Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar

Yaz aylarında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz sürdürülebilir ve çevreci kumaşlar hakkındaki bilgileri sizler için derledik. O halde sizleri hem ferah tutacak hem de sağlığınıza ve çevreye zarar vermeyecek kumaş alternatiflerine birlikte bakalım…

Pamuk

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar
Çevreci kumaşlar: Pamuk

Fotoğraf: Jill Wellington

Pamuk, en konforlu kumaşların başında geliyor ancak geleneksel pamuk üretiminde zararlı böcek ilaçları ve kimyasal girdiler kullanıldığı için organik pamuğu tercih etmemiz büyük önem taşıyor. Toksik kimyasallar kullanılmadan yetiştirilen organik pamuk, doğal boyaların tercih edilmesi durumunda kimyasal atığın da azalmasına yardımcı olabiliyor. Bilhassa çevreyi koruma mücadelemiz için organik pamuktan üretilmiş kıyafetler giymemiz elzem. 

Yaz aylarında giyimi en sağlıklı kumaş türlerinden biri olan pamuk kumaş, hassas ciltler için son derece uygun. Ayrıca bebekli ve çocuklu aileler için de organik pamuk, kıyafetlerde ilk tercih edilmesi gereken kumaşlardan biri olarak öne çıkıyor. Yumuşak, nefes alabilen, hafif dokusu ile tüm gün sağlıklı hissetmenize neden oluyor.

Keten

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar
Çevreci kumaşlar: Keten

Fotoğraf: Content-Pixie

Çevreci kumaşlar arasında yer alan ve keten elyafından yapılmış bir tekstil ürünü olan organik keten; nem emici, hafif, hijyenik ve dayanıklı olması ile ön plana çıkarken, tekstil sektöründe de doğa dostu kıyafetler üretmek için de oldukça elverişli. Bu özellikleri sayesinde yaza uygun bir kumaş türü olan keten kumaş; nefes alabilen, rahat ve serin tutan yapısıyla sürdürülebilir malzemelerin arasında yer alıyor. 

Keten kumaş, ayrıca biyolojik olarak parçalanabilen, geri dönüştürülebilen, biyo bazlı, yenilenebilir bir kaynak olan keten bitkisinden elde edilir. Keten bitkisinin bir diğer avantajı ise büyümesi için pamuktan daha az su gerektiriyor olmasıdır.  Erkek ve kadın kıyafetleri için kullanılan bu kumaş türü, dayanıklı ve güçlü özelliği ile bilinir. Lüks bir kumaş da olan keten, tarihte Orta Çağ yemek sofralarında otorite ile zenginliği vurgulamak için dahi kullanılmıştır. 

Şile Bezi

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar

Fotoğraf: Adrien-King

Tamamen pamuk ipliği kullanılarak üretilen Şile bezi, giysilere esneklik kazandıran ve kadın kıyafetlerinde çoğunlukla tercih edilen bir türdür. Yaz ayları için kullanılabilecek çevreci kumaşlar arasında yer alan Şile bezi; şal, yelek, elbise, gömlek, etek, bluz, tunik ve pantolon ürünleri için idealdir. Nem çekici, ter emici, ucuz, ince, hafif özelliklerinin yanı sıra serin tutuyor olması da kumaşın yaz ayların için kullanım oranını artırır. Şile bezi, doğal ve sağlıklı bir ürün olmasıyla çevreci bir kategoride yer alır. Bu kumaş türünü rahatlıkla ütüleyebilirsiniz. Esnek yapısından kaynaklı yıkanınca çekme gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız. 

Kenevir

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar
Çevreci kumaşlar: Kenevir

Fotoğraf: Pexels

Son dönemlerde adını daha çok duymaya başladığımız kumaş türlerinden biri de kenevir kumaş. UV koruma sağlayan, antibakteriyel, hipoalerjenik, nefes alabilen ve biyolojik olarak parçalanabilen özellikleri ile sürdürülebilir kumaş türleri arasında yer alan organik kenevir, böcek ilacı kullanılmadan yetiştirilen hem dayanıklı hem de yumuşak bir malzemedir. Ayrıca bitkinin yetiştirme koşullarında toprağın besinlerini tüketmemesi de sürecin en olumlu yanlarından biridir. Dolayısıyla kıyafetlerde kenevir kumaş kullanmanın pek çok faydası vardır. Fiziksel koşullara dirençli olması, hassas ciltlerin rahatlıkla tercih edebiliyor olması güçlü yanlarını oluştururken gardırobunuza doğayı koruyan yüksek kaliteli bir şıklık da getirir. 

Bambu Kumaş

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar

Fotoğraf: Volha-Flaxeco

Neredeyse yok denecek kadar az bir kimyasal içerik ile büyütülen bambu bitkisinden elde edilen bambu kumaş; doğal içeriği, yumuşak ve rahat olması ile öne çıkar. Yenilenebilir özelliği, biyolojik olarak parçalanabilmesi de çevreci bir tür olduğunun kanıtıdır. Tekstil alanının sürdürülebilir kumaşları arasında yerini alan bambu kumaşlı giysilerle yaz aylarında terlemediğiniz, nem emici özelliği ile daha serin kalabildiğiniz bir konfor yakalayabilirsiniz. Antibakteriyel özelliği de sağlıklı ve doğa dostudur.

Jüt Kumaş

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar

Fotoğraf: Rebefr

Doğa dostu ve çevreci kumaşlardan bir diğeri de jüt kumaştır. Genelde kalın iplere sahip olmasından dolayı döşemelikte ve kilim yapımında tercih edilir. Ancak son dönemde popüler kumaş türleri arasına giren Jüt kumaşın giyimde de rahatlıkla kullanılabilmesi için üreticiler, jüt kumaş ve keten kumaşı birlikte kullanmaya başladı. Bu yolla üretilen giysiler ise doğal bir izolatör imkanı sunar. Jüt kumaş nefes alabilir, dayanıklıdır ve sürdürülebilir bir kumaştır.

Tencel Kumaş

Yazlık Giyimde Tercih Edebileceğiniz Çevreci Kumaşlar
Çevreci kumaşlar: Tencel Kumaş

Fotoğraf: Nafinia-Putra

Liyosel malzemesinin günümüzdeki marka adı olan Tencel, ağaçlar yoluyla elde edilen odun hamuru ya da selülozunun ürünü olup tasarımcıların sıklıkla tercih ettiği bir malzemedir. Çok yönlü bir kumaş olarak yumuşak yüzeyi ve kırışıklığa karşı dirençli olması sayesinde çok sayıda avantaj sunan Tencel kumaş, hassas ciltler için biçilmiş kaftandır. Dayanıklıdır, hafif ve rahattır, renk canlılığını korur ve nemi emer. Yaz için rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir türdür. Malzeme biyolojik olarak parçalanabilirken Tencel üretiminde toksik olmayan çözücüler kullanılır. Bu yönüyle çöp atığı yükünü de azaltır. Kumaşın çok emici yönü daha az kumaş boyası gerektirdiğinden tasarruflu bir ürün olarak da öne çıkar. İlk üretimde parlak beyaz renge sahip olması da ürünün ağartma ihtiyacını sıfırlar. Bu sonuç ise ekosistem için iyi bir adımdır.

Kapak Fotoğrafı: Tamara Bellis