Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde Sürdürülebilirlik Teması

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde Sürdürülebilirlik Teması

Yaratıcı projelerin toplum tarafından beğenilme sebeplerinden en önemlisi bir amaca hizmet ediyor olması. Hangimiz hem problemlere çözüm odaklı yaklaşan hem de kreatif bir bakış açısıyla ele alınmış projeleri görmek istemeyiz ki? Cannes Lions Yaratıcılık Festivali de son yıllarda sürdürülebilirlik konusuna dikkat çekerek festivalde yarışacak kişileri, sürdürülebilirlik temasında projeler üretmeye teşvik ediyor. İşte detaylar…

Cannes Lions Nedir?

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde Sürdürülebilirlik Teması
Fotoğraf: Unsplash | Giorgia Trovator

Cannes Lions, reklam dünyasında önemli bir yere sahip olan, dünya çapında gerçekleştirilen yaratıcılık festivali. Her yıl haziran ayında Cannes şehrinde reklam ve pazarlama dünyasının bir araya geldiği etkinlik, markalardan gelen yaratıcı projeleri çeşitli kategorilerde değerlendiriyor. Bu kategoriler arasında Film Craft, Media, Design, Radio&Audio, Digital Craft, Outdoor ve daha fazla konu yer alıyor. Yani yalnızca reklam filmlerine odaklı değil, yaratıcı projelere odaklı bir festival olarak öne çıkıyor. 

Ek olarak belirtmeliyiz ki Cannes Lions ve Cannes Young Lions olarak iki farklı festival bulunuyor. Cannes Young Lions, belirli bir yaş sınırına kadar adayları kabul ediyor. Bu festivalde yarışma komitesi tarafından verilen brief doğrultusunda projeler oluşturuluyor. 

Yaratıcı Projeler Sürdürülebilirlik ile Öne Çıkıyor

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde Sürdürülebilirlik Teması
Fotoğraf: Unsplash | Gabrielle Henderson

Geçtiğimiz yıl 12 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde sürdürülebilirlik konusu önemli bir yere sahipti. Öyle ki, geçtiğimiz yıl sürdürülebilirlik odaklı projeler çeşitli kategorilerde ödüllendirildiler. İşte geçtiğimiz yıl ödül alan projeler arasında sürdürülebilirlik temasıyla öne çıkan markalar ve kategorileri:

  • Entertaintment Lions kategorisinde ödül kazanan kampanyanın sahibi Eat A Swede oldu. Sürdürülebilirlik odaklı oluşturulan kampanyada gıdada sürdürülebilirlik konusu ele alındı. (McCann Group)
  • Dole markasına ait Pinatex projesi, Creative Business Transformation kategorisinde ödül sahibi oldu. Ananas yapraklarının israf olmaması için üretilen bu proje sayesinde ananas yapraklarından vegan ve sürdürülebilir deriler üretilmesi sağlanıyor. İsrafı kara dönüştüren bu projenin, ana markası Dole’a 100 milyon dolar kazandırdığı biliniyor. (L&C New York)
  • Suncorp Group, iklim krizini ele aldı ve One House to Save Many projesini geliştirdi. Marka zorlu hava koşullarına dayanıklı konut projesiyle Innovation Lions kategorisinde ödül aldı. (Leo Burnett)

Cannes Lions web sitesinde de sürdürülebilirlik ile ilgili detaylara değiniliyor. Sürdürülebilirlik düşüncesinin markaların ana stratejilerine dahil olması gerektiğini gösteren bu gelişmelere bakıldığında bu yıl oluşturulacak projelerde de sürdürülebilirliğe dikkat çekileceğini öngörmek mümkün.

 Cannes Lions’ta Sürdürülebilirliğe Dair Sorular 

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde Sürdürülebilirlik Teması
Fotoğraf: Unsplash | Jaime Lopes

2023 yılının haziran ayında düzenlenecek Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde başvuru kriterleri dikkat çekiyor. Cannes Lions 2023 için duyurulan yenilikler arasında sürdürülebilirlik ön planda. Bu yıl ödül törenine katılacak aday projelerin ve sunumların ayak izi istenen bilgiler arasında yer alıyor. Projelerin sürdürülebilirlik konusundaki etkilerini de belirtmeleri isteniyor. Ancak bu bilgiler adayların isteğine bağlı şekilde veriliyor. Projelerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi için katkılarının ve sürdürülebilirlik konusundaki problemlere yaratıcı bakış açılarının da öne çıkması bekleniyor. 

Gerek yayınladıkları raporlar gerekse geçtiğimiz yıl ödül almaya hak kazanan sürdürülebilirlik temalı projelerle Cannes Lions ödüllerinde sürdürülebilir kalkınma hedefleri oldukça etkili. Üstelik organizasyon olarak da giriş ücretlerini çeşitli kurumlara bağışlayacaklarını duyurdular.

Kapak Fotoğrafı: Cannes Lions