Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları

Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları

Güncelleme Tarihi: 1 Şubat 2024

2023 yılı, yeni çıkan filmler açısından oldukça zengin. Cannes, Venedik ve daha pek çok festivalde şimdiden gösterilen ve çok sevilen yapımlar, izleyen veya henüz izlememiş olan kişiler tarafından konuşulmaya başlandı bile. 

İlginç senaryoları, başarılı oyuncuları, yönetmenlik yetenekleri, diyalogları ve daha birçok şey… 2023 filmleri birçok açıdan birbirinden ayrılsa da her birinin öne çıkan bir özelliği olduğunu söylemek mümkün. 

En İyi 2023 Filmleri 

Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları
Fotoğraf: Unsplash | Arlinda

Henüz Oscar adayları açıklanmamış ve Hollywood tarafından yılın en iyi filmi seçilmemiş olsa da izleyiciler ve diğer festivaller birçok yapım için çoktan kararını verdi. Biz de bu sene gösterime giren ve olumlu yorum alan yapımlardan en iyi filmler listesi hazırladık.

Kağıdı kalemi hazırladıysanız favori olacak filmlerinizi seçmeniz için listemize başlayalım! 

Oppenheimer | IMDB: 8.6

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Süre: 3 saat

Yönetmen: Christopher Nolan

Yeni çıkan yabancı filmler arasında en fazla ses getiren ve merak edilen yapımlardan biri Oppenheimer oldu. Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi’nin yöneticisi olarak atanması ve atom bombasının geliştirilmesindeki rolünü anlatan film, döneme bugüne kadar çok ele alınmamış bir açıdan yaklaşıyor. 

Nolan’ın usta dokunuşu sayesinde film, diğer yapımlardan ayrışmayı başarıyor. Filmde hem siyah beyaz hem de renkli sahneler bulunuyor. Bunun nedeni ise Nolan’ın tarihsel olaylarda nesnel konuları işlerken insanları geçmişe götürmek için siyah beyaz kullanmak istemesi. Öznel olaylar ise renkli bir şekilde anlatılarak izleyiciye filmi seyrederken olayları analiz etme şansı tanıyor. 

Barbie | IMDB: 7.2

Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları

Tür: Komedi, Fantastik, Macera

Süre: 1 s. 54 dk.

Yönetmen: Greta Gerwig

Bu yıl yeni çıkan sinema filmleri arasında fazlasıyla ilgi gören bir diğer yapım ise Barbie. Yıllarca çocukların en yakın oyun arkadaşı olan Barbie, aynı zamanda farklı bir güzellik algısı oluşturduğu için son yıllarda oldukça eleştirildi.

Margot Robbie ve Ryan Gosling’in başrollerini paylaştığı film, adeta bu eleştirilere cevap niteliğinde. Çünkü Barbie, yaşadığı dünyada ‘mükemmel kadın’ imajına uygun olmadığı için dışlanıyor ve kendine yaşayacak yeni bir yer bulmaya çalışıyor. Bu amaçla gerçek dünyaya taşınan Barbie ise bugüne kadar bilmediği yeni şeyler görmeye ve öğrenmeye başlıyor. 

John Wick: Chapter 4 | IMDB: 7.8

Tür: Aksiyon, Suç

Süre: 2 s. 49 dk.

Yönetmen: Chad Stahelski

Platform: Apple TV

Aksiyon sevenlerin vazgeçilmezi John Wick, serinin dördüncü filmi ile bu sene karşımızda. Osaka’dan Paris’e uzanan bu hikayede John Wick, hem yeni düşmanlar hem de eski dostlarıyla karşı karşıya geliyor. Bir yandan başına ödül konan bir kiralık katilin peşine düşen kahramanımız, bir yandan da özgürlüğünü elde etmeye çalışıyor. Heyecanın hiç bitmediği filmde Keanu Reeves’e Laurence Fishburne, Ian McShane, Laurence Fishburne ve George Georgiou gibi isimler eşlik ediyor. 

