Dünyadan Umutlu Haberler | Aralık

Dünyadan Umutlu Haberler | Aralık

Yeşil ve yaşanabilir bir gelecek için dünyanın dört bir yanında atılan adımları derlediğimiz Dünyadan Umutlu Haberler serimizin aralık ayı karşınızda! 

Dubai, Kağıt Kullanımına Son Veren İlk Ülke Oldu

Emirlik altında çalışan 45 devlet kurumunun hizmetleri tamamen dijitalleştirmesiyle Dubai, dünya çapında kağıt kullanımına son veren ilk hükümet oldu. 2018’de başlatılan kağıtsızlık stratejisi kapsamında hükümet çalışanları veya vatandaşlar, kendileri özellikle tercih etmediği sürece işlemlerini çıktı almak gerekmeksizin çevrim içi olarak yapabiliyor. Beş aşamalı stratejinin bu ay tamamlanmasıyla stratejinin yürürlüğe konduğu son üç senede toplam 336 milyon adet kağıt tasarrufu yapıldı. 

MEB, İklim Değişikliği Dersini Müfredata Ekleyecek 

Milli Eğitim Bakanı Murat Özer, önümüzdeki eğitim öğretim yılında halihazırda 2015 yılından bu yana seçmeli olarak okutulan çevre eğitimi dersinin yanı sıra iklim değişikliği dersinin de müfredata ekleneceğini açıkladı. 2022-2023 eğitim yılından itibaren 6 ve 7. sınıflarda haftada 1 saat, 8. sınıflarda ise haftada 1 veya 2 saat olmak üzere ‘Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği’ dersi verilecek. 

Bakan Özer, ”İklim değişikliği, çevre bilinci, tasarruf ve çevreyi kirletmemeyle ilgili davranışları değiştirmemiz gerekiyor.” açıklamasında bulundu. Ayrıca okullarda 2022 ocak ayı itibarıyla ‘Temiz Okul ve Temiz Enerji’ projesiyle su tasarrufu, güneş panelleri ile enerji elde etme, yağmur suyunun geri dönüşümü, atıkların değerlendirilmesi gibi modeller uygulanmaya başlayacak.

İlk ‘Yüzen Şehir’ Güney Kore’de!

Dünyadan Umutlu Haberler | Aralık
İlk “yüzen şehir” Güney Kore’de!

Fotoğraf: Oceanix

Dünyanın kendi kendine yeten, sele ve fırtınalara karşı dayanıklı olan ilk yüzen şehrinin inşaatı devam ediyor. Güney Kore’nin Busan kentinde Birleşmiş Milletler desteği ile kurulan şehir, 2025 yılında tamamlanmış olacak. Projenin amacı, iklim krizinin beraberinde getirdiği yükselen deniz seviyelerine ve sellere yenik düşmeyecek bir yerleşim alanı yaratmak. 10 bin kişinin barınabileceği geniş altıgen adalardan oluşacak olan şehir, kendi gıdasını ve enerjisini üretebilecek. 

Dünya çapında yaşayan nüfusun neredeyse yarısı, deniz ve okyanus kıyılarında yaşıyor. İklim krizinde geri adım atılmadığı senaryoda deniz seviyesindeki artış, özellikle Asya’da milyonlarca insanın yaşadığı 50 büyük kenti etkileyecek ve göç dalgaları yayılacak. Sorunun önüne geçmek için şimdilik prototiplenen takım adanın BM tarafından desteklenen bütçesi 200 milyon dolar. 

Rüzgar Enerjisi Milyonlarca Kişiye İstihdam Yaratabilir

1.5 derece hedefini tutturmak için fosil yakıt kullanımın önemli ölçüde azaltılması ve yenilenebilir enerji yatırımının artırılması gerekiyor. 2030 yılına kadar %9 büyümesi beklenen rüzgar enerjisi sektörü, hedeflenen büyüme gerçekleşirse 6.5 milyondan fazla insana iş imkanı yaratacak. Çin başta olmak üzere ABD, Kuzey Avrupa ülkeleri ve Vietnam, en hızlı büyüyen rüzgar pazarları arasında. Sektör bugün ise tasarım, üretim, kontrol ve bakım hizmetlerinin hepsini kapsayacak şekilde dünya çapında 1.3 milyon kişiye istihdam sağlıyor. 

Binalarda Yeşil Dönüşüm Başlıyor

Avrupa Birliği, aldığı yeni kararla binalara minimum enerji standartı getiriyor. AB’de karbon emisyonlarının %36’sını oluşturan evler, okullar, iş yerleri ve hastanelerin olduğu 60 milyon bina, 2033 yılına kadar enerji tasarruflu hale getirilecek. Karara göre 2027 yılına kadar tüm kamu binalarında, 2030 yılına kadar ise yeni yapılan tüm binalar yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ısıtılıp soğutulacak. Böylelikle doğal gaz ithalatına olan bağımlılığın ve sera gazı emisyonunun azalması planlanıyor. AB, ithal ettiği doğalgazın %40’ını ısınmada kullanıyor. 

Benzer bir gelişme de ABD’nin en yoğun nüfuslu New York kentinden geldi. New York Belediye Meclisi tarafından kabul edilen tasarıda, 2024 yılından itibaren yedi kata kadar çıkan binalarda, 2027 yılından itibaren ise yeni inşa edilen hiçbir binada fosil yakıtlardan enerji elde edilmemesine karar verildi.

Kapak Fotoğrafı: Michaela Filipcikova