Elektrikli Isıtıcılar Ne Kadar Çevre Dostu?

Elektrikli Isıtıcılar Ne Kadar Çevre Dostu?

Kış aylarında ısınmak için taşınabilir elektrikli ısıtıcılar en pratik seçeneklerden biri oluyor. Özellikle küçük alanları ısıtma konusunda öne çıkıyorlar. Peki, elektrikli ısıtıcılar çevre dostu ısınma için de en cazip seçenek mi? Sürdürülebilirliğin yanı sıra elektrikli ısıtıcılar faturaları şişiriyor mu? Yazımızda bu sorulara yanıt veriyoruz.

Elektrikli Isıtıcılar Sürdürülebilir Mi?

Elektrikli Isıtıcılar Ne Kadar Çevre Dostu?
Fotoğraf: freepik

Evin tamamını ısıtmak konusunda mahir olmasa da ihtiyaç duyulan alanda hızlı şekilde ısınma imkanı tanıyan elektrikli ısıtıcılar, direkt olarak elektriği ısıya dönüştürdüğü için ‘temiz’ olarak tanımlanıyor. Elektrik üretimi tamamen yenilenebilir kaynaklardan sağlandığında bu tanım doğru. Fakat günümüzde evlerde kullanılan elektrik çeşitli kaynaklardan üretiliyor. 

Elektrikli ısıtıcıların sürdürülebilirliği evinizde kullandığınız elektriğin hangi kaynaklardan üretildiğine bağlı. Gaz gibi çevreye CO2 yayan kaynaklardan üretilen elektriği de kullandığımızı düşündüğümüzde elektrikli ısıtıcıların tamamen sürdürülebilir olduğunu söylemek mümkün değil. Evinizdeki elektriğin hangi kaynaklardan üretilip geldiğini anlamak ise nerdeyse imkansız! Çünkü tüm kaynaklardan gelen elektrik şebekesinde karışıyor. 

Elektrikli Isıtıcılar Ne Kadar Yakar?

Elektrikli Isıtıcılar Ne Kadar Çevre Dostu?
Fotoğraf: freepik

İhtiyacınız olan ısınma için elektrikli ısıtıcıların iyi bir seçenek olup olmadığını değerlendirirken enerji tüketimini ve faturayı da gözetmek şart! Elektrikli ısıtıcılar watt değerleri ve kullanıma bağlı olarak sarf ettikleri enerji değişiyor. Isıtıcıyı ne kadar süre çalıştırdığınız ve ısıtıcının harcadığı enerji faturanızı belirliyor. Bu noktada ortalama bir hesap yapmak için kullanabileceğiniz bir formül var. Bugün (2023 Ocak) 1 kw elektrik kullanım bedeli 1,74 TL’ye tekabül ediyor. Bu kapsamda 2000 watt değeri olan bir ısıtıcıyı 1 ay boyunca günde 5 saat kullandığınızda faturanıza ortalama 522 TL yansıyor. Formül ise şu şekilde:

[2000 (ısıtıcının watt değeri) x 30 (1 ay) x 5 (günde 5 saat) / 1000] x 1,74  =  Faturaya yansıyacak yaklaşık miktar.

Bu hesabı yaptığınızda karşınıza çıkan sonuç için kesin demek mümkün değil. Çünkü elektrikli ısıtıcının sarf ettiği enerji her zaman stabil olmuyor. Örneğin, ısıtıcının açılırken kullandığı enerji normale kıyasla daha fazla.

Elektrikli Isıtıcı Nasıl Tutumlu Kullanılır?

