İstanbul’un En İyi Şef Restoranları

İstanbul’un En İyi Şef Restoranları

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2022

Türkiye’de en iyi yemekleri yiyebileceğiniz şehirlerden biri İstanbul’dur. Şehirde birbirinden şık restoranlar, şef restoranları ve gurme restoranlar faaliyet gösterir. Bunların büyük kısmı, hem yemeklerin lezzeti hem de mekan dekorasyonu açısından standartların üstünde hizmet veren anlamına gelen fine dining restoranlar başlığı altına girer. İyi bir şef restoranında güzel bir yemek deneyimi yaşamak isteyenler için İstanbul’un en iyi şef restoranları listesi hazırladık. Aynı zamanda listemizdeki işletmelerin büyük kısmı sürdürülebilir mutfak konusundaki hassaslığı ile de öne çıkıyor. Ancak isterseniz listeye geçmeden önce ‘’Şef restoranı nedir?’’ sorusuna yanıt verelim…

Şef Restoranı Ne Demek?

Mutfaktaki aşçının diğer bir deyişle şefin, aynı zamanda işletmenin sahibi olması durumunda o mekan şef restoranı olarak anılır. Bu tanıma giren mekanlarda şefin stili her noktada fark edilir. Menü, yemekler ve hatta mekanın tasarımı şefin tarzı ile ilişkilidir. İstanbul’da iyi bir şef restoranı arıyorsanız İstanbul’un en iyi şefleri arasında gösterilen bazı isimlerin restoranlarını listemizde görebilirsiniz. Hatta şefler arasında, lezzet noktasında dünyaca standart kabul edilen Michelin Yıldızı sahibi usta isimler de yer alıyor. İşte İstanbul’un en iyi şef restoranları…

Mikla – Mehmet Gürs

İstanbul’un En İyi Şef Restoranları Mika

Fotoğraf: @miklarestaurant

Adres: Asmalı Mescit, The Marmara Pera, Meşrutiyet Cd. No:15 Beyoğlu/İstanbul

Sürdürülebilir mutfak konusunda akla ilk gelen isimlerden ve Michelin Yıldızı sahibi Mehmet Gürs’ün restoranı Mikla, ‘’Yeni Anadolu Mutfağı’’ konsepti ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini kendi dokunuşuyla günümüze uyarlayan Gürs’ün menüsünde; kuşkonmaz, tam buğdaylı mantı, manda yoğurdu ve yabani lahana gibi lezzetler yer alıyor. 

Neolokal – Maksut Aşkar

İstanbul’un En İyi Şef Restoranları Neolokal

Fotoğraf: @neolokal

Adres: Bankalar Caddesi, SALT Galata, No:11 Karaköy/İstanbul

İstanbul’un en iyi şef restoranları arasında gösterilen Neolokal, ‘fine dining’ deneyimi vadeden restoranlardan biri. Maksut Aşkar’ın restoranında 3’lü tadım seçeneği ile merak ettiğiniz lezzetleri tadabilirsiniz. Aynı zamanda palamutlu pırasa dolması ve portakallı şekerpare gibi lezzetler restoranı ziyaret edenlerin çoğuna unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Alaf – Murat Deniz Temel

Alaf Murat Deniz Temel

Fotoğraf: @alaf2te

Adres: Kuruçeşme, Kuruçeşme Cd. No:19 Beşiktaş/İstanbul

Boğaz’da bir şef restoranında lezzetli bir yemek arıyorsanız Murat Deniz Temel’in Alaf’ı aradığınız adres olabilir. Yörük ailesinden gelen Temel’in restoranı da yörük mutfağı lezzetleri üzerine kurulu. Bu yüzden Alaf’ı gurme restoranlar kategorisinde değerlendirmek yanlış olmayacak. 

Alaf’ın menüsünün temelinde ise süt ve peynir var. Ayrıca sakatat yemek isteyenler için de Alaf’ın menüsü oldukça cezbedici. İki katlı restoranda ilk kat yemek için vakti kısıtlı kişilere hitap ederken ikinci katta ‘fine dining restoranı’ tanımına uyan bir dekorasyonla karşılaşabilirsiniz.

Nicole – Kaan Sakarya / Aylin Yazıcıoğlu

İstanbul’un En İyi Şef Restoranları Nicole

Fotoğraf: @nicolerestaurant

Adres: Tomtom Kaptan Sk. No:18 Beyoğlu/İstanbul

Feriköy Organik Pazarı’ndan seçilen sebzeler ve meyveler, günlük yerli deniz ürünleriyle hazırlanan lezzetler Aylin Yazıcıoğlu’nun ve Kaan Sakarya’nın sürdürülebilirlik ilkeleri ile faaliyet gösteren Nicole’ünü tanımlıyor. İstanbul’un en iyi şef restoranları arasındaki Nicole’de sunumlar Kaan Sakarya’dan sorulurken, Aylin Yazıcıoğlu ise dondurmalar, tatlılar ve çikolatalar eşliğinde yemeğinizi taçlandırmanıza olanak tanıyor. Özellikle meyveli milföy, Aylin Yazıcıoğlu’nun öne çıkan lezzetlerinden bir tanesi.

TURK – Fatih Tutak

İstanbul’un En İyi Şef Restoranları Turk

Fotoğraf: @turkfatihtutak

Adres: Turk by Fatih Tutak, Cumhuriyet, Cumhuriyet Hacıahmet Silahşör Cad, Yeniyol Sk. No:2, Şişli/İstanbul

‘Fine dining restoranı’ tanımına uyan şef restoranlarından TURK, adından anlaşılabileceği üzere geleneksel Türk mutfağından yola çıkan bir yapıya sahip. Ünlü gurme Vedat Milor’a göre; mısır, mantar gibi ürünlerden elde edilen tarhanaların yemeklerde nasıl kullanıldığını görmek için bile TURK ziyaret edilmeye değer.

MICHELIN Yıldızlı İstanbul Restoranları

Dünyanın gastronomi alanındaki en prestijli ödülü MICHELIN yıldızları 2022 yılı itibarıyla İstanbul için de verilmeye başlandı. MICHELIN Rehberi’nin 38. destinasyon olarak Türkiye’yi seçmesiyle birlikte İstanbul’dan 5 restoran, MICHELIN Yıldızı almaya hak kazandı. Bu restoranlar arasında TURK Fatih Tutak iki yıldız alan tek restoran olurken, Neolokal, Mikla, Nicole ve Araka bir MICHELIN Yıldızı sahibi oldu. İstanbul’un MICHELIN Yıldızlı restoranları dışında 10 farklı mekan BIB Gourmand ödülüne layık görüldü.

Kapak Fotoğrafı: Louis Hansel