The Covenant | IMDB: 7.5

Tür: Aksiyon, Savaş

Süre: 2 s. 03 dk.

Yönetmen: Guy Ritchie

Platform: Amazon Prime

Gerçek bir hikayeden uyarlanan ve başrolünde Jake Gyllenhaal’ın yer aldığı The Covenant da 2023 filmleri arasında yerini aldı. Afganistan’da görevli olan Amerikan askeri John Kinley, burada kendine yardımcı olacak bir tercüman olan Ahmed ile tanışıyor. Bir görev sırasında Kinley yaralanınca Ahmed onu kurtarıyor. Tercümanına Amerika’ya gitme vaadinde bulunan Kinley, görevi bittikten bir süre sonra bunun gerçekleşmediğini öğreniyor. Artık Ahmed ve ailesi, yaşadığı ülkede tehdit altında. Bu durumu kabullenmeyen ve hayatını kurtardığı adamı ölüme terk etmek istemeyen Kinley, Ahmed ve ailesi için yeniden Afganistan’a dönüyor. 

Air | IMDB: 7.4 

Tür: Dram, Spor

Süre: 1 s. 51 dk.

Yönetmen: Ben Affleck

Platform: Amazon Prime

Eğer yeni film önerileri 2023 yılında biraz daha eğlenceli olsun istiyorsanız iki efsanenin doğuşunu anlatan Air tam size göre. Bugün tüm dünyada popüler olan Nike Air’ın ilk çıkışı ve o zamanlar henüz keşfedilmemiş olan Michael Jordan’ın bir araya gelmesini anlatan hikaye, izleyiciye bazen büyük başarıların altında büyük risklerin yattığını çok net bir şekilde anlatıyor. Matt Damon, Ben Affleck, Jason Bateman, Chris Tucker ve Michael O’Neill gibi isimlerin yer aldığı yapım, oldukça eğlenceli bir seyir vadediyor. 

Kuru Otlar Üstüne | IMDB: 8.0

Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları

Tür: Dram

Süre: 3 s. 17 dk.

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan 

Yeni çıkan sinema filmleri arasında ülkemizde en merak edilenlerden biri, kuşkusuz Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne… Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar’a en iyi kadın oyuncu ödülü kazandıran ve ülkemizin ilk kez bu ödüle sahip olmasına neden olan film, Doğu’da zorunlu görevinde olan ve asılsız bir taciz iddiasıyla hayatı altüst olan Samet’in hikayesini anlatıyor. Kendini içinden çıkılmaz bir durumda bulan Samet’in hayatı ise meslektaşı Nuray ile tanıştıktan sonra değişiyor. 

The Holdovers | IMDB: 7.8

Tür: Dram, Komedi

Süre: 2 s. 13 dk.

Yönetmen: Alexander Payne

Her yıl Barton Academy’de iki haftalık bir kış tatili gerçekleşiyor. Christmas döneminde olan bu tatilde evine gitmeyen ve okulda kalan öğrenciler ise ‘Holdovers’ olarak adlandırılıyor. 

1970 yılında geçen film, okulda meslektaşları tarafından pek sevilmeyen Paul ve baş belası olarak görülen öğrenci Angus’un bu iki haftayı birlikte geçirmesini anlatıyor. Önceleri geçinemeyen bu ikili, vakit geçirdikçe ve birbirlerini tanıdıkça yakınlık kurmaya başlıyor. 2023 film tavsiyeleri arasında iyi hissettiren ve sıcacık bir hikaye arıyorsanız bu filmi listenize ekleyebilirsiniz. 

The Zone of Interest | IMDB: 8.2

Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları

Tür: Dram, Tarih, Savaş 

Süre: 1 s. 45 dk.

