Meslektaşlarının Filmlerinde Görünen Yönetmenler

Meslektaşlarının Filmlerinde Görünen Yönetmenler

Sinema, her sanat dalında olduğu gibi mensuplarının birbirlerine ihtiyaç duyduğu bir sektör. Yönetmenler, filmin özünü oluşturan oyuncular ile empati yapmak zorunda. Bu bağlamda birçok yönetmenin oyunculuk kariyeri de bulunuyor. Filmlerde görünen yönetmenler, biz izleyiciler için de bir tebessüm kaynağı oluyor. Alfred Hitchcock gibi bazı yönetmenler, kendi filmlerinde oyuncu veyahut figüran olarak görünmeyi tercih ediyor. Fakat biz bugün meslektaşlarının filmlerinde görünen ünlü yönetmenleri inceleyeceğiz. 

From Dusk Till Dawn (1996) | IMDB: 7,2

from dusk till dawn

Quentin Tarantino tarafından senaryosu yazılan film, Günah Şehri ve Alita: Savaş Meleği filmleriyle tanınan yönetmen Robert Rodriguez tarafından yönetildi. Filmde, Gecko kardeşlerin Meksika’ya kaçışı ve ardından gelişen olayları konu alan bir vampir hikayesini izliyoruz. Kardeşlerden Seth Gecko George Clooney, Richard Gecko ise Quentin Tarantino tarafından canlandırılıyor. 

Dreams (1990) | IMDB: 7,8

dreams filminden bir kare

Fotoğraf:Amazon

Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın son dönem filmlerinden biri olan Düşler, yönetmenin kendi düş dünyasını anlattığı sürreal bir çalışma. Filmde 8 adet düş canlandırılıyor. Film akışına göre 5. sıradaki kargalar bölümünde ünlü ressam Van Gogh’un Buğday Tarlası ve Kargalar adlı eseri konu ediliyor. Bu sekansta ise Akira Kurosawa’nın yakın arkadaşı Martin Scorsese, Van Gogh rolünü üstleniyor. Akira Kurosawa’nın Ingmar Bergman gibi yönetmenlerle olan mektuplaşmalarından öğrendiğimiz üzere uzak bir coğrafyada yaşamasına rağmen batı sinemasına yakınlık duyuyor.  

Close Encounters of the Third Kind (1977) | IMDB: 7,6

close encountrers of the third kind

Uzaylılar denildiği zaman aklınıza E.T filminden sonra ne gelir? Yüksek ihtimalle birçoğumuzun cevabı Steven Spielberg’ün ikonik filmi Üçüncü Türden Yakınlaşmalar olur. 1977 yılında gösterime giren filmde, uzaylılar ile yapılan ilk temas ve etkileri anlatılıyor. Claude Lacombe adlı Fransız bilim insanı rolünde ise ünlü yönetmen Alfred Hitchcock ile  yaptığı röportajla tanınan, yönetmen ve sinema kuramcısı François Truffaut yer alıyor.

Star Wars: Phantom Menace | IMDB: 6,5

star wars

Fotoğraf:starwars.com

Star Wars serisi hepimizin bildiği üzere bilim-kurgu sinemasında artık unutulmaz bir yere ulaşmış durumda. İlk üçlemenin öncesinde yaşanan olayları konu alan Phantom Menace’de, Naboo Gezegeni Kraliçesi Padme Amidala’nın yardımcıları arasında tanıdık bir sima görüyoruz. Serinin yaratıcısı George Lucas, filmde Virgin Suicides ve Lost in Translation filmleriyle tanınan Sofia Coppola’ya yer veriyor. Sinemaya olağanüstü katkılar sağlamış bir aileye mensup olan Sofia Coppola’nın bu ünlü seride yer alması şaşırtmadı doğrusu. Yine Coppola’lar sinema tarihinin her yerinde.

Eyes Wide Shut (1999) | IMDB: 7,4

eyes wide shut

Eyes Wide Shut, Stanley Kubrick’in son filmi. Ne yazık ki usta yönetmen filmin gösterimini göremeden vefat etti. Film psikanalist Arthur Schnitzler’in “Traumnovelle” adlı romanından uyarlandı.

Filmde, Doktor Bill Harford ve eşi arasındaki aşkın fantezi boyutunun ortaya çıkması Freudyen bir gözle inceleniyor. Bill’in gizli bir tarikat partisine katılmasıyla gerilimin dozu iyice artıyor. Parti üyelerinden biri ve Bill’in arkadaşı olan Victor Ziegler rolünde ise Out of Africa filmiyle Akademi Ödülü alan Sydney Pollack’ı görüyoruz. Pollack, bu vasıtayla bir yönetmen olarak gösterdiği yeteneği bir oyuncu olarak da gösterebileceğini kanıtlıyor. Fakat filmde sadece Pollack yer almıyor. Blu-Ray versiyonunda Kubrick’in anısına Steven Spielberg ve Martin Scorsese gibi yönetmenlerin büyük ustadan bahsettiği röportajlar da bulunuyor.

Nükleer Atıkların Geri Dönüştürülmesi (Pyroprocessing)

george lucas

George Lucas’tan bolca bahsettik. Peki George Lucas nerede gözükmüş? Yazıda filmlerde görünen yönetmenler ana odak noktamız oldu. Fakat bu sefer bir filmden değil belgeselden alıntı yapıyoruz. Amerika’da Chicago Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yürüten Argonne Ulusal Laboratuvarı, Nükleer Atıkların Geri Dönüştürülmesi adında bir belgesel hazırlamış. Tahmin edeceğiniz üzere nükleer fizik üzerine yoğunlaşan bu belgeselde ne sinemayı ne de George Lucas’ı ilgilendiren şeyler var. Fakat dünyada az bir ihtimalin gerçekleşmesiyle belgeselin çekildiği sokakta bilim insanının arkasında bir anda George Lucas beliriyor. Hayranların bunu fark etmesiyle belgesel internet ortamında ünleniyor. Bilim-kurgu filmleriyle birçok neslin bilim aşkını körüklemiş olan George Lucas, sırf göründüğü belgeseli izlemek için gelen insanların bilgi edinmesini sağlayarak yine bilime olağanüstü bir katkı sağlamış. Üstelik bunu yaptığından haberi bile yok!