Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?

İklim krizi bu denli yakınımızdayken yazlar her zamankinden daha da sıcak geçeceğe benziyor. Bu sıcak havalar, sokak hayvanları için de risk teşkil ediyor. Bu sebeple dünyada insan kaynaklı iklim değişikliğinin yaşam alanlarımızı paylaştığımız sokak hayvanları üzerindeki etkisini düşünmeli ve kavurucu yaz sıcağından en az miktarda etkilenmelerine yardımcı olacak önlemler almalıyız. İşte bu zor aylarda ülkemizdeki sokak hayvanlarının hayatlarını kolaylaştırmanın birkaç yolu…

Sıcak Havalarda Sokak Hayvanları Neye İhtiyaç Duyar?

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | Safoora Taimoor

Kavurucu yaz sıcaklarına maruz kalmak, su ve barınma gibi temel yaşam ihtiyaçlarına erişimi olmayan sokak hayvanları için zorlu olabiliyor. Minik dostlarımız, sıcaklıklar yükseldikçe serin ortam, su, sıcağa dayanıklı besinler gibi şeylere ihtiyaç duyuyor. İşte sıcak havalarda sokak hayvanlarına yardımcı olmak için yapabilecekleriniz…

Su Kapları

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | jibran j

Tüm sokak hayvanları ne yazık ki günden güne zor ve belirsizlik içinde bir yaşamayı sürdürüyor. Yetersiz su tüketimi ve sıcak çarpması da yaz aylarında hayatlarını kaybetmelerine sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden temiz su ihtiyaçları için evlerin ve binaların önüne su kapları koyabilirsiniz. 

Serin Ortam

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | Glomad Marketing

Yaşadığınız bölgede sokak hayvanlarının sıcaktan kaçmak için araçların altına girmesini engellemek de önemli. Bu sorunu ortadan kaldırmanın en iyi yoluysa onlara gölge sağlayacak ve serinleyebilecekleri bir ortam sağlamak oluyor. Üstelik gidip kulübe tarzı bir ürün almak için bütçe ayırmanıza bile gerek yok. Evinizdeki malzemelerden de oldukça sevimli bir kulübeler yapabilirsiniz. 

Geçici kulübeler oluşturmak için sürdürülebilirlik adına eski karton kutulardan ve yıpranmış kumaş malzemeden yararlanabilirsiniz. Bu ileri dönüşüm uygulaması olan ürünleri, mahallenizdeki hayvanların normalde gün boyunca uyuduğu sessiz alanlara yerleştirebilirsiniz.

Buz Küpleri ve Meyve

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | Ewien van Bergeijk – Kwant

Sokak hayvanları için küçük soğuk ikramlar da hazırlayabilirsiniz. Su kaplarına buz küpleri eklemek, serinlemelerine ve rahatlamalarına yardımcı olacaktır. Benzer şekilde – tabii ki abartmamak şartıyla – dondurulmuş karpuz, elma gibi meyve küpleri de ikramlar edebilirsiniz.

Araçların Altını Kontrol Etmek

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | Tengyart

Şehirlerde gölgelik alanların yetersiz olması, özellikle kedilerin ve yavru köpeklerin park edilmiş araçların altını serinleme alanı olarak kullanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle park edilmiş araçların altının boş olduğundan ve hiçbir hayvanın kazara ezilme riski altında olmadığından emin olmak için binmeden önce arabanızın çevresini kontrol etmeyi ve kaputa vurmayı alışkanlık hâline getirebilirsiniz.

Yavru Hayvanlara Dikkat Etmek

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | Stas Svechnikov

Yavru köpekler, kediler ve kuşlar, kavurucu yaz sıcaklarında yetişkin hayvanlardan daha da zor zamanlar geçiriyor. Aşırı ısı yorgunluğu, nefes nefese kalma, salya akıtma, ağrı belirtileri ve birtakım diğer rahatsızlıklarına dikkat etmelisiniz. Tıbbi yardıma ihtiyacı olan bir hayvanı tespit ettiğinizde yardım alabilmesi için yerel hayvan barınaklarının, veterinerlerin ve yardım kuruluşlarının iletişim numaralarına ulaşarak bu durumlarda kurtarıcı bir rol oynayabilirsiniz.

Farkındalığı Artırmak

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | little plant

Farkındalık yaratmak, insanların yaz aylarında ve elbette ki yılın geri kalanında sokak hayvanlarına karşı nasıl daha nazik olunacağını anlamalarına yardımcı olmanın en iyi yolu diyebiliriz. Ayrıca mahallenizdeki çocukları, hayvanlar için su kaplarını doldurmaya, kartondan kulübeler yapmaya teşvik edebilirsiniz. Yetişkin insanları arabalarının çevresini kontrol etmeye, binalardaki merdivenlerin altında sıcaktan korunmaya çalışan hayvanları kovalamamaya teşvik edebilirsiniz. 

Tabii ki en iyi alternatif, kişileri sokak hayvanlarını sahiplenmeye ya da en azından kavurucu yaz sıcaklarından korumak adına geçici olarak misafir etmeye ikna etmek…

Gönüllü Olmak

Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Fotoğraf: Unsplash | Patrick Hendry

Sadece yaz sıcaklarında değil tüm bir yıl boyunca düzenli olarak sokak hayvanlarına yardım etmek istiyor olabilirsiniz. Tam da bu noktada hayvan barınaklarına veya yardım kuruluşlarına gönüllü üyelik yaptırabilirsiniz. Gıda bağışı, tıbbi yardım, kurtarma çalışmalarında gönüllülük esasıyla çalışmaya kadar sokak hayvanlarının refahına katkıda bulunmanın birçok yolu olduğunu unutmayın…

 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Margarita Kosior