Convivialist İşletmeler: Çeşme ve Alaçatı’nın En İyi Mekanları

Convivialist İşletmeler: Çeşme ve Alaçatı’nın En İyi Mekanları

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Convivialite Nedir?” ve “Convivialist İnsanların Ortak Özellikleri Nelerdir?” gibi sorular üzerine düşünmüş ve konuşmuştuk… Ancak yeni yeni tanımaya başladığımız convivialite kavramı, yalnızca insanlarda kendini göstermiyor. Mekanlar da convivialist olabilir ve size bu konuda iyi bir haberimiz var: Türkiye’de convivialist mekanlar olarak değerlendirebileceğimiz pek çok işletme var! O halde gelin, yaz turizminin gözde noktaları arasında yer alan Çeşme ve Alaçatı’nın en iyi mekanları nerelermiş ve bu mekanlarda convivialist yaşam tarzını yansıtan neler varmış, birlikte bakalım…

Panayır Alaçatı

Alaçatı’nın en iyi mekanları Panayır

Instagram Adresi: @panayiralacati

Convivialite kavramını tanımlamak için keyifli anlar ve birliktelik gibi duygulara odaklanmamız gerektiğini biliyoruz. İşte bu duyguları tam anlamıyla size yaşatabilecek bir mekan arayışındaysanız fazla uzağa gitmenize gerek yok… (En azından Çeşme’deyseniz…)

“Alaçatı’nın Gastro Parkı” mottosuyla hizmet veren Panayır; Veranda, Avlu ve Ahali’nin yaratıcıları tarafından kuruldu. Alaçatı’nın en güzel koylarından birinde hizmet veren mekan, deniz kenarında dostlarınızla ve sevdiklerinizle harika zamanlar geçirebilmeniz için aradığınız her şeyi bir arada sunuyor.

Panayır’ın misafirleri, mavi suların yanı başında dizilen geniş ve konforlu masalarda, minderlerde veya çimlerde unutulmaz vakitler geçirebiliyor. Alaçatı’nın önde gelen mekanlarından bir diğeri olan Veranda’nın şefleri tarafından hazırlanan menüler, keyifli sohbetlere eşlik ediyor. Üstelik mekanda her gün 17.00’de başlayan, 20.00 itibarıyla ise hareketlenen müzik yayını da var. Eğer siz de 90’lar ve 2000’ler yabancı pop-rock müziğinden hoşlanıyorsanız, Panayır’a mutlaka uğramalısınız.

Kepler Marin

Alaçatı’nın en iyi mekanları Kepler Marin

Instagram Adresi: @keplermarincesme

Sizi, Çeşme’nin en iyi mekanları arasına hızlı bir giriş yapan, convivialist yaşam tarzını tam anlamıyla yansıtan bir işletmeyle tanıştıralım. Çeşme’deki Kepler işletmelerinin en yeni üyesi Kepler Marin, 2021 yazı itibarıyla Çeşme Marina’daki yerini aldı. Mekan, usta barmenler tarafından hazırlanan kendine has kokteyllerinin yanı sıra mevsimler olarak değişiklik gösteren benzersiz lezzetleriyle de Çeşme mekanları arasında oldukça iddialı bir yere konumlanmış durumda. Siz de Çeşme’de alternatif mekan arayışındaysanız bir akşamınızı Çeşme Marina’nın yeni işletmesi Kepler Marin’e ayırmayı unutmayın!

Elias Beach Alaçatı

Elias Beach Alaçatı

Çeşme ya da Alaçatı müdavimleri için Ege Denizi’nin masmavi suları üzerinden Yunan Adaları’na bir bakış atmak, artık sıradan bir aktivite. Bu uzaktan bakış hissi, 2021 yazında açılan Elias Beach ile çok daha yakın bir hal alıyor. Çeşme’ye Yunan esintilerini getiren Elias Beach Alaçatı, Yunan Şef Stathis Depiasis tarafından hazırlanan benzersiz menüsüyle misafirlerini karşılıyor.

Beach ve restoran olarak hizmet veren 500 kişi kapasiteli Elias Beach’te, plaj ve restoran konseptlerine özel olarak hazırlanan iki farklı menü var. Dilerseniz sevdiklerinizle plajdaki şezlonglara uzanıp Ege Denizi’nin keyfini çıkarabilir, dilerseniz de Elias Beach’in restoranında benzersiz Ege lezzetlerini tadabilirsiniz.

Clavis Restaurant

Alaçatı’nın en iyi mekanları Clavis

Instagram Adresi: @clavis.restaurant

2021 yazıyla birlikte Alaçatı’nın en iyi mekanları arasında yer almaya başlayan bir diğer işletme ise Clavis Restaurant. Mekan, yalnızca bir restoran veya bar olmaktan ziyade mimarisiyle de misafirlerini etkilemeyi başarıyor. Helenistik dönemin Yunan mimarisinden esinlenerek tasarlanan Clavis, modern sanat eserlerinin çevresinde, unutulmaz bir gece yaşamak isteyenler için ideal.

Clavis’in iç tasarımı gibi menüsü de oldukça zengin. Mekanda Asya ve Akdeniz mutfağının harmanlandığı birbirinden güzel lezzetler bir arada sunuluyor. Doğa dostu mekanlar arasında da yerini alan Clavis’te menüdeki tüm lezzetler, sürdürülebilir bir bakış açısıyla hazırlanıyor.

Boheme Beach Çeşme

Boheme Beach Çeşme

Instagram Adresi: @bohemecesme

Convivialist mekanlar arasında öne çıkan Çeşme plajlarından bir diğeri ise Boheme Beach. Adından da anlaşılacağı üzere yalnızca bir beach olmaktan öte bir yaşam tarzını simgeleyen mekan, hem mimarisi, hem menüsü hem de gün boyu süren eğlenceleriyle unutulmaz Çeşme tatilleri için harika bir seçenek. 

Spiritüelizm, sanat ve müziği bir arada sunmayı hedefleyen Boheme Beach, ayrıca haftanın belli günlerinde meditasyon workshop’ları da sunuyor. Lezzetli kokteylleri, zengin menüsü ve DJ performansları ile eğlence ve dinlenceyi bir arada sunan mekan, 2021’in en gözde Alaçatı beach’leri arasında yer alıyor. Bu yaz tatilinizden bambaşka deneyimlerle dönmek, hem fiziksel hem de ruhsal anlamda hafiflemek istiyorsanız Boheme Beach’i rotanıza mutlaka ekleyin.

Kapak Fotoğrafı: Ahmet Sali