Yönetmen: Jonathan Glazer

Kim huzurlu ve muhteşem bir hayat yaşamak istemez ki? Birçoğumuzun belki en büyük önceliği ailemizle mutlu bir hayat sürmek. Alman Höss ailesi de tam olarak bunu yapıyor ve kendilerine mükemmel bir hayat kuruyor. Fakat şartlar bizim hayal ettiğimizden biraz farklı. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz Toplama Kampı’nın yakınında yaşayan aile, günlük hayatlarına devam ediyor. Martin Amis’in romanından uyarlanan bu filmde biz de yalnızca bu ailenin hayatına odaklanıyoruz. Kampta yaşananları görmesek de izlediğimiz ev kampa çok yakın olduğu için aslında neler olduğunu biliyoruz. Film, biz çok sıradan bir yaşam gösterirken çevrede olan olayların dehşeti ile inanılmaz bir ahlaki sorgulama yapmamızı sağlıyor.

The Zone of Interest’in farklı bakış açısıyla rahatlıkla 2023 en iyi filmler listesine girebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca gösterildiği 76. Cannes Film Festivali’nden Grand Prix (Büyük Ödül) ile ayrılan filmin Oscar adayı olmasına da kesin gözüyle bakılıyor. 

Anatomy Of A Fall

Tür: Dram, Suç, Gerilim 

Süre: 2 s. 30 dk.

Yönetmen: Justine Triet

Yeni çıkan filmler 2023 ödüllerini toplamaya başladı bile. Orijinal ismi ‘Anatomie d’une Chute’ olan ve Justine Triet’in yazıp yönettiği film, 76. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandı. 

Gözlerden uzak bir dağ evinde yaşayan bir ailenin hayatı bir gün babanın ölümü ile altüst oluyor. Evin üst katından düşen baba, gerçekten intihar mı etti yoksa eşi tarafından mı itildi? Bu soru, kadının kısa bir sürede suçlanması ve mahkemeye çıkması ile devam ediyor. Davada kritik rolü ise gözleri görmeyen oğulları Daniel oynuyor. 

The Bikeriders | IMDB: 8.7

Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları

Tür: Dram, Suç 

Süre: 1 s. 56 dk.

Yönetmen: Jeff Nichols

Tom Hardy, Austin Butler, Norman Reedus, Mike Faist, Michael Shannon gibi isimlerin yer aldığı The Bikeriders, motor tutkunlarının bir araya geldiği bir kulübü anlatıyor. Önceleri yalnızca eğlence amaçlı olarak kurulan bu kulüp, zaman geçtikçe evrimleşiyor ve bir suç çetesine dönüşüyor. Gücün ve birlikte hareket etmenin insanı farklı yönlere sürükleyebileceğini gösteren film, 60’lı yıllarda Chicago’da geçiyor. 

Tetris | IMDB: 7.4 

Tür: Dram, Tarih, Biyografi 

Süre: 1 s. 58 dk.

Yönetmen: Jon S. Baird

Çocukluğumuzun en popüler oyunlarından Tetris’in hikayesi de yeni filmler arasında. Tetris’in mucidi Alexey Pajitnov ile oyunu ilk gördüğü andan itibaren büyülenen ve onu kitlelere ulaştırmak isteyen Henk Rogers’ın hikayesini anlatan film, 1988 yılında geçiyor. Oyunu aklından çıkaramayan Henk, Tetris için duyduğu heyecanı ve güveni başkalarına anlatmakta zorlanıyor. Tüm zorluklara rağmen vazgeçmeyen ikili, amaçları uğruna Sovyetler Birliği’ne seyahat etmeye karar veriyor. 

BlackBerry | IMDB: 7.4 

Tür: Dram, Komedi, Biyografi 

Süre: 2 s. 

Yönetmen: Matt Johnson

90’lar, teknoloji ve gerçek hikaye… En son çıkan filmler ile bir dönemin efsanesi ve ilk akıllı telefon olan BlackBerry’nin hikayesini izleyeceğiz. 