Elektrikli Isıtıcılar Ne Kadar Çevre Dostu?
Fotoğraf: freepik

Hesabınızı yaptığınızda faturaya yansıyacak miktar beklediğinizden fazla oluyorsa enerji tüketimini azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını denemeniz gerek:

  • Termostatlı bir ısıtıcı tercih ettiyseniz ısıtıcının termostatını sizin için uygun bir seviyeye ayarlayın. Bu sayede ısıtıcı ortam sabit bir sıcaklığa ulaştığında onu korumak için ideal enerjiyi sarf eder.
  • Elektrikli ısıtıcıyı merkezi ısıtmayla birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, evinizi düşük seviyelerde ısıtmak ve en soğuk saatlerde sadece bulunduğunuz odada elektrikli ısıtıcı kullanmak oldukça cazip.
  • Isıtıcının ısı çıkış seviyesini kontrol edin. Isıtıcılar genelde 2 kW veya 3 kW’a kadar çıkabilir. Fakat 1 kW ya 1,5 kW gibi düşük ayarlar sizin için yeterli olabilir.

En Tasarruflu Elektrikli Isıtıcılar Hangileri?

Elektrikli Isıtıcılar Ne Kadar Çevre Dostu?
Fotoğraf: freepik

Elektrikli ısıtıcının enerji tüketimi, türüne göre değişiyor. Temelde; fanlı, konvektör, radyatörlü ve infrared olmak üzere 4 tip elektrikli ısıtıcı var. Bunlar içinde de radyatörlü ısıtıcılar yağlı ve yağsız şeklinde ikiye ayrılıyor. ‘’Bunlar arasında en tasarruflu elektrikli ısıtıcı hangisi?’’ sorusuna yanıt vermek ise ancak kullanım şeklini bildikten sonra mümkün. 

Fanlı ve infrared ısıtıcıları birlikte değerlendirmek gerek. İki ısıtıcı türü de küçük alanları hızlı şekilde ısıtmak için oldukça etkili! Fanlı ısıtıcılar daha eski bir teknolojiye sahip olduğundan ve diğer ısıtıcılara kıyasla gürültülü çalıştığından daha az tercih ediliyor. Infrared ısıtıcılar da sessizlik noktasında fanlı ısıtıcılara göre daha öne çıkıyor. Enerji tüketiminde ise iki ısıtıcı tipi de sürekli çalışmaya uygun değil. Kısa süreli ısıtma için bu cihazlar cazip çözümler oluyor fakat uzun süreli ısıtma gerektiğinde bütçenize ciddi yük getirebiliyor. İki tip ısıtıcının da Watt değerini öğrenerek faturaya ne kadar etki edeceğini öğrenmek mümkün.

Konvektör, yağlı ve yağsız radyatörlü elektrikli ısıtıcılar ise uzun süreli ısıtma için öne çıkıyor. Bunlar arasında özellikle konvektör ısıtıcılar enerji tüketimi açısından öne çıkarken doğal dolaşım yoluyla havayı ısıttığı için de sağlıklı görülüyor. Aynı zamanda çoğu elektrikli ısıtıcı ‘’destek’’ olarak kullanılırken konvektörler hem enerji tüketiminden hem de ısıtma performansından dolayı ‘’ana ısıtıcı’’ olarak kullanılabiliyor.

Elektrikli Isıtıcıların Dönüşümü Mümkün Mü?

Mümkün olduğunca sürdürülebilir kaynakları kullanmak kadar artık işimize yaramayan, tamir şansı olmayan cihazları da geri dönüşüme kazandırmak önemli. Bu kapsamda atık haline gelen elektrikli ısıtıcılarınızı da geri dönüşüm toplama alanlarına atmanız şart. Elektrikli ısıtıcıları; pil, fiş veya şarj cihazı gibi sembollerin olduğu elektronik geri dönüşüm kutularına atmak gerekiyor. Aksi takdirde atık elektrikli ısıtıcılar çevreye zarar veriyor. Örneğin; yağ radyatörlü bir elektrikli ısıtıcı çöpe atıldığında yere sızan yağı ile bitkiler ve diğer canlılar için tehdit oluşturuyor.

Kapak Fotoğrafı: freepik