Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?

Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Yaşadığımız gezegen birbirinden farklı canlılara ev sahipliği yapıyor. Bu canlıların kimisi gözle dahi görülemeyecek kadar küçük olurken kimisi de devasa boyutlara sahip. Doğal olarak genellikle devasa canlı formları dikkatimizi çekiyor. Bu yazımızda sizi dünyanın en büyük canlıları ile tanıştırıyoruz. İşte dünyanın en büyük canlıları…

Ceset Çiçeği

Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Listeye bitki ile başlamış olmak size şaşırtıcı gelebilir. Fakat bu bitki 15 kg ağırlığı ve 3 metre genişliği ile en büyük canlılar derlemesinde yer almayı hak ediyor. Dünyanın en büyük çiçeği olan Ceset Çiçeği adını ise çürümüş et kokusundan alıyor. Endonezya’da görülen bitki, yaydığı koku ile böcekleri kendine çekiyor.

Mavi Balina

Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?
Fotoğraf: Unsplash / Humberto Braojos

En büyük canlı dendiğinde pek çok kişinin aklına ilk gelenler arasında balinalar yer alıyor. Mavi Balina ise dünyada bilinen en büyük hayvan. Dinozordan bile daha büyük olan mavi balinaların uzunluğu 200 metreye kadar, ağırlıkları ise 200 tona kadar çıkıyor.

Afrika Çalı Fili

Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?
Fotoğraf: Unsplash / Nam Anh

En büyük hayvan unvanının sahibi Mavi Balina olurken en büyük kara hayvanı da Afrika Çalı Fili oluyor. 11 ton ağırlığındaki Afrika Çalı Fili uzunluğu 4 metreye kadar ulaşıyor. Afrika Çalı Fili için günlük yemek ihtiyacı da büyüklüğüne uyum sağlıyor. Otobur olan en büyük kara hayvanı, günlük 350 kilo bitki tüketiyor.

Zürafa

Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?
Fotoğraf: Unsplash / Mariola Grobelska

Bu listede zürafaları görmek çoğu kişi için şaşırtıcı olmayacaktır. Uzun boyunlarıyla bilinen zürafaların uzunluğu 6 metreye kadar yaklaşıyor. Ağırlıkları ise yaklaşık 1.5 tona kadar ulaşıyor. Zürafaların şaşırtıcı yanı ise bu büyüklüklerine ve ağırlıklarına rağmen 60 km/s hıza ulaşabiliyorlar.

Tuzlu Su Timsahı

Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?
Fotoğraf: Unsplash / Kyle Nieber

En büyük canlıların çoğu doğası gereği uysal olsa da timsahlar bu tanıma pek uymuyor. Yaşayan sürüngenlerin en büyüğü olan Tuzlu Su Timsahı yaklaşık 7 metre uzunluğa sahip. En büyük sürüngenin ağırlığı ise yaklaşık 2 tona ulaşıyor. Bu devasa avcılar; su bufalosu, maymun, yaban domuzu hatta köpekbalığı gibi bölgelerine giren her canlı ile besleniyor.

Bal Mantarı

Dünyanın En Büyük Canlıları Hangileri?
Fotoğraf: Unsplash / Olli Kilpi

‘’Yaşayan en büyük organizma nedir?’’ sorusuna cevap verilirken akla ilk gelenler genellikle balina türleri oluyor. Fakat yaşayan en büyük organizma bal mantarıdır. ABD’de Prairie City’de Ranger’daki bir ormanda yaşayan bal mantarları, dev ağaçların arasında zeminde yaşıyor. Toprağın üstünde küçük şapkalı mantarlar olarak görünen bu canlı, toprağın altında devasalığını gizliyor. Küçük şapkalı mantarlar aslında bu canlının organizmaları ve 910 hektarlık bir alana yayılıyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Abigail Lynn