Kraliyet Aileleri ve Sürdürülebilir Moda

Kraliyet Aileleri ve Sürdürülebilir Moda

Kraliyet aileleri deyince aklımızdan geçenleri hızlıca sıralayalım: Görkemli, parıltılı bir hayat, özel uçaklar, saraylar, ev boyutunda gardıroplarda lüks marka giysi, ayakkabı ve çantalar… Bunlardan bazıları doğru olsa da kraliyet ailesi mensuplarının kurallarla sınırları belirlenmiş bir hayatın içinde olduklarını, rahat ve özgürce harcama yapamadıklarını belirtelim. Küresel ısıtmanın yol açtığı iklim kriziyle mücadele ederken kraliyet ailesi üyelerinden bazı isimlerin doğaya duyarlı adımlarla sürdürülebilirliği desteklemeleri ve yaşam biçimleriyle kitlelere rol model olmaları umut verici. Gelin dünyada sürdürülebilir modanın temsilcisi kraliyet ailesi üyelerinden bazı isimleri inceleyelim.

Cambridge Düşesi Catherine

kraliyet ailesi sürdürülebilir moda cambridge düşesi catherine

Fotoğraf: People 

Balo ve resmi davetlerden günlük organizasyonlara kadar Cambridge Düşesi Catherine, giysilerini belli aralıklarla tekrar değerlendiren isimlerden. Farklı aksesuar, saç ve makyajla yıllardır dolabında bulunan giysilere yeni bir hava katan düşes; kıyafetlerini, ayakkabılarını farklı etkinliklerde tekrar giymekten kaçınmayarak sürdürülebilirliği güncel trendlerle harmanlıyor. Kate, bu şekilde hem tutumlu bir bakış açısıyla satın almayı sınırlı tutuyor hem de kıyafet atığını önlüyor. Düşes, gardırobunda Stella McCartney, Beulah London ve Sézane gibi sürdürülebilir uygulamaları ve üretimi benimseyen tasarımcı ve markalara da yer vererek bu bakışa destek verdiğini kanıtlıyor.

Galler Prensi Charles

kraliyet ailesi sürdürülebilir moda prens charles

Fotoğraf: Marie Claire 

Galler Prensi Charles’ın sürdürülebilir modayı yakından takip edip uyguladığını biliyor muydunuz?  Tahtın veliahtı Charles’ın, kraliyet ailesi üyeleri arasında çevre dostu modanın en büyük destekleyicilerinden olduğunu belirtelim. Bir röportajda giyim tarzını “durmuş bir saat gibi” olarak tanımlayan Charles, trendlere ve hızlı modaya kapılmayıp klasik kesim kıyafetlerini usta ve yerel terzilere diktiren isimlerden. Seçimlerinde dayanıklılığa önem veren Prens, uzun süre giyildikten sonra onları elden çıkarmak yerine tamir ettirmeyi tercih ettiğini de şu sözleriyle açıklıyor:

“Detay ve renk kombinasyonlarına önem veririm. Şanslıyım çünkü takdir ettiğim işler çıkaran harika insanlar bulabiliyorum ve bu yüzden bu parçaları daha uzun süre kullanabiliyorum.”

Hızlı modaya “dur” demek için YOOX Net-A-Porter ve yeni tasarımcılar ile iş birliği yapan Charles, The Modern Artisan isimli sürdürülebilir bir koleksiyon piyasaya sürdü. Kaşmir, yün ve organik ipek gibi doğal lifler kullanılarak ömür boyu modası geçmeden giyilmek üzere tasarlanan bu koleksiyon, 18 parçadan oluşuyor. Ayrıca üretim sırasında kumaşlardan arta kalan atıklar, okul projelerinde kullanılmak üzere toplanıyor. 

Pauline Ducruet of Monaco

sürdürülebilir moda pauline ducruet

Fotoğraf: WWD 

Eski Monako Prensesi Grace Kelly’nin torunu Pauline Ducruet, 2018’de kendi sürdürülebilir unisex markasıyla moda dünyasına adım attı. New York’taki sanat okulu Parsons’dan mezun olan Ducruet, modayla her daim ilgili olduğunu, Louis Vuitton ve Vogue Paris’te çalıştığını ancak hep kendi markasını tasarlamayı, oluşturmayı hayal ettiğini dile getirmişti. Geri dönüştürülmüş malzemeler ve cinsiyetten bağımsız şekil ve renkler kullanarak ürettiği bu yeni markayla Ducruet, modada çeşitlilik, kapsayıcılık ve yavaş tüketim bakış açısını hayata geçirmiş oldu. Alter isimli marka, çağdaş kesimleri klasik bir duyarlılıkla harmanlayan, ​​farklı etkinliklerde tercih edilebilecek, birbiriyle kolay kombinlenen pratik, genç ruhlu parçalardan oluşuyor.

İspanya Kraliçesi Letizia ve Kızı Asturias Prensesi Leonor

Sürdürülebilir moda İspanya kraliçesi

Fotoğraf: New York Times 

İspanya kralı VI. Felipe’nin eşi kraliçe Letizia, dolabındaki kıyafetleri tekrar tekrar değerlendirerek sürdürülebilir modayı destekleyen isimlerden. Elbiselerden blazerlara ve mücevherlere kadar kraliçe Letizia, gardırobundaki mevcut aksesuar ve giysileri farklı yerlerde yeniden kullanmaktan çekinmiyor. Letizia, bu tercihleriyle İspanya’nın gelecekteki kraliçesi olan kızı Leonor’a da örnek oluyor. Prenses Leonor’un üzerinde farklı organizasyonlarda daha önce giydiği elbiselere rastlamak mümkün. Ayrıca Kraliçe’nin iki kızı Leonor ve Sofia, sıklıkla kıyafetlerini paylaşarak gereksiz tüketimin de önüne geçiyor.

Kapak Fotoğrafı: The Week