BeReal Nedir, Nasıl Kullanılır?

BeReal Nedir, Nasıl Kullanılır?

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022


Son günlerde oldukça popüler hale gelen BeReal uygulaması, günümüzün sosyal medya standartlarına tamamen ters bir konsepte sahip. Eğer siz de herkesin muhteşem bir hayat yaşadığını gösteren sosyal medya uygulamalarından sıkıldıysanız mutlaka BeReal’ı denemelisiniz. Peki BeReal nedir, nasıl kullanılır? Gelin inceleyelim…

Anti-Instagram: BeReal Uygulaması Nedir?

BeReal Nedir, Nasıl Kullanılır?

BeReal nedir sorusunun en kısa cevabı “gerçekçi sosyal medya uygulaması” olabilir. Peki, burada gerçekçilikten kasıt nedir? Bildiğiniz üzere özellikle Instagram gibi insanların hayatını paylaştığı sosyal medya uygulamalarında herkes muhteşem hayatlar yaşıyor gibi görünür. Örneğin eşsiz bir tatil, gördüğünüzde bile iştahınızı açan yemekler, dostlarla geçirilen eğlenceli bir gün… BeReal ise bu ve benzeri uygulamaların aksine insanların gerçekten gündelik yaşamından enstantaneleri paylaşmasını destekliyor. 

BeReal uygulaması, bahsedilen gerçekliği sağlamak için kullanıcılardan anlık olarak paylaşımlar bekliyor. Aplikasyon, her gün kullanıcılardan tamamen rastgele seçilen iki dakikalık bir zaman aralığında hem arka hem de ön kameradan bir fotoğraf paylaşmalarını istiyor. Ayrıca uygulamada herhangi bir filtre bulunmuyor. Yani kısaca BeReal, anlık olarak tanıdığınız kişilerin ne yaptığını en doğal haliyle takip edebilmenizi ve kendi hayatınızın gerçekliğini paylaşabilmenizi sağlıyor.

BeReal Nasıl Kullanılır?

BeReal, diğer sosyal medya uygulamalarına kıyasla kullanması çok daha basit bir arayüze sahip. Uygulamanın sizden beklentileri ve uygulama içinde yapabilecekleriniz çok açık. En basitinden her gün uygulamanın tamamen rastgele belirlediği bir saatte gelen bildirim sonrasında iki dakika içinde günlük paylaşımınızı yapabilirsiniz. 

Bildirim ekranınıza BeReal’dan “Time to BeReal” mesajı geldiğinde bu bildirimin üstüne tıklayarak direkt olarak uygulamanın fotoğraf çekimi sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada artık her akıllı telefonda alıştığımız fotoğraf çekme butonuna tıklayarak anlık halinizi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu paylaşım sırasında hem ön kameranız hem de arka kameranız aynı anda fotoğraf çeker. BeReal, Instagram’ın ilk dönemlerinde olduğu gibi yalnızca fotoğraf paylaşımına yönelik bir uygulamadır. 

Uygulamayı indirip hesap açma işlemlerini tamamladıktan sonra rehberinizdeki kişileri aktarabilir ve e-posta gibi diğer platformlardaki tanıdıklarınızın BeReal hesaplarını takip edebilirsiniz. Unutmayın, fotoğraf çekmek için yalnızca iki dakikanız var!

BeReal WidgetMoji

Uygulamaya yeni eklenen özellikler arasında yer alan Widgetmoji, tanıdıklarınızın gün içinde ne yaptığını her an takip edebilmeniz için telefonunuzun uyku ekranına bir Widget ekleyerek anlık olarak akışınızı aktarır. 

BeReal RealMoji

RealMoji ise artık telefonlarımızın vazgeçilmez özelliklerinden biri olan emojileri tamamen kendi yüzünüzle oluşturmanızı sağlar. RealMoji ile takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarına gerçek tepkinizi göstermek için paylaşımın hemen sağ altında yer alan emoji simgesine tıklamanız gerekir. Açılan menüde benzerini yapmak istediğiniz emojinin üstüne tıkladıktan sonra karşınıza açılan kırpılmış ve yalnızca kafanızın sığabildiği fotoğraf çekme ekranında sevdiğiniz kişilerle “gerçek emoji” paylaşabilirsiniz.

BeReal Üniversite Elçi Programı

Özellikle Z jenerasyonu arasında oldukça popüler hale gelen BeReal’ın gençleri elinde tutmak için oluşturduğu “Üniversite Elçi Programı” da bulunuyor. Eğer vatandaşı olduğunuz bir ülkede üniversite eğitimi alıyorsanız buraya tıklayarak programa başvurabilir ve BeReal’ın üniversitedeki yüzü olabilirsiniz. 

BeReal üniversite elçileri, uygulamanın popülerliğini daha da fazla artırmak için partiler düzenlemek, reklam bütçesini yönetmek, kampüste yaşanan önemli anlara katılım göstermek gibi sorumluluklara sahip. Elçiler, verdikleri hizmet karşılığında alacakları belirli bir ücretin dışında firmanın bir sonraki Unicorn Start-Up projesinde katılımcı olma ve dünya çapındaki girişimcilerden mentorluk alma gibi imkanlara sahip olacak.