kısıtlamaları sebebiyle ara verilen canlı performanslardan biri olan Wicked’i 14 Eylül itibariyle West End ve Broadway sahnelerinde yakalamak mümkün.

The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

Fotoğraf: Playbill

Sırada Andrew Lloyd Webber’ın büyüleyici besteleriyle hayat bulan, Gaston Leroux’nun 1910’da yayınlanan aynı isimli romanından uyarlanmış The Phantom of the Opera var. 1986’da West End’de açılış yapan bu eser, 1988’de Broadway sahnesine taşınır ve Broadway tarihinin en uzun süredir oynayan müzikali unvanına layık görülür. Avustralya, Kanada ve Las Vegas sahnelerinde uyarlanmış prodüksiyonlarla perdelerini açan The Phantom of the Opera, aynı zamanda dünya turnelerine çıkmış ve Türk seyirciyle de buluşmuş bir müzikal. New York veya Londra seyahatlerinizde The Phantom of the Opera’yı izlenecek eserler listenize eklemeyi unutmayın!

Radio City Christmas Spectacular

Radio City Christmas Spectacular

Fotoğraf: Billboard

Listemizi bir New York Noel geleneği olmuş Radio City Christmas Spectacular şovuyla kapatıyoruz. 1933’den beri Noel döneminde sahne alan 90 dakikalık bu müzikalin yıldızları kadın dansçılardan oluşan Rockette’ler. Bu şov, her bir dansçının büyük bir özenle aynı anda aynı yöne döndüğü müthiş bir koreografi şöleni sunuyor. Ayrıca müziğin ve dansın ön planda olduğu Radio City Christmas Spectacular gelenek haline gelmiş Noel sahneleriyle de zenginleştirilerek seyirciyle buluşturuluyor. 

Önümüzdeki Noel döneminde sahne tasarımlarından kostümlere, danslara ve müziğe Radio City Christmas Spectacular ile sihirli bir evrende yolculuğa çıkmaya hazırlanın.

Kapak Fotoğrafı: alevision.co