yaza keyif katan soğuk kahve çeşitleri

Yaza Keyif Katan Soğuk Kahve Çeşitleri

Yazın en sıcak zamanlarında bile kahvesiz yapamayanlar soğuk kahve ile serinliyor. Dünyanın birçok bölgesinde farklı tariflerle yapılan lezzetli içecek, kahve sevenleri mutlu ediyor. Soğuk kahve yapımı ve çeşitleriyle ilgili merak ettiklerinizi yazının devamında okuyabilirsiniz.

freddo cappuccino
Fotoğraf:Thimo van Leeuwen

Soğuk kahve denince akla önce frappe geliyor. Freddo espresso da frappenin espresso ile hazırlanan ve son yıllarda popüler olan bir soğuk kahve çeşidi. En çok Yunan adalarında ve Atina sokaklarında görülse de freddo İtalyanca soğuk anlamına geliyor. İçimi frappeye göre daha yumuşak olan soğuk kahvenin yapımı da oldukça basit. Shaker veya içecek mikseri ile köpürttüğünüz espresso shot’ı buzlu bir bardağa dökerek kolayca hazırlayabilirsiniz. Sütlü de tercih edebilir, soğuk süt köpüğü ekleyerek nefis bir freddo cappuccino yapabilirsiniz.

Mazgaran
Fotoğraf:Thomas Vimare

Mazgaran Fransızların ünlü soğuk kahvesi olarak biliniyor. Hikayesi 1940’lara dayanan kahveyi İspanyollar ve Portekizliler çeşitli şekillerde içiyorlar. Starbucks’ın da menüsüne önce mazgaran adıyla giren bu buzlu kahve ilk başlarda pek ilgi çekmiyor. Ancak adı değiştirilip frappuccino olarak müşterilere sunulmaya başlayınca satışlar bir anda artıyor.

Soğuk kahve dünyasında çok beğenilen bir başka alternatif ise espresso ile dondurmanın bir araya geldiği tatlar oluyor. Güney Amerika’da özellikle Şili’de ünlü olan café helado dondurmanın üzerine espresso eklenerek yapılıyor. Benzer lezzeti Almanya’da eiskaffee adı ile bulabilirsiniz. Espressonun cenneti İtalya ise bu lezzete affogato adını veriyor. 

Fotoğraf: Bady Abbas

Japonya ise zen ustalığını kahve sanatına da yansıtıyor, 12 saatte damıtma yöntemi ile elde ettikleri kahve, genellikle buz ve biraz süt eklenerek içiliyor.

Yaz aylarında kahve keyfinize ara vermeyin! Evde kolayca yapabileceğiniz soğuk kahve çeşitleri ile sıcak günlere lezzet katabilirsiniz.