Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Öneriler

Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Öneriler

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Hepimiz Paris’in sokaklarında dolaşmayı, Amsterdam’ın gece hayatında kaybolmayı istiyoruz. Fakat son günlerde döviz kurlarının önlenemez yükselişi, Türkiye’de yaşayanları yine ucuz yurt dışı seyahati rotalarına itti. Umudunuzu yitirmeyin, hala Türk Lirası ile gezip dolaşabileceğiniz ucuz ülkeler bulunuyor. İşte sizin için derlediğimiz uygun fiyatlı yurt dışı tatili rotaları…

Pasaportsuz Ukrayna Keyfi

Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Öneriler
Pasaportsuz yurt dışı tatili: Ukrayna

Fotoğraf: RichardMc

Yurt dışında ucuz tatil rotaları listelerinin neredeyse tamamına girmeyi başarabilen Ukrayna, sizi şaşırtmamış olmalı. Artık çok klasik haline gelse de yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin en iyi çözümü hala Ukrayna.

Soğuk iklimi, karmaşık sosyo-politik yapısı ve tarihi ile öne çıkan Ukrayna, hem Avrupa’dan hem de Doğu’dan izler taşıyan nadide bir ülke. Kiev, Lviv ve Kharkiv şehirleri, Ukrayna’da en çok turist çeken bölgeler. 

Ayrıca Ukrayna, dünyada eşinin benzerinin olmadığı bir turistik değere sahip. Son dönemde yükselişe geçen felaket turizmi politikaları sayesinde ünlü Pripyat kentindeki Çernobil Tesisi’ne turistik gezileri serbest hale getirdiler. Hayatınızda bir daha tadamayacağınız bir deneyim için imkanınız olursa mutlaka terk edilmiş şehir Pripyat’ı ve Çernobil Tesisi’ni gezmeyi unutmayın. Radyasyon seviyeleri sizi korkutmasın; yılların geçmesiyle beraber bölgede maruz kaldığınız radyasyon seviyesi kulağınıza dayadığınız telefondan daha az hale geldi. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere dünyadaki en tehlikeli bölgelerden biri olması sebebiyle gezi süresince katı kurallara tabi oluyorsunuz. 

Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Bulgaristan

Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Öneriler
Uygun fiyatlı yurt dışı tatili: Bulgaristan

Fotoğraf: fdblack

Osmanlı’nın 600 yıl boyunca hüküm sürdüğü topraklardan olan Bulgaristan, konumu sebebiyle muhteşem bir kültür turizmi için sizleri çağırıyor. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olan Bulgaristan’da zor duruma düşerseniz gidebileceğiniz birçok kapı bulunuyor. Çünkü ülkede halen Türkçe konuşan birçok insan var. 

Bulgaristan, Avrupa’nın sınırında yüzyıllarca yıl çeşit çeşit kültüre ev sahipliği yapmış harikulade bir ülke. Bir yanda Osmanlı camileri yükselirken diğer yanda şatafatlı Avrupa saraylarına rastlamak mümkün. 

Uygun fiyatlı yurt dışı tatili dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan Bulgaristan’a ulaşım da tahmin edebileceğiniz üzere bir hayli ucuz. Ülke, vize işlemleriniz ve gerekli evraklar tamamlandıktan sonra arabanıza atlayıp gidebileceğiniz uzaklıkta. 

Vizesiz Sırbistan’ı Deneyimleyin

Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Öneriler
Uygun fiyatlı vizesiz yurt dışı tatili: Sırbistan

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Vizesiz ülkeler içinde olan Sırbistan, hem doğal güzellikleri hem de ucuzluğu ile dikkat çekiyor. Ucuz yurt dışı seyahati listelerinin gediklisi olmayı başaran ülke, hareketli şehirleriyle dikkat çekiyor. Gündüzleri, tarihi ve kültürüyle ilgi çeken sokaklarında kaybolduktan sonra geceleri ise eğlenceli barlara gidebilirsiniz. 

Sırbistan’da en çok tercih edilen şehirler ise Belgrad ve Novi Sad. Belgrad’a gittiğinizde ünlü Belgrad Kalesi’ni ve Nikola Tesla Müzesi’ni gezmeyi unutmayın!

Ucuz ve Unutulmaz Bir Asya Gezisi İçin: Sri Lanka

Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Öneriler
Uygun fiyatlı yurt dışı tatili: Sri Lanka

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Uygun fiyatlı yurt dışı tatili rotaları listemizde bize yakın olmaları sebebiyle Avrupa ülkelerine daha çok yer verdik. Fakat uçak biletini ayarlayabilirseniz hem ucuzluğu hem de eşsiz deneyimleriyle sizi büyüleyecek yegane ülkelerden biri kesinlikle Sri Lanka. Tatil için en ucuz ülkeler içinde olan Sri Lanka’da günde yalnızca 50 liraya krallar gibi yaşayabilirsiniz. 

Sri Lanka, özellikle doğasıyla ilgi çeken bir ülke. Alabildiğine uzanan ağaçlar içinde trekking, deniz kıyısında altın kumların üstünde güneşlenmek gibi etkinlikleri yapabilirsiniz. 

Filipinler’in Adalarında Fink Atın!

Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatili İçin Öneriler
Uygun fiyatlı tatil: Filipinler

Fotoğraf: Ray in Manilla

Filipinler, ucuz tatil rotaları denildiğinde akla gelen en güzel ülkelerden biri. Sürekli filmlede ve dergi kapaklarında aşina olduğunuz turkuaz mavisi deniz kıyısında, palmiye ağaçlarının gölgesinde dinlenmek mi istiyorsunuz? Filipinler sizin için biçilmiş kaftan! 

Her ülkede olduğu gibi Filipinler’in de pahalı bölgeleri bulunuyor. Fakat internette pek çok kullanıcının oluşturduğu tatil rotalarını takip ederek çok uygun fiyatlarla Filipinler’i deneyimleyebilirsiniz. Özellikle ocak ve mart aylarında Filipinler’i ziyaret ederseniz dünyaca ünlü festivallere de katılabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Felix Rosting