Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları

Geçmişi Antik Yunan’a kadar dayanan festival ve karnaval kültürü, insanlığın gündelik yaşamın yoğunluğundan uzaklaşarak bambaşka bir dünyaya adım atmaları için en uygun etkinliklerden biri. Kültürel anlamda da büyük önem taşıyan popüler festivaller, dünyanın çeşitli bölgelerinde coşkuyla kutlanıyor. İşte dünyanın en ünlü festivalleri ve karnavalları…

Dünyadaki En Ünlü 10 Festival

Festival dendiğinde ilk akla gelen bölgelerden biri Amerika Kıtası. Sıcakkanlı ve dans etmeyi seven insanlarla dolu bu kıtada birbirinden ilginç onlarca festival gerçekleştiriliyor. En iyi festivaller genel olarak Amerika Kıtası’nda yapılıyor gibi dursa da dünyanın çeşitli bölgelerinde ilginç festivaller bulunuyor. 

Dia De Los Muertos | Meksika

Dia De Los Muertos festivali

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Meksika’daki ünlü festivaller arasında gösterilen Dia De Los Muertos, her yılın mayıs ayında gerçekleştiriliyor. Ölüler Günü olarak da bilinen festivalde yerel inanışa göre aileler, ölüleri için adaklar adıyor ve dualar ediyor. Ölüler Günü Festivali hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Disney tarafından yapılan en iyi animasyon çizgi dizilerden olan Coco’yu izleyebilirsiniz.

Mardi Gras | Amerika Birleşik Devletleri

Her sene Louisiana’da yapılan Mardi Gras’ın kökenleri antik Hristiyan öğretilerine kadar dayanıyor. Sezonun başlangıcının ve baharın gelişinin kutlandığı festivalde geçit törenleri, balolar ve kral pastası etkinlikleri düzenleniyor.

Burning Man | Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları Burning Man

Fotoğraf: Hippopx 

En ilginç festivaller dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Burning Man, her yıl binlerce kişiyi çölün ortasında buluşturuyor. Çağdaş sanatın elektronik müzikle buluştuğu bu “evrende” yalnızca etkinliğe özel para birimi kullanılabiliyor. Eşsiz görsel şovların gerçekleştirildiği festival, Amerikan İşçi Bayramı’ndan hemen önceki pazartesi günü kutlanmaya başlıyor.

La Tomatina | İspanya

Popüler festivaller içerisinde İspanya’nın festivallerinden bahsetmesek olmazdı. La Tomatina, 1945 yılından beri domates hasadını kutlamak için yapılıyor. Yıllar içerisinde turist akınına uğrayan Valencia’da yapılan festivalin en ünlü olduğu konu şüphesiz ki binlerce insanın katıldığı domates savaşı.

St. Patrick Festivali | İrlanda

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları St Patrick

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İrlanda’nın tüm dünyaya yaymayı başardığı kültürel ögelerinden St. Patrick Günü’nde kutlanan festival, renkli kostümlere ve unutulmaz geçit törenlerine ev sahipliği yapıyor. Eğer bir gün St. Patrick Festivali’ne katılırsanız yeşil bir şeyler giymeyi unutmayın!

Cannes Film Festivali | Fransa

Dünyanın en prestijli film festivalleri arasında gösterilen Cannes Film Festivali, her yıl mayıs ayında Fransa’da gerçekleştiriliyor. Çağdaş sanat filmlerinin kalbinin attığı festivalde birbirinden kaliteli yapımlar Altın Palmiye ödülü için yarışıyor.

Holi Festivali | Hindistan

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları Holi Festival

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Eğlence ortamı açısından en ilgi çeken festivallerden biri olan Holi Festivali, her yıl Hindistan’da baharın gelişini kutlamak için düzenleniyor. Dünya festivalleri arasında en çok katılımcıya sahip olanlardan biri olan Holi Festivali’ne katılanlar renk renk boyalar ile adeta bir gökkuşağı gibi festivalden ayrılıyor.

Melbourne Komedi Festivali | Avustralya

Dünyanın en büyük bağımsız komedi festivali olan Melbourne Komedi Festivali, 1987 yılından beri gerçekleştiriliyor. Esas olarak stand-up ve kabare gösterilerinin sergilendiği festivalde eskiz gösterileri ve doğaçlama tiyatro oyunları da yer alıyor. Mart ayında başlayan etkinlikler nisan ayına kadar sürüyor.

