Bebekli Yaşamda Ekolojik Temizlik İçin Doğal Tarifler

Bebekli Yaşamda Ekolojik Temizlik İçin Doğal Tarifler

Bebek sahibi olmak, şüphesiz hayata bakış açımızı ve çoğu davranışlarımızı temelden değiştiriyor. Özellikle hijyen adına yaptığımız tercihlerin bebeklerin sağlıkları üzerindeki etkisi düşünülmesi gereken bir konu. Yazıda etraflıca bahsedeceğimiz ekolojik temizlik önerileri bu anlamda önemli. Esasında dünyamıza, çevremize iyi gelen her şey, çocukların dünyası için de doğru bir adım. Doğanın yararına yapılacak her hareket ekosistemi iyileştirmeyi sağlıyor. 

Bu bakışla, hem bebeğiniz hem de dünyanın sağlığı adına ekolojik temizlik ürünlerini seçmeniz çok yerinde bir davranış. Elbette ki bebekli ya da çocuklu evlerin çabuk dağıldıkları ve kirlendikleri aşikar. Gerekli olan hijyen; ekolojik temizlik anlayışı ile sağlanırsa raf ürünlerinin ihtiva ettiği birçok kimyasal ve zararlı maddelerden de minikler uzak tutulmuş olur. 

Ekolojik temizlik için evde hazırlayabileceğiniz doğal temizlik önerileri neler olabilir, pratik uygulamalar nasıl yapılır, basit, etkili ve doğal tarifler nasıl hazırlanır gibi konularda Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’nın önerilerine gelin detaylıca bakalım.

Bebeğinizin Karyolası İçin Pratik Mobilya Temizleyicisi

bebek

Fotoğraf: ashley-blog

Karyola seçimi son derece önemli. Bilhassa mobilya boyalarının kurşunsuz, su bazlı ve doğaya zarar vermeyecek nitelikte olmalı gerekli.

Malzemeler:

 • Bir su bardağı su
 • Bir yemek kaşığı Arap sabunu
 • Yarım limonun suyu
 • On beş damla papatya yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri uygun bir sprey şişesine ekleyin ve iyice karışmasını, homojenize olmasını sağlayın. Ahşap karyola yüzeylerine püskürtebilir, daha sonra nemli bir bezle silebilirsiniz. Sonrasında kuru bir bezle kurulayabilirsiniz. Aynı zamanda papatya yağının sakinleştirici özelliğinden dolayı bebeğiniz rahatça uykuya dalacaktır.

Biberon ve Emzik Temizliğine Doğal Çözüm

Bir evde bebek olup da emzik ve biberon gibi araç gereçlerin olmaması düşünülemez. Çok sık kullanılmalarından dolayı dezenfekte etme şekli mühim bir husustur. Çok basit iki malzeme ile güvenli hijyen sağlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Büyük bir kase sıcak su
 • Bir fincan karbonat

Hazırlanışı:

Sıcak su bulunan büyükçe bir kasenin içine karbonatı ekleyin ve karıştırın. Biberon ve emzikleri bu suyun içine koyun, bir gece bekleyin. Sonraki gün iyice yıkayıp, kurulayın.

Bebek Oyuncaklarının Hijyeni

Bebekler oyuncaklarını ağızlarına almaya, onlarla dişlerini kaşımaya ve keşfetmeye bayılırlar. Bu nedenle miniklerin en çok temas halinde oldukları şey olan oyuncaklarının temizliği önemlidir. Oyuncakları temizlerken kimyasal ürünler yerine ekolojik, çevreye ve bebeğe zarar vermeyecek içerikleri siz hazırlayabilirsiniz. Hayata geçireceğiniz bu doğal temizlik önerileri bebeğinizi birçok zararlı maddeden de korumuş olacak.

Güvenli Oyuncak Temizleyici

temizlik malzemeleri

Malzemeler:

 • Bir su bardağı sıcak su
 • Bir fincan sirke
 • Yarım limon

Hazırlanışı:

Sirke ve sıcak suyu püskürtmeli bir şişenin içine koyarak iyice çalkalayın. Bu karışımın içerisine yarım limonun suyunu ekleyin. Tüm malzemeleri tekrar karıştırın. Oyuncakların üzerine püskürterek bez yardımı ile silin ve ardından kurulayın.

Bebek Kıyafetlerinin Temizliği İçin Doğal Deterjan

kıyafet temizliği
family with a basin full of laundry

Bebek demek hassasiyet demek. Hele ki ciltleri… Dolayısıyla cilt yüzeylerine doğrudan temas edecek kıyafetlerinin temizliğine dikkat etmek gereklidir. Sıradan detarjanlar kullanılmamalıdır.

Malzemeler

 • Bir yıkama için: 1 su bardağı elma sirkesi
 • Sonraki yıkamalar için: Saf sabun rendesi

Kullanımı:

Önce sirkeli su ile yıkanan kıyafetleri iki defa durulamanız gerekir. Deterjansız ve yumuşatıcı kullanılmadan yıkanan kıyafetler doğal ortamda güneş ya da rüzgarın yardımıyla kurumalı.  Sonraki yıkamalarda ise saf sabun rendesi tercih edilmeli. Sabun, kaynar suda eritilip sıvı halinde kullanılırsa bebek kıyafetlerine yapışması da engellenmiş olur. Durulama daima iki defa yapılmalı.

Bebek Önlüğü Temizliği

Çok çabuk kirlenen bebek önlükleri asla detarjan ile yıkanmamalı. Bebeğin ağzına çok yakın olan önlükler özellikle bebeklerin diş çıkarma döneminde ağızların aldıkları eşyalardan biridir. Temizlik için yalnızca sıcak su ve beyaz saf sabun kullanmanız yerinde olacaktır. 

Bebeğinizin Banyosu İçin Doğal Bebek Şampuanı

banyo yapan çocuk

Bebeğinizin banyo ortamı onun sağlığı için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Özellikle ortamın ısısı, suyun sıcaklığı ve kullanılan hijyen ürünlerinin içeriğine dikkat etmek gerekir. Bebek için ideal su sıcaklığı 36-37 derecedir. Bütün şartlar sağlandıysa bebeğinizi yıkamak için kendinizin hazırlayabileceği pratik doğal bebek şampuanı tarifini hemen paylaşalım.

Malzemeler:

 • Bir fincan su
 • Bir fincan sıvı zeytinyağı
 • Bir fincan doğal zeytinyağlı saf sabun rendesi
 • Yarım çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri cam bir şişede bir araya getirin ve homojenize olana kadar karıştırın. Her kullanımdan önce yavaşça çalkalamayı unutmayın. Ve eğlenceli banyo saatlerinin tadını çıkarın.

Doğal Bebek Pudrası

Malzemeler:

 • Bir fincan mısır nişastası
 • Beş damla lavanta yağı

Hazırlanışı:

Bu iki malzemeyi bir kapta iyice karıştırın. Yalnız lavanta yağı mısır nişastasının topaklanmasına neden olabilir, o nedenle karışımı mutfak robotundan geçirebilirsiniz. Elde edilen ürünü üzerinde geniş delikleri olan cam bir kaba alın. Bebeğinizin cildinde güvenle kullanabilirsiniz.

Islak Mendillere Dikkat

Yapılan bazı araştırmalar piyasadaki çoğu ıslak mendilde kimyasal maddelerin kullanıldığını ortaya koyuyor. Özellikle bebeğinizin bez bölgesi pişik olduysa bu türdeki ıslak mendiller durumu daha da kötüleştirebilir. Böyle bir anda bebeğinizin altını değiştirirken saf bir pamuğu yine saf su ile ıslatarak kullanabilir, sonra pamuğu doğal zeytinyağına batırarak bölgeye sürebilirsiniz. Böylece bebeğinizi pişikten de korumuş olursunuz.

Hijyen Dışında Bebekler İçin Pratik Bir Bilgi

Bebeğiniz aşı olduğunda canı çok yandıysa ve acısı hala devam ediyorsa, ağlamasını kesecek ya da hafifletecek doğal bir yol var. Bir çay poşetini ıslatın ve bebeğinizin aşı olduğu yerin üzerine koyun. Çayın bileşenlerinden tannik asit iğne acısını hafifletir.