Airfryer - Sıcak Hava Fritözü Sağlıklı Mı?

Airfryer – Sıcak Hava Fritözü Sağlıklı Mı?

Kızartılmış yiyecekler çoğu kişi tarafından lezzetli bulunsa da yüksek ısıda yağ ile kızartılan yiyecekler sağlığı tehdit eder. Türkçesi sıcak hava fritözü olan Airfryer ise reflü, hazımsızlık, diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığı tetikleyen kızartılmış yiyecekleri sağlıklı şekilde hazırlanabilir hale getirmeyi amaçlar. ‘’Airfryer Sağlıklı Mı?’’ sorusuna yanıt vermeden önce ise ‘’Sıcak Hava Fritözü Nedir ve Nasıl Kullanılır?’’ sorularını yanıtlayalım.

Airfryer Nedir?

Airfryer - Sıcak Hava Fritözü Sağlıklı Mı?

Fotoğraf: Kalisha Ocheni

Airfryer, yiyecekleri yağa batırmadan sıcak hava ile kızartmanıza imkan tanıyan bir fırın türüdür. Yemekleri yüksek ısıdaki yağ içerisinde kızartmanın zararlarından dolayı çözüm olarak ortaya çıkan cihaz, yiyecekleri sıcak hava ile kızartma simülasyonuna alır. Airfryer’ın içinde yer alan pervane sayesinde sıcak hava, yiyeceğin bulunduğu tüm alana yayılır. Ürünü fırından ayıran en önemli nokta budur. Fırın belirli bir alandan kuvvetli şekilde ısı verirken Airfyer’da ısı eşit şekilde tüm alana dağılır. 

Yağsız fritöz olarak da nitelendirilen Airfryer, yağsız veya çok az yağ ile yemekleri pişirmeye olanak tanır. Airfryer avantajları arasında da yağ kullanmadan ya da çok az yağ ile kızartma lezzetinde yemekler hazırlayabilmek ve pratiklik öne çıkar. 

Airfryer Nasıl Kullanılır?

Sıcak Hava Fritözü Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf: philips.com.tr

Airfryer kullanımı, marka ve modele bağlı olarak değişir. Genel olarak ise bazı kullanım özellikleri ortaktır. 

Sıcak hava fritözlerinde; ısı, süre kontrolü ve ön ayarlar gibi temel kontroller yer alır. Patates kızartma, et kızartma, baget tavuk kızartma gibi işlemler için ön ayarlar seçilebilir ve hazneye konulan yiyecek bu sayede pratik şekilde hazırlanabilir. 

Bazı modellerde patates kızartması gibi işlemler sırasında bir-iki kez hazneyi çıkarıp sallamak gerekebilir. Bu noktada detayları öğrenmek için tercih ettiğiniz modelin kullanım kılavuzundan yararlanmalısınız.

Airfryer – Sıcak Hava Fritözleri Sağlıklı Mı?

Airfryer Sağlıklı Mı?

Fotoğraf: philips.com.tr

Kızartılmış yiyeceklerin yüksek ısıda yağda hazırlanması nedeniyle sağlığı pek çok yönden tehdit ettiği hemen herkes tarafından bilinir. Yağda kızartılmış yiyeceklerin sebep olabileceği en tehlikeli sonuçlardan biri ise kanserdir. Yüksek ısıda yağda yemeği kızartma sırasında akrilamid gibi tehlikeli bileşikler ortaya çıkabilir. Akrilamid, Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu tarafınca olası kanserojen sınıfında tanımlanır. Yağsız kızartma içinse çözüm olarak sıcak hava fritözü kullanılır. Bu açıdan sıcak hava fritözlerinin, normal fritözlere kıyasla daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün. 

Sıcak hava fritözünün normal fritöze kıyasla bir diğer avantajı görece düşük kalori sağlamasıdır. Çok fazla yağ kullanılarak yapılan yiyecekler, kalori fazlalığı nedeniyle fazla kilo alma tehdidini beraberinde getirir. Airfryer’da ise yağ hiç kullanılmadan ya da çok az kullanılarak yiyecekler hazırlandığı için kilo almak istemeyenlerin işi belli ölçüde kolaylaşır.

Airfryer avantajları net şekilde görünse de bu cihaza tamamen sağlıklı demek henüz pek mümkün değil. İlk kez 2010 yılında tüketicilerin karşısına çıkan sıcak hava fritözü hakkında yapılan araştırmalar sınırlı. Dolayısıyla Airfryer zararları tam olarak netleşmiş değil. Akrilamid oluşumu olasılığını azaltan sıcak hava fritözlerinin diğer potansiyel zararlı bileşiklerin oluşmasına yol açabileceği unutulmamalı. Diğer yandan Airfryer radyasyon noktasında pek çok kişiyi tedirgin eden bir cihazdır ancak tahmin edilenin aksine sıcak hava fritözleri, pişirme esnasında kızılötesi radyasyon veya mikrodalga radyasyonu kullanmaz.

Kapak fotoğrafı: cookpedia.co.uk

Referanslar:

123