Cosplay Festivali | Japonya

Cosplay festivali

Fotoğraf: Antonio Ponte

Japonya’da düzenlenen Cosplay Festivali, temelde oyun ve anime gibi çeşitli sanatsal üretimlerde bulunan karakterleri canlandırmak üzerine kurulu. Temmuz ayında düzenlenen etkinlikte birbirinden renkli kıyafetler giyen insanlar sokakları neşeye boğuyor.

Ay Festivali | Çin – Vietnam

En ünlü festivaller arasında antik olarak sayılabilecek Ay Festivali’nin tarihi 3000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Çin ve Vietnam’da kutlanılan festival, Ay Takvimi’ne göre bir hasat festivali olarak biliniyor. 2006 yılında Çin hükümeti tarafından “değiştirilemez kültürel miras” olarak belirlenen organizasyon, ay kekleriyle ve ateş ejderhası kostümlü dans ekipleriyle ünlü.

Dünyadaki En Ünlü 10 Karnaval

Karnaval ile festival arasındaki fark, temelde karnavalın Hristiyan kültüründen geliyor olması. Fakat son yıllarda etkinliklerin büyümesiyle birlikte konseptler de birbirine benzemeye başladı. Genel olarak festivallerden daha büyük etkinlikler olan karnavallar, kültürel anlamda daha köklü. Geleneksel karnavallar her yıl milyonlarca insan tarafından kutlanıyor.

Rio Karnavalı | Brezilya

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları Rio Karnavalı

Fotoğraf: Maxpixel

Brezilya karnavalı dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan şüphesiz ki Rio Karnavalı. Dünyaca ünlü bu karnavalda düzenlenen geçit törenleri, her sene milyonlarca turisti kendisine çekiyor. Birbirinden renkli kostümlerin giyildiği ve Güney Amerika’ya özgü dansların yapıldığı Rio Karnavalı, en iyi karnavallar arasında yer alıyor.

Notting Hill Karnavalı | Birleşik Krallık

Avrupa’nın en büyük sokak partisi olan Notting Hill Karnavalı, Birleşik Krallık’ın tüm ülkelerinde coşkuyla kutlanıyor. Rio Karnavalı’na benzer bir şekilde Notting Hill Karnavalı’nda da en önemli etkinlik geçit töreni. Her yıl ağustos ayında kutlanan karnavalda Birleşik Krallık’a özgü kültürel kıyafetler ve danslar yer alıyor.

Oruro Karnavalı | Bolivia

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları oruro karnavalı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Şeytanların Dansı Festivali olarak da bilinen Oruro, geleneksel karnavallar arasında yer alıyor. Her yıl cuma günü Hristiyan inancına göre İsa’nın çölde geçirdiği kırkıncı gün olan Kül Günü öncesinde kutlanan Oruro Karnavalı’nda kötü ruhları ve şeytanları kovmak için renk renk kıyafetler giyiliyor, ritüellere benzeyen danslar yapılıyor.

Binche Karnavalı | Belçika

Kül Günü öncesinde kutlanan bir diğer karnaval olan Binche Karnavalı’na katılanlar, tek tip maskelerini giyerek Gille adlı kültürel değeri olan uşak karakterini canlandırıyor. Kötü ruhları korkutmak için yapılan geçit töreni, Belçika’nın sokaklarını insanlarla dolup taşırıyor.

Santa Cruz de Tenerife Karnavalı  | İspanya

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları Santa Cruz de Tenerife Karnavalı

Fotoğraf: Philippe Teuwen

Rio Karnavalı’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci karnavalı olan Santa Cruz de Tenerife Karnavalı, İspanya’da gerçekleştiriliyor. Her yıl yüzlerce müzik ve dans grubuna ev sahipliği yapan karnavalda devasa bir geçit töreni düzenleniyor.

Cologne Karnavalı | Almanya

Almanya’nın en büyük karnavalı olan Cologne Karnavalı, kasım ayından şubat ayına kadar sürüyor. Köln’de düzenlenen etkinliklerde kalabalığa şekerler fırlatılan büyük bir geçit töreni düzenleniyor.

Venedik Karnavalı | İtalya

Venedik Karnavalı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Maskeleriyle ünlü Venedik Karnavalı, dünyanın en güzel şehirlerinden birini daha da güzel yapabilen nadir etkinliklerden. Kökenleri Rönesans Devrimi’ne kadar dayanan maskeli karnaval, her sene şubat ayında gerçekleştiriliyor. 

Trinidad ve Tobago Karnavalı |Trinidad ve Tobago

Geleneksel karnavallar arasında en renklilerden biri olan Trinidad ve Tobago Karnavalı, Karayip Denizi yakınlarındaki bir adalar ülkesinde gerçekleştiriliyor. Karayipler’in en büyük sokak partilerinden biri olan karnaval, sabaha karşı saat dört sularında başlıyor ve gün boyu devam ediyor.

Quebec Kış Karnavalı | Kanada

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları Quebec Kış Karnavalı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Çoğu karnaval sıcakların geldiği yaz ve bahar aylarında yapılsa da Quebec Kış Karnavalı, farklı bir konsepte sahip. Buz Karnavalı olarak da bilinen etkinlik Kanada’da gerçekleştiriliyor. Buzdan yapılan heykellerin sergilendiği ve mesire alanlarının kurulduğu karnavala her yıl binlerce kişi katılım gösteriyor.

Junkanoo Karnavalı | Bahamalar

Bahama kültürü ve geleneklerinin sergilendiği Junkanoo Karnavalı, dört gün boyunca sürüyor. Genellikle yaz aylarında düzenlenen karnavala her yıl binlerce turist akın ediyor. Karnavalda yöresel kıyafetler giyiliyor ve çeşitli dans toplulukları sergilemeler yapıyor. 

Ulusal Festivaller Nelerdir?

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Akdeniz ikliminin sıcak havasını taşıyan ülkemizde yıllardır kutlanan birbirinden eğlenceli festivaller bulunuyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerine yayılan festivallerin bazıları geleneksel bazıları da modern havaya sahip. İşte Türkiye’deki en ünlü festivaller…

  • Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı
  • Uluslararası Urla Enginar Festivali
  • Tekirdağ Kiraz Festivali
  • Kırkpınar Yağlı Güreşleri
  • İstanbul Film Festivali
  • Doğal Yaşam Festivali
  • Seferihisar Lavanta Festivali

Türkiye’deki İlginç Festivaller

Türkiye’de her sene bahar aylarının gelişini düzenlemek adına birbirinden ilginç festivaller gerçekleştiriliyor. 

Yumurta ve Flamingo Festivali | Afyonkarahisar

Başmakçı ilçesinde düzenlenen Yumurta ve Flamingo Festivali, bölgeye ait iki değeri birleştiriyor. Türkiye’nin yumurta deposu olarak bilinen Başmakçı aynı zamanda flamingoların Türkiye’deki 5 konaklama ve kuluçka bölgesinden biri olan Acıgöl’e ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında düzenlenen festivalde yöreye ait yemekler sergileniyor ve geleneksel olarak giydirilmiş develerle mehter takımı eşliğinde geçit töreni yapılıyor.

Uluslararası Ekmek Festivali | Ankara

Dünyanın En Ünlü Festival ve Karnavalları Ekmek Festivali

Fotoğraf: Couleur

Ankara’da düzenlenen Uluslararası Ekmek Festivali’nde Anadolu’nun birbirinden yetenekli fırın ustaları, en iyi ekmekleri yapmak için yarışıyor. Sıcak Sıcak Bir Festival sloganına sahip etkinlikte Türkiye’den çıkan ekmek türlerinin yanında 17 farklı ülkeden gelen fırın ustaları da yöresel ekmeklerini tanıtıyor.

Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri | Manisa

Manisa’da 2006 yılından beri kutlanan festival, Türkiye’nin en ilginç etkinliklerinden biri olarak anılıyor. Adını Türkmen kökenli bir Kurtuluş Savaşı kahramanı olan ve Spil Dağı’nda yaşayıp yalnızca şortla dolaşan Ahmet Bedevi’den alan festivalin ana teması çevrecilik. Her sene doğa yürüyüşü ve bisiklet tutkunlarının katılımlarıyla gerçekleştirilen festivalde Ege’nin doğal güzellikleri öne çıkarılıyor.

En Popüler Karnavallar Hangi Ülkeye Aittir?

Dünyanın çeşitli bölgelerinde devasa karnavallar kutlanıyor. Karnavalların büyüklüğü katılımcı sayısına ve etkinliğin boyutuna göre değişse de ülkeler için turistik anlamda büyük önem taşıyor. Çoğu kişiye göre en popüler karnavallar Brezilya’ya ait. Başta Rio Karnavalı olmak üzere Brezilya Karnavalı ve Sao Paulo Karnavalı, her yıl ülkeye milyonlarca turist çekiyor. Dünyanın en çılgın karnavalları arasında gösterilen Rio Karnavalı, birbirinden renkli görüntülerle tüm dünyada yankı uyandırıyor. 

Fotoğraf: Wikimedia Commons