Doug Fregin ve en iyi arkadaşı Mike Lazaridis’in hikayesini izleyeceğimiz filmde, bir dönem tüm iş insanlarının elinde olan ve uzun süre zirvedeki yerini koruyan BlackBerry’nin doğuşuna tanıklık ediyoruz. 

Extraction 2 | IMDB: 7.0 

Tür: Aksiyon 

Süre: 2 s. 02 dk.

Yönetmen: Sam Hargrave

Platform: Netflix

Tüm programını yakından takip ettiğimiz Netflix yeni çıkan filmler konusunda da içeriklerini zenginleştirmeye devam ediyor. Haziran ayında diğer ülkelerle birlikte Türkiye’de de filmi gösterime sokan platform, aksiyon tutkunlarını iki saatlik bir maceraya davet ediyor. 

İlk filmde inanılmaz bir maceradan sağ kurtulan paralı asker Tyler Rake, yine çok tehlikeli bir görev için geri dönüyor. Bu kez bir gangsterin ailesini kurtarmaya çalışan Tyler, görevi başarıyla gerçekleştirmek için tüm bilgisini ve deneyimini kullanmak zorunda. 

The Little Mermaid | IMDB: 7.2

Yeni Çıkan Filmler: 2023 Yılının En İyi Yapımları

Tür: Aile, Macera, Fantastik 

Süre: 2 s. 15 dk.

Yönetmen: Rob Marshall

Platform: Apple TV

Disney’in çizgi filminden tanıdığımız Ariel, bu kez bir film ile karşımızda. Kral Triton’un en küçük kızı olan cesur Ariel, deniz dışındaki dünyayı çok merak ediyor. Bunu öğrenmenin yolunun da gerçek bir insan olmaktan geçtiğine inanıyor. 

Bu merakı nedeniyle bir gün karayı ziyaret eden Ariel, bir prense aşık oluyor. Onunla birlikte olmak için cadı ile anlaşma yapan denizkızı, kısa bir süre sonra hem kendisinin hem de babasının büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını fark ediyor. 

Maestro | IMDB: 6.7 

Tür: Dram, Biyografi, Müzik 

Süre: 2 s. 09 dk.

Yönetmen: Bradley Cooper

Platform: Netflix

Bradley Cooper ve Maya Hawke’ın başrollerini paylaştığı film, New York Filarmoni Orkestrası’nın başına 25 yaşında geçen başarılı müzisyen Leonard Bernstein’ın hayatını anlatıyor. Leonard’ın işindeki başarısının yanı sıra karısı Jamie ile ömür boyu süren aşkı, inişli çıkışlı anlarına da tanıklık ettiğimiz film, gösteriminin yapıldığı Venedik Film Festivali’nde eleştirmenlerden olumlu yorumlar almayı başardı. 

Poor Things | IMDB: 8.0 

Tür: Romantik, Bilim Kurgu 

Süre: 2 s. 21 dk.

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Sıra dışı yönetmen Yorgos Lanthimos, yine sıra dışı bir senaryo ile karşımızda! Filmde Emma Stone tarafından canlandırılan ana karakter Bella, talihsiz bir şekilde genç yaşta hayatını kaybediyor. Fakat çılgın bir bilim insanı olan Dr. Godwin Baxter, yaptığı deneyle Bella’yı yeniden hayata döndürüyor. Bunu yaparken de Bella’nın beyni yerine bir bebeğin beynini yerleştiriyor.

Bella şu an hayatta ancak bir bebeğin bilgisi ve becerilerine sahip durumda. Biz ise yavaş yavaş onun gelişimini ve hayata karışmasını izleyeceğiz. Modern bir Frankenstein hikayesi olan Poor Things, Lanthimos’un tarzını sevenleri oldukça mutlu edeceğe benziyor.

Kapak Fotoğrafı: Samuel Regan-Asante