Kurallarla Çerçevelenen Kraliyet Ailesi Modası

Kurallarla Çerçevelenen Kraliyet Ailesi Modası

Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2021

Kraliyet ailesi modası, mensupların günlük hayatlarından katıldıkları davet, organizasyon, seyahat ve etkinliklere kadar adeta anayasal kurallarla belirlenmiş. Kim nerede ne giyebilir? Hangi kıyafet hangi etkinlik ve yaş grubu için uygun? Kaçınılması gereken renkler veya giyilmemesi gereken ögeler var mı? 

Bu yazımızda Kraliyet ailesi üyelerinin kıyafet seçimlerinde takip etmesi gereken kuralları inceledik. Bu kuralların bazıları gelenek haline gelmişken, bazıları ise tamamen Kraliçe II. Elizabeth’in kişisel zevki ve tercihlerine göre belirlenmiş. O zaman lafı çok fazla uzatmadan başlayalım…

İşte İngiltere Kraliyet Ailesi Modası İçin Değişmez 5 Kural

1. Kraliçe II. Elizabeth’in Rengarenk Kıyafetleri

kraliçe elizabeth pembe giyiyor

Fotoğraf: Bbmag

Listemize Kraliçe’nin rengârenk takımlar ve aksesuarlarla dolu gardırobunun sırrını açıklayarak başlıyoruz.

Kraliçe günlük hayatında veya ev ortamında yalın, göz almayan renklerin hâkim olduğu sade kıyafetler tercih ederken, kalabalığın olduğu etkinliklerde kolaylıkla fark edilebilmek amacıyla özellikle dikkat çekici frapan renklere yöneliyor. Güvenlik açısından da akıllıca olan bu seçim, onun görevliler tarafından kolayca tespit ve takip edilmesini sağlıyor.

Kraliçe, broş seçimi ve aksesuarlarında olduğu gibi kıyafet ve renk seçiminde de güzergâhını dikkate alıyor. Bulunduğu ortamla örtüşecek, zıt düşmeyecek, bedenine, yaşına ve konumuna uygun ögeler tercih eden Kraliçe, her zaman göz kamaştırmayı ve zarafetiyle basında yer almayı başarıyor.

2. Geziye veya Seyahate Giderken Siyah Kıyafet Götürme Zorunluluğu 

kraliyet ailesi

Fotoğraf: Marie Claire

Siyah, Kraliyet ailesi gardırobunda sadece cenaze ve anma günlerine rezerve edilen bir renk olarak yer alıyor. Kraliçe’nin talimatı üzerine, ailede beklenmedik bir vefat olması durumunda, hazır olabilmek için Kraliyet ailesi üyeleri herhangi bir geziye, tura veya seyahate giderken yanlarında hep siyah bir takım ve uygun aksesuar götürmek zorunda. 

Bu kural, The Crown dizisinin birinci sezonunda izlediğimiz, Kraliçe’nin babası VI. George’un ölümüyle hayata geçiyor. Kral IV. George öldüğünde Elizabeth, İngiliz Milletler Topluluğu turu için Kenya’da. Haberi alınca turu yarım bırakıp hemen Londra’ya uçan Elizabeth, yanında siyah bir kıyafet bulunmadığı için kendisine bir tane getirilene kadar uçaktan inmeyi reddediyor. O günden itibaren de Kraliyet ailesi üyeleri seyahate giderken her zaman bavullarında siyah kıyafet için yer ayırmaya başlıyor. 

3. Külotlu Çorap Giymek ya da Giymemek?

kraliyet ailesi yürüyüşte

Fotoğraf: Asiatatler

Fazla gündelik gibi gördüğü için pantolonlardan kaçınan Kraliçe, kadın Kraliyet ailesi üyelerinin de elbise veya etek giymesini tercih ediyor. Ancak diz boyundan kısa olan eteklerden rahatsız olan Kraliçe, aynı zamanda da çıplak bacakları büyük bir pot, saygısızlık ve rüküşlük olarak görüyor. Kraliyet ailesi kadınlarının etek veya elbiselerinin altına hep külotlu çorap giymelerini isteyen Kraliçe, muhafazakâr görünümün aksine onları renk seçimi konusunda özgür bırakıyor. Günümüzün Kraliyet ailesi moda ikonu Kate Middleton’i genellikle ten rengi çorapla görsek de diğer üyeler siyah veya başka bir renk çorap da tercih edebiliyor.  

4. Taçlar Sadece Gelinler ve Evli Kadınlar Tarafından Takılabilir

kraliyet ailesi taçları

Fotoğraf: Cafe Mom

Kraliyet ailesi modası deyince çoğumuzun aklına kıyafetle uyumlu şapkalar, birbirinden şık saç aksesuarları ve en önemlisi taçlar geliyor. Sırada uzun bir geleneğe dayanan bir kural var…

Akşam düzenlenen davet ve organizasyonlarda, Kraliyet ailesinin evli kadınlarında şapkaların yerini görkemli ama bir o kadar da taşıyana zarafet katan taçlar alıyor. Geleneksel olan ve özen gösterilen bu kuralın bir örneğine ilk tacını düğününde takan Meghan Markle ile tanık oluyoruz. Bu kuralın bir diğer özelliği de aynı ortamdaki tüm bekâr erkeklere bu kadınların evli olduğunun mesajını vermesi.

5. Erkek Çocuklar için Şort

kraliyet ailesinde çocuklar şort giyiyor

Fotoğraf: Time

Aristokrasi ve Kraliyet ailesinin takip ettiği bir başka kural ise 16. yüzyıla uzanan bir geleneğe dayanıyor. Bu dönemlerde soylu bebek ve çocuklar aşağı yukarı sekiz yaşlarına kadar elbise giyerlermiş. 19. yüzyılda modernleşen bu kural, soylu erkek çocukları için şortları da uygun görür bir hale gelmiş. Prens George’un birçok fotoğrafında görebileceğiniz üzere hava ne kadar soğuk olursa olsun neredeyse her ortamda pantolon yerine şort giyiyor. Ancak daha sadece iki yaşında olan Prens Louis’in, yakın zamanda çekilmiş olan fotoğraflarında pantolon giymesinin nedeni medyada ve halk arasında oldukça merak edildi. Bu durum, Kate Middleton’ın çocuklarını modern bakış açısıyla yetiştirme konusunda katı Kraliyet kurallarını esnekleştirme girişimi şeklinde yorumlanıyor.

Peki soylu çocukların pantolon giymesi neden uygun görülmüyor? İngiltere’nin sessiz sınıf belirteçlerinden biri olan bu kural, sadece büyük çocuk ve erkeklerin pantolon giymesini uygun görüyor. Pantolon, geleneğe göre orta sınıf ve banliyö çocuklarını temsil ediyor.