Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri

Müzik, her zaman tüm insanların kültüründe kendine yer edinmeyi başardı. Fakat geride bıraktığımız 50 yıl içerisinde globalleşme rüzgarlarının da artmasıyla birlikte artık evrensel bir dile ve birleştirici bir kimliğe kavuştu. Her sene dünyanın çeşitli bölgelerinde düzenlenen müzik festivalleri de bunu kanıtlar nitelikte. İşte sizin için düzenlediğimiz dünyanın en iyi müzik festivalleri listesi…

Dünyadaki En Ünlü Müzik Festivalleri

Dünya müzik festivalleri, her geçen 10 yılda bir değişen müzik akımları sebebiyle değişim geçiriyor. Günümüzde en sevilen türlerden biri olan elektronik müzik, müzik festivallerine fazlasıyla hakim durumda. Elektronik müziği ise hip hop ve rock müzik festivalleri takip ediyor. Dünyadaki en ünlü müzik festivalleri, her sene milyonlarca müzikseveri bünyesinde ağırlıyor.

Burning Man Festivali | Nevada – Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri Burning Man

Fotoğraf: Marco Verch

Nevada’da bir çölde düzenlenen Burning Man Festivali, elektronik müziğin yanında sahip olduğu sahne şovlarıyla da tanınıyor. Diğer festivallere kıyasla 60’ların özgürlükçü ruhunu yansıtan festivallerden biri olan görülen Burning Man Festivali’ne yalnızca bisiklet ile ulaşılabiliyor. Ayrıca festival içerisinde yalnızca etkinliğe özel para birimi kullanılabiliyor. Eğer ünlü DJ’ler tarafından performe edilen elektronik müziğin yanında çağdaş sanat ile birleşen sahne gösterileri görmek ve unutamayacağınız bir deneyim yaşamak istiyorsanız Burning Man Festivali sizin için fazlasıyla uygun olabilir.

Roskilde Festivali | Roskilde – Danimarka

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri Roskilde

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Dünyadaki müzik festivalleri arasında kendini ayrı bir yere koymayı başarabilen Roskilde Festivali, 70’li yılların başından beri Danimarka’da düzenleniyor. Başlangıçta bir hippi festivali olarak başlayan Roskilde Festivali, kısa sürede binlerce kişinin katıldığı devasa bir etkinliğe dönüştü. Yalnızca bir müzik festivali olmanın dışında sinema gösterimleri, spor aktiviteleri ve benzer çeşitli etkinlikleri de bünyesinde barındıran Roskilde Festivali’nde Red Hot Chili Pepper, Foo Fighters gibi ünlü müzik grupları sahne alıyor. Ayrıca festivalin en dikkat çeken yönlerinden biri de her sene yapılan çıplak koşu yarışması. Yarışmayı kazanan kişi ise bir sonraki sene yapılacak olan festival için ücretsiz bir bilet kazanıyor. 

Glastonbury Festivali | Pilton – İngiltere

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Kamp temalı müzik festivali konseptinin ilk yaygınlaştığı etkinliklerden biri olarak bilinen Glastonbury Festivali, dünyanın en ünlü müzik festivalleri listelerinde her zaman kendine yer bulmayı başarıyor. 1970 yılında ünlü gitarist Jimi Hendrix’in ölümüyle başlayan festivalde ağırlıklı olarak Rock, elektronik, reggae, halk müziği ve hiphop türünde müzik yapan sanatçılar sahneye çıkıyor. 2007 yılında 177.000 katılımcıyla dünyanın en büyük müzik festivalleri arasında anılıyor. 

New Orleans Caz Festivali | New Orleans – Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri new orleans caz festivali

Fotoğraf: Wally Gobetz

Modern caz müziğinin doğduğu yer olarak bilinen Amerika’da organize edilen New Orleans Caz Festivali, çağdaş müziğin kalbinin attığı noktalardan biri olarak görülüyor. Her sene dünyaca ünlü caz, Blues ve R&B sanatçılarının katıldığı festival, çeşitli kültürlere sahip olan katılımcıların kostüm sahnelemelerine şahit oluyor. 

Electric Daisy Carnival

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Türkçeye Elektrik Papatya Karnavalı olarak çevrilebilecek olan festival, efsanevi sahne şovlarıyla her sene binlerce Amerikalıyı eğlencenin doruklarına çıkarıyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ayaklar halinde gerçekleştirilen festivalde ağırlıklı olarak house techno, EDM ve dubstep müzikler çalınıyor. Açılışını Las Vegas’ta yapan EDC, şimdiye kadar Meksika, Japonya, Güney Kore, Çin ve Portekiz’de de düzenlendi.

En Çok Katılımcının Dahil Olduğu Müzik Festivalleri

Dünyanın en iyi müzik festivalleri, her sene milyonlarca insanı bünyesinde ağırlıyor. Bulunduğu bölgelere ve sahne alan sanatçılara göre bu rakamlar değişse de artık efsaneleşen bazı müzik festivallerine katılanların sayısı neredeyse bir şehir büyüklüğüne ulaşabiliyor. İşte en çok katılımcının olduğu müzik festivalleri….

Donauinselfest | Viyana – Avusturya

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri donauniselfest

Fotoğraf: Donauinselfest

Viyana’da düzenlenen Donauinselfest, açık ara dünyanın en büyük müzik festivali olarak görülüyor. Günler süren müzik festivalleri içerisinde yer almayan Donauinselfest, yalnızca üç gün içerisinde 3 milyondan fazla müzikseveri bünyesinde ağırlıyor. 1983 yılından beri düzenlenen festivalde Avrupa’nın en ünlü sanatçıları sahne alıyor. Festivalin bu denli ünlü olmasının arkasında Viyana’nın Avrupa’daki merkezi konumu, şehrin müziksever bir yer olması ve tabii ki tamamen ücretsiz olması yatıyor. Avrupa’nın en büyük turistik etkinliklerinden biri olan festival her yıl Viyana’ya 65 milyon euro değerinde gelir getiriyor.

Mawazine Festivali | Rabat – Fas

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri

Fotoğraf: @mawazine

Dünyanın en büyük müzik festivalleri, genellikle Avrupa ve Amerika kıtalarına yayılsa da bu seferki Afrika’dan geliyor. Her sene Fas’ta düzenlenen Mawazine Festivali, 2.5 milyon katılımcıyla dünyanın en büyük ikinci müzik festivali olma unvanını taşıyor. Whitney Houston, Elton John, Travis Scott ve The Weekend gibi isimler Mawazine Festivali’nde sahne alan ünlüler arasında yer alıyor.

Montreal Uluslararası Caz Festivali |Montreal – Kanada

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri Montreal Caz Festivali

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Dünyanın en büyük caz festivali olarak adlandırılabilecek Montreal Uluslararası Caz Festivali, iki milyona yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Diğer müzik türlerinin aksine çok daha az dinleyiciye sahip olsa da caz kültürünün yeniden canlanmasında önemli yeri olduğu düşünülen festivalde 3000 sanatçı 20 sahnede toplamda 650’den fazla gösteri düzenliyor. 1980 yılından beri sürdürülen etkinlik Ray Charles ve Chick Corea gibi ünlü caz sanatçılarını da zamanında bünyesinde ağırlaması ile tanınıyor.

Summerfest  | Milwaukee – Amerika Birleşik Devletleri

Summerfest

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Amerika’nın en büyük festivali olan Summerfest, 1999 yılına kadar dünyanın en büyük müzik festivalleri listesinde birinci sırada yer alıyordu. Her sene binlerce Amerikalı öğrencinin yaz tatili için akın ettiği festivalde modern pop müziğin en ünlülerinden Bruno Mars ve Lady Gaga gibi ünlü isimler sahne alıyor. Yalnızca bir müzik festivali olmanın dışında devasa bir etkinlik olan Summerfest, düzenlendiği bölgelere 150 milyon dolara yakın bir gelir sağlıyor. 2017’de düzenlenen Summerfest’e 830 bin kişinin katıldığı düşünülüyor.

Pol’and’Rock Festival | Czaplinek – Polonya

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Polonya Woodstock Festivali olarak da anılan Pol’and’Rock Festivali, 1995 yılından beri düzenleniyor. Efsanevi Woodstock konserinden adını alan festival, Avrupa’nın en büyük rock müzik organizasyonları arasında gösteriliyor. Rock müziğin dışında folk müziği, elektronik müzik ve klasik müzik de festival kapsamında çalınan türler arasında. Her sene en az yarım milyon insanın katıldığı festival, 750 bin katılımcıyla dünyanın en ünlü festivalleri arasında gösteriliyor.

Tomorrowland En Büyük Müzik Festivali Midir?

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri Tomorrowland

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Dünyanın en ünlü müzik festivalleri denildiğinde ilk akla gelenlerden biri tabii ki Tomorrowland oluyor. Fakat sanılanın aksine Tomorrowland dünyanın en büyük müzik festivali değil. Belçika’da düzenlenen elektronik müzik festivaline ortalama 400 bin kişi katılıyor. Son yıllarda artan popülaritesi nedeniyle katılımcı sayısında kayda değer bir artış gözlemlense de Tomorrowland’in şimdiye kadar kırdığı en büyük rekor 2022 yılında 600 bin katılımcı oldu. Toplamda 9-10 gün süren festival, unutulmaz sahne şovlarına, son derece coşkulu müthiş bir seyirci topluluğuna ve ünlü DJ’ler tarafından gerçekleştirilen efsanevi performanslara sahne oluyor. 

Dünya Müzik Festivalleri Hangi Dönemde Gerçekleştirilir?

Müzik festivalleri, tarihler değişiklik gösterse de çoğunlukla yaz aylarında düzenleniyor. Genellikle açık havada düzenlenen festivaller için hava ve coğrafi koşullar büyük önem arz ediyor. Binlerce katılımcıyla gerçekleştirilen festivallerin hava koşullarından etkilenmemesi için en iyi günler tercih edilmeye çalışılıyor. Dünyadaki en ünlü müzik festivalleri, yazın başlamasından sonbahara kadar sürebiliyor. Bunun dışında Tomorrowland gibi ikonik festivallerde her sene aynı tarihler korunmaya çalışılıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Wikimedia Commons