En İyi Blu TV Türk Filmleri | 2023 Bilgileri

En İyi Blu TV Türk Filmleri | 2023 Bilgileri

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2024

Özenle seçilen içerikleri ile dijital platformlar arasında farklı bir yere sahip olan Blu TV Türk filmleri açısından da oldukça ilgi çekici yapımları bünyesinde barındırıyor. Yeni ve eski birçok film, bazen keyifli bazen de hüzünlü anlar yaşatmayı başarıyor. 

Siz de eski yapımları yeniden anımsamak veya yeni şeyler keşfetmek istiyorsanız en iyi Blu TV Türk filmleri listemize göz atabilirsiniz.

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) | IMDB: 7.7 

Blu TV yerli filmler listemize bir Onur Ünlü yapımıyla başlıyoruz. Başrollerini Ali Atay ve Demet Evgar’ın paylaştığı film, Manisa’nın bir kasabasında geçiyor. Burada insanlar oldukça sıradan bir hayat sürmelerine rağmen çeşitli süper güçlere sahip. Biz, bu absürt ögelerle bezeli yapımda ise bir aşk hikayesi izliyoruz. Cemal ve Yasemin’in aşkı ve insanların güçlerini kullanma şekli, ortaya fantastik bir dram çıkarıyor. 

İki Şafak Arasında (2021) | IMDB: 7.1 

Selman Nacar’ın yazıp yönettiği film, adından da anlaşılacağı gibi 24 saatlik bir zaman diliminde olanları konu alıyor. Babasının fabrikasında işleri yoluna koymaya çalışan Kadir, o akşam sevdiği kızı ailesinden istemek için hazırlıklar yapıyor. Fakat yetersiz güvenlik önlemleri nedeniyle fabrikada yaşanan bir kaza, Kadir’in bütün planlarını bozuyor. Yaşadığı bu bir gün içerisinde Kadir, vicdanı ve şimdiye kadar kurduğu hayat arasında kalıyor. Blu TV Türk filmleri arasında çokça izlenen bu yapımı kaçırmayın.

Bizi Hatırla (2018) | IMDB: 7.3 

Bizi Hatırla, şehirde yaşayan ve yoğun bir iş temposuna sahip olan Kaan ile hastalığı nedeniyle yalnız kalmaması gereken babasının hikayesini anlatıyor. Kaan, babasının yanında olmak için onu kendi evine getiriyor. Fakat zaman içerisinden birbirine yabancılaşan baba-oğul, farklı dünyalara ait oldukları için bir arada kalmakta zorlanıyor. Kurulu bir düzen içerisinde kendi yeri olmadığını düşünen baba ve ne kadar uzaklaşmış olsalar da ona bağlı olan oğlu, kendilerini bir anda zor bir sınavın içerisinde bulunuyor. 

Beş Şehir (2009) | IMDB: 7.0 

Kimilerine göre Onur Ünlü’nün en iyi filmlerinden biri olan Beş Şehir, karşılıksız aşklar üzerine kurulu. Küçük bir şehirden İstanbul’a tayin olan Aydın, bir şekerci dükkanında çalışan Mehtap’a aşık oluyor. Fakat ne yaparsa yapsın Mehtap’ın ilgisini çekemiyor. Bu sırada Mehtap’la aynı dükkanda çalışan Dilek de hukuk öğrencisi Şevket’in karşılıksız aşkıyla uğraşıyor. Bir süre sonra memleketine dönmeye karar veren Dilek, Eskişehir’de Aydın’la karşılaşıyor ve Aydın, tükenmez arzusunu bu kez Dilek’e yönlendiriyor. 

İnsanlar İkiye Ayrılır (2020) | IMDB: 6.9 

Borç tahsilatı yapan bir şirket, parayı alabilmek için bütün numaraları deniyor. Burada çalışan iki kişi ve borçlu arasında geçenleri konu alan filmde planlanan büyük bir oyunu izliyoruz. Fakat bu oyunda dinamikler sürekli olarak değişiyor. Oyunu kuran kişi gerçekte kim ve sonunda kim kazanacak? Sürpriz sonlu filmler arasında yer alan bu yerli yapımı mutlaka listenize ekleyin.

Masumiyet (1997) | IMDB: 8.1 

En iyi Blu TV filmleri arasında Zeki Demirkubuz’un yazıp yönettiği ve çeşitli festivallerde toplamda 20 ödül almış Masumiyet de yer alıyor. Bir hayat kadını olan Uğur, ona çaresizce aşık olan Bekir ve hapishaneden yeni çıkan Yusuf’un hikayesini anlatan film, ahlak ve masumiyet kavramlarını sorgulamamızı sağlıyor. Altın Portakal ve Altın Koza ödüllerine sahip yapımın başrollerinde ise Derya Alabora, Haluk Bilginer ve Güven Kıraç yer alıyor. 

Benim Dünyam (2013) | IMDB: 7.5

Hem sağır hem de dilsiz bir çocuk hayata tutunabilir mi? Eğer hayatına Mahir gibi bir öğretmen girerse neden olmasın? Uğur Yücel’in yönettiği film, belki de en zorlu hayatlardan birini yaşayan Ela’nın muhteşem azmini konu alıyor. Elbette bu azim için gösterilen sonsuz destek ve inanç da engellerin aşılmasında en büyük yardımcı oluyor. 

Mustang (2015) | IMDB: 7.6 

Cannes’da Label Europa Cinemas ödülünü kazanan ve Oscar’da en iyi yabancı dilde film adayı olan Mustang, İnebolu’da amcası ve büyükannesiyle yaşayan beş kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Masum oyunları toplum tarafından yanlış yorumlanınca büyük bir baskı altına giren kardeşler, artık neredeyse bir hapis hayatı yaşamaya başlıyor. Birbirine olan bağları ile bu zor koşulların üstesinden gelmeye çalışan kardeşler, kendi yöntemleriyle içinde bulundukları duruma direnmeye çalışıyor. 

İki Dil Bir Bavul (2008) | IMDB: 7.4 

Bağımsız yapımlar da Blu TV’den izlenebilecek yerli filmler arasında bulunuyor. Bunlardan biri de yayınlandığı sene oldukça ses getiren İki Dil Bir Bavul. Filmin işlediği konu dışında onu en ilginç kılan şey ise oyuncu olarak sıradan insanların yer alması. Hiç Türkçe bilmeyen öğrenciler ile Kürtçe bilmeyen bir öğretmen arasında yaşananları, gerçekten yeni atanmış bir öğretmen ve çekimin yapıldığı bölgede yaşayan çocuklar anlatıyor. Öğretmenin zorlu bir yılını anlatan film, sıradan insanların yer almasıyla inanılmaz bir samimiyet hissi yakalamayı başarıyor. 

Umut (1970) | IMDB: 8.0 

Blu TV içerikleri yalnızca yeni yapımlardan oluşmuyor. Platformda kült filmler de yer alıyor. Yılmaz Güney’ın yazıp yönettiği film, faytonculuk yaparak hayatını kazanmaya çalışan Cabbar’ın hayatını konu alıyor. Bir kaza sonucu atlarından biri ölen Cabbar, neyi var neyi yoksa satarak yeni at almaya çalışırken borçları yüzünden arabasını da kaybediyor. Çaresiz kalan Cabbar, uzun süredir define arama konusunda kendisine baskı yapan arkadaşı Hasan’ın peşine takılmak zorunda kalıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Hunter Moranville