2022'nin Trend Renkleri ve Etkileri

2022’nin Trend Renkleri ve Etkileri

Renklerin tılsımına inanır mısınız? Özellikle son yıllarda belirlenen trend renkler, dünyanın yaşadığı salgın ve iklim krizi etkilerinin yol açtığı yıkıcı psikolojiye karşı, bireyi motive edici bir argümanla sunuluyor. Hatırlayacağınız gibi geçen sene Pantone, sarı ve gri tonlardaki “Illuminating” ve “Ultimate Gray”i yılın trend rengi olarak açıklamıştı. Amaçları, iyileşen bir gelecek için bizlere umut olması yönündeydi. Yıl sonuna yaklaşırken 2022’nin trend renkleri de merakla bekleniyordu. 

İngiliz trend tahmin şirketi olan WGSN’nin açıkladığı 2022’nin trend renkleri, renk uzmanları tarafından özenle seçildi. Özellikle moda ve tasarım sektörüne yön verecek bu renkleri merak ediyorsanız detaylara geçelim.

2022’de Öne Çıkacak 5 Trend Renk

İngiliz trend tahmin şirketi olan Trend Forecasting & Analytics (WGSN)’nin resmi açıklamasında; belirlenen renkler yoluyla doğanın canlılığının net bir çekicilikle ifade edileceği, dijital araçlarla sağlanan iletişimin giderek daha yoğun ve gerekli hale gelmesiyle teknolojinin daha değer kazanacağı belirtiliyor. Dolayısıyla 2022 trend renkleri, otantik nitelikli organik tonlar ile laboratuvar ortamında geliştirilmiş tonları ortaya koyuyor.  

Ayrıca 2020’den bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un yol açtığı olumsuz havayı yumuşatacak türden iyimser, neşeli, canlı ve parlak renk tonları ön plana çıkıyor.

İşte moda, tasarım ve teknoloji gibi alanlarda daha sık rastlayacağımız 2022’nin trend renkleri ve etkileri…

Pozitif ve Neşeli: Orkide Pembesi

2022'nin Trend Renkleri ve Etkileri
2022’nin trend renkleri: Orkide Pembesi

Fotoğraf: Kelsey Weinkauf

Çiçeklerin en zarif türlerinden biri olan orkide, bu kez 2022’nin renk trendleri için ilham kaynağı oluyor. Orkide pembesi, pozitif bir ruh hali yaratma ve umutlu düşünceleri besleme amacıyla trend renkler arasında yerini aldı. Rengin, moda endüstrisinde özellikle mayo ve bikini modelleri ile bulunduğu ortama neşe ve canlılık katacak gece kıyafetlerinde sıklıkla kullanılacağı belirtiliyor.

Detaycı ve Asil: Zeytinyağı Yeşili

2022'nin Trend Renkleri ve Etkileri
2022’nin trend renkleri: Zeytinyağı Yeşili

Fotoğraf: Mikhail Nilov

Yeşilin ara ve özel tonlarından birisi olan zeytinyağı yeşili; barışçıl, çevreci, detaycı ve asil bir karakter ile karşımıza çıkıyor. Dingin ve sakin bir ton olan zeytinyağı yeşilini 2022’de daha çok iç çamaşırı, ayakkabı, aksesuar ve iş kombinlerinde görmemiz olası. 

Vintage ve Umutlu: Tereyağı Sarısı

2022'nin Trend Renkleri ve Etkileri
2022’nin trend renkleri: Tereyağı Sarısı

Fotoğraf: Darkmoon Art

2021’de olduğu gibi bu sene de sarı gözde renklerden biri. Kullanıldığı yere vintage bir hava bırakan tereyağı sarısı, iç açan etkisiyle umut da vadediyor. Bu sarımsı krem renginin, hazır giyim ürünleri ile iç çamaşırı koleksiyonlarında karşımıza çıkması bekleniyor.

Enerjik ve Sportif: Mango Sorbe

2022'nin Trend Renkleri ve Etkileri
2022’nin trend renkleri: Mango Sorbe

Fotoğraf: Denise Bossarte

İçinde sarı tonu bulunduran bir renk daha. 2022’nin trend renkleri arasında yer alan mango sorbe, parlak turuncu ve sarı rengin karışımından oluşuyor. Yüksek enerjisi ve güçlü duruşu ile plaj modası ve spor giyimde boy göstereceği biliniyor.

Özgür ve Dinamik: Atlantik Mavisi

2022'nin Trend Renkleri ve Etkileri
2022’nin trend renkleri: Atlantik Mavisi

Fotoğraf: Mikhail Nilov

Mavi rengin sonsuzluk, devamlılık ve tutarlılık hali, bizi yeni yılda en iyi besleyecek duyguların başında geliyor. 2022’nin trend rengi olarak belirlenen atlantik mavisi ise organik çivit tonu ile okyanus mavisi karışımından oluşuyor. Bu rengin çoğunlukla temel giyim eşyaları ile spor giyimde kullanılacağı tahmin ediliyor.

Kapak Fotoğrafı: Robert Katzki