3. Nesil Kahveleri ile Öne Çıkan İzmir Kafeleri

3. Nesil Kahveleri ile Öne Çıkan İzmir Kafeleri

Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2021

Kahve, keşfedilip içecek olarak tüketilmeye başlandığı andan itibaren farklı farklı yöntemlerle işlenip tüketicilerin beğenisine sunulan bir içecek oldu. Bu yöntemler elbette ki dönemin teknolojik imkanlarına ve beklentilere bağlı olarak değişkenlik gösterdi. Bunların sonucunda da ‘kahve nesilleri’ olarak adlandırılan trendler oluştu. Bu trendlerin sonuncusu ise ‘3. nesil kahve’. Son birkaç yıldır hepimiz bu kavramı duyuyor, sayısı hızla artan kafeler görüyor ve kahve aşıkları olarak farklı lezzetler deneyimlemek adına bu kafeleri tek tek dolaşıyoruz. İstanbul’dan sonra İzmir de bu kavram çerçevesindeki işletmelerin hızla artığı şehirler arasında yer alıyor. Şimdi gelin, 3. nesil kahveleri ile öne çıkan İzmir kafeleri incelememize başlayalım.

Coffeerem Roastery & Works

latte

Fotoğraf: Fahmi Fakhrudin

İrem ve Hakan İme’nin lezzetli kahveler sunduğu tatlı mı tatlı mekan, güne ufak bir kahve molası vermek için harika bir alternatif. Kahvenizin yanına bir cupcake alıp bu ferah mekanda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Kafeye gitmeyip kahve veya çaylarından temin etmeniz veya eğitimlere katılmanız da mümkün. 

Adres: Örnekköy Mah. Nazım Hikmet Bulv. Saklıbahçe Evleri, 2. Etap No: 13

Roast and Found Co.

kahve demleniyor

Fotoğraf: Karl Fredrickson

Nam-ı diğer R.A.F’ın sahibi Serkan Sağsöz, Avrupa Nitelikli Kahve Birliği tarafından düzenlenen Türkiye Kahve Kavurma Şampiyonası’nın birincisi olmuş bir isim. Öyle ki kafesinde sunduğu kavrulmuş kahveler de uzun yıllardır herkes tarafından beğeni topluyor. Mekan Karşıyaka’da ancak Bostanlı başta olmak üzere çevre ilçeler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Günün birinde yolunuz Roast and Found Co.’ya düşerse diye söyleyelim, mekanın en sevilen içeceği Cold Brew.

Adres: Bostanlı Mah. 2013 Sk. No: 18/B, Karşıyaka

5:18

beş on sekiz kafe

İzmir’in tarihi semti Buca’da eski bir yapıda yer alan 5:18, şöminesi, piyanosu ve bahçesiyle kendine has bir atmosfere sahip. İsmini de yine ülkemizin ilk tren hattı olan Alsancak-Buca treninin akşam saat 5:18’de kalkan ve emekçilerin mesaisinin bittiğini müjdeleyen seferinden alıyor. Farklı kahve türleri ve çaylarının yanı sıra el yapımı tatlılarıyla da İzmir en iyi kafeler listesinde kendine güzel bir yer ediniyor. Ayrıca piyano dinletileri ve farklı türlerden canlı performanslarıyla da semtin sanat noktalarından biri. Sanat ve kahve sevenler için İzmir kafeleri arasında en doğru adres diyebiliriz. 

Adres: Erdem Cad. 160 Sk. No: 4, Buca

Awake Coffee & Espresso

awake coffee

Fotoğraf: Nathan Dumlao

İzmir kafeleri arasındaki bu ünlü mekanda ister arkadaşlarınızla buluşun, ister ailenizle huzurlu vakit geçirin. Awake Coffee & Espresso, İzmir’in keyifli ve sessiz sokaklarından biri olan İtalya Sokağı’nda yer alıyor. Buranın da Cold Brew’u oldukça başarılı. 

Adres: 1381. Sk. No 3/B, Kültür Mah. Alsancak, Konak

Two Cups Coffee & Roastery

kahve çekirdeği

Fotoğraf: Milo Miloezger

İzmir’in ünlü Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan Two Cups Coffee & Roastery, dünyanın dört bir köşesinden getirdiği kahvelerinin yanı sıra tatlı ve kurabiyeleriyle de beğeni topluyor. Her biri ev yapımı olan ürünler, mekana gittiğinizde taze taze servis ediliyor. 

Adres: Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 179/Z1, Alsancak

Komşu Kahve

Komşu Kahve kafe

Fotoğraf:Tyler Nix

Komşu Kahve, İzmir’de 3. nesil kahve sektörünün yaygınlaşmasında oldukça önemli bir yere sahip. Alaçatı’dan sonra Alsancak, Bornova ve Buca’da da şube açan Komşu Kahve’nin konseptini kahve çekirdeği çuvalları oluşturuyor. Mekana adımınızı attığınız anda taptaze kahve içeceğinize ikna olmamak mümkün değil.

Kırkmerdiven

Kırkmerdiven kafe

Fotoğraf: Bal Dişleri

İzmir mekan önerisi listemizin sonuncusunu, İzmir’in tarihi asansörünün yakınında bulunan Kırkmerdiven oluşturuyor. Restore edilmiş eski bir evin içinde bulunan mekan 3. nesil kahveci olmakla birlikte küçük bir lezzet durağı. Genellikle sakinlik ve huzur arayanlar tarafından ziyaret edilse de Kırkmerdiven’de sık sık canlı performanslar, söyleşiler ve atölyeler düzenleniyor.

Adres: Turgut Reis, 305. Sk. No: 59/A, Konak