Başka Bir Yol Mümkün! Moda Markalarının Sürdürülebilir Stratejileri

Başka Bir Yol Mümkün! Moda Markalarının Sürdürülebilirlik Stratejileri

Artık “Sürdürülebilirlik Nedir?” sorusuna verilecek en kısa cevap “ihtiyaç” olmalı.  Doğa, maalesef tükenmez bir kaynak değil. Gelecek nesillere tatmin edici bir yaşam kalitesi sunmak istiyorsak enerji kullanımından su kıtlığına her konuya sürdürülebilir çözümler üretmeliyiz. Sürdürülebilir çözümlere en çok ihtiyaç duyulan sektörlerden biri de tekstil sektörü. Bu sektörün büyüklüğü de göz önüne alındığında üretim için yeni yollar arayan moda markaları bize umut ışığı oluyor. Gelin hızlı moda markalarının sürdürülebilirlik stratejileri nelermiş, birlikte bakalım…

Sürdürülebilir Üretim 

Fotoğraf: Janko Ferlic

Amaç çevrenin korunması olduğunda kaynakların kullanımı, ham madde israfının önlenmesi ve atık yönetimi kavramları karşımıza çıkıyor ve sürdürülebilir üretim kaçınılmaz bir hale geliyor. Bu üretimin moda sektörüne yansıması ise tercih edilen alternatif ham maddelerde saklı. Peki, ham madde tercihleri, enerji ve su tüketimi konusunda aldıkları sorumluluklar ile sürdürülebilir üretim yapan markalar, hangi ürünleri kullanıyor?

Temel olarak pamuk cevabını akla getiren bu soru bambaşka kapılar aralıyor… 

Doğada tamamen çözünebilen, nemi emen ve nefes alabilen ‘’organik keten’’ ve ‘’organik kenevir’’ listenin başında geliyor. Üretiminde kullanılan tüm kimyasalların geri dönüştürülebildiği, okaliptus ağacından elde edilen “liyosel” ve ipek kozasının üstünden alınarak ipek böceklerine zarar vermeden kullanılan “ahimsa”, sektörde en çok tercih edilen sürdürülebilir materyaller arasında. 

Sürdürülebilir Tüketim 

Fotoğraf: Paula Prekopova 

Her ne kadar sürdürülebilir bir üretim için sektördeki aktörler enerji kullanımına, su tüketimine ve ham madde seçimine özen gösterse de kesin çözüm bunların hiçbiri olmuyor. Sürdürülebilirlik için ‘’tüketim’’ alışkanlıklarını yönetmek oldukça kritik bir yere sahip.  

Sürdürülebilir alışveriş alışkanlıkları edinmek, ikinci eli veya kiralamayı tercih etmek, eski ürünleri geri dönüştürmek önemli adımlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında sürdürülebilir üretim yapan markaların pazarlama stratejilerinin, hem doğamız hem de kendi küresellikleri için doğru yönetilmesi gerekiyor.

Sürdürülebilir Stratejiler ve Moda Markaları 

Hem bize hem doğaya dost olan ünlü markaların stratejileri aşağıda yer alıyor…

Levi’s

Levis

Fotoğraf: Ryan Moreno

Dünyanın en ünlü ve eski denim markalarından olan Levi’s, isminin getirdiği gücü de kullanarak sürdürülebilirlik konusunda sorumluluk alıyor. Markanın, sektördeki diğer isimlere örnek olacak gelecek stratejisi şu şekilde: 

  • Marka, 2025 yılına kadar %100 sürdürülebilir kaynaklı organik pamuk kullanımına geçecek.
  • Sera gazı emisyonları %40 azaltılacak ve %100 yenilenebilir enerji kullanılacak.
  • Levi’s, alternatif ham madde kullanımına destek verecek.
  • Çalışanlarına sürdürülebilirlik alanında eğitimler sağlayacak.

Reformation

Fotoğraf: @reformation

Son zamanların ilham veren markalarından olan Reformation, iklim krizine karşı sorumluluk alacağı taahhüdünde ısrarlı olmaya devam ediyor. Karbon ayak izini azaltma ve yenilenebilir elyaf kullanımı konusunda öncü olan marka, aynı zamanda geri dönüşüm şirketi ThreduP ile ortaklık yaparak taşeronları marka ve perakendecilere karşı koruyor ve toplumsal konulara olan duyarlılığını da ortaya koyuyor. 

Sleeper

Fotoğraf: daily_sleeper

2030 yılına dair hedefi tamamen döngüsel olmak olan Sleeper, sürdürülebilirlik için oldukça büyük adımlar atmaya devam ediyor. Marka; tamamen keten, rayon viskon, EcoVero ve geri dönüştürülmüş polyester kullanıyor. Koleksiyonlarını hazırlarken sertifikalı olmasına ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden oluşmasına özen gösteriyor. 

Knickey

Knickey

Fotoğraf: knickeyofficial

Knickey, tüm ürünlerini pamuğun yetiştirilmesinde pestisit kullanılmadığına dair verilen bir sertifika olan GOTS sertifikalı organik pamukla üretiyor. Knickey’nin tedarik zincirinin her parçasının, organik üretim süreçlerinden oluşmasının yanında marka, sürdürülebilir tüketim alışkanlığına da destek veriyor. Knickey’den aldığınız ve artık giymediğiniz ürünü geri dönüştürmek için gönderdiğinizde marka, size yenisini veriyor! 

Kalita

Kalita

Fotoğraf:kalitaofficial

Londra merkezli olup Bali ve Hindistan’da küçük atölyelerdeki yerel zanaatkarlar aracılığı ile üretim yapan Kalita, tamamen kadınlardan oluşan bir ekibe sahip. Zamansız tasarımlar yapmayı hedefleyen moda markası, doğal kumaş boyaları kullanıyor ve giysiler yeniden kullanılabilir muslin torbalarda gönderiliyor. Kalita’nın giysi etiketleri ise geri dönüştürülmüş kağıttan üretiliyor. 

Referanslar 

123 4

Kapak Fotoğrafı: Harper